Ana içeriğe git
Konu: Dt830d olcu aleti ariza (469 Kez okunmuş)

Dt830d olcu aleti ariza

Elimde dandik olcu aleti var 5 sene kullandim gecenlerde dikkatsizlik yaparak omaj kademesindeyken 100v civari ac voltaj olcebildim yandi icini actigimda r16 patlak r9 bembeyaz di sigorta atik di r9 deneme yanilma ile halletim voltaja olcume aitmis. r16 nereye ait bulamadim diodu ters takmis olabilirim denedigimde gordugum 200 ile 2000 ohm sapitiyor nasil mi problari birbirine degdirince 0.6 gibi ufak rakqm cikarkn simdi 50 ohm gibi deger gelir 1 dk y yakin bekleyince 10 a kadar dusuyor baskada yok internette semasi var ama tutarsiz anlamadim birsey resimleri atiyorum uste r9 smd r16 1/4w 0.4a sigorta degismistir

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #1
Sanıyorum arızalı ölçü aleti bu model, Senin yerinde olsam aynısından satın alıp, üzerinde çalışarak arızalı elemanları tespit eder değiştirir, dijital ölçü aletini onarmaya çalışırdım.
L G 42 LM 620S LED TV
N E X T 10000 UHD Android Hibrit 4K
N E X T YE MACHINA 3D - ID 0001628
N E X T YE 2000 X CI PLUS
A S U S K53 SD

Yanıt #2
Aynisi  ustam sagolassinda birtane daha alirsam kafayi yiyecem bunun haricinde ayni hatadan 2 tane daha bozdum analog bir yandan bu diger yandan analoglari onarmaya calisiyorum bunuda alirsam koleksiyon etmis olucam. Elimdekini onarsam daha iyi olucak 😀

Yanıt #3
.
Forum yazışmalarında noktalama ve yazım kurallarına dikkat edelim.
Türkçe'mizi koruyalım!!!

Yanıt #4
mustafayilmaz  sagolassin r16 132 yani 1.3k mu birde r9 degerini goremedim

Yanıt #5
Benim diyot ta ters mis simdi gordum 😊

Yanıt #6
Rica ederim.

Ölçülen değerler devre üzerinde;
R9 - 390ohm  (kod 3900)
R16 - 1.3k (kod 132)

Diyot R21 ve R22 'ye (+) sinyal gelecek biçimde bağlı.
Türkçe'mizi koruyalım!!!

Yanıt #7
Tuhbe buda mi gol degil r9 330 takti idum r16 220k takmistim hepsi yanlis sadece r9 a yaklastim yarin dener sonucu bildiririm

Yanıt #8
Kamerada sony m4 kalitesi smdler cogu gozukuyor😉

Yanıt #9
Kamerada sony m4 kalitesi smdler cogu gozukuyor😉

Evet :)

Bu arada koruması olan bir cihaz edinmenin vakti gelmiş.
Resimdeki ölçü aletini ufak tefek işler dışında tercih etmiyorum.
Birde Protek 506 var. Yanlış ölçümlerde o da sapıtıyor, ama kendini toparlıyor.
Türkçe'mizi koruyalım!!!

Yanıt #10
Tabiki saglam cihaz lazim ama suanlik lazim degil hem madiyattan hemde tv tamirinde patlak direnc degeri semadan belli yerine geleni bulup saglamlik kontrolu yapiyorum

Yanıt #11
Dijital cihazi tamir ettim konu çoplugu olmassin diye buraya yazayim diyorum sizlere zahmet olcak ama Sunwa KS-268 olcum cihazi semasi lazimdi resmi atmiyorum rezillik diz boyu pil degisti yanik direncler saglam gozuken diyotlar ve ibre degisti gene ayni dogru duzgun calismiyor ohm kademesi idare eder voltaj kademesi okumuyor

Yanıt #12
Damla çip yanmıştır.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #13
Seron ustam analog olcu aleti damla cip yok smd direncler var diyot kondansator var bircogunu degistirdim ama yemedi calismiyor kafayi yiyecem inat ettim

Yanıt #14
Kontrol etmeyi unuttuğun birşeyler olabilir. Benim evdeki analog ölçerde SMDtransistör dahi var. Tabi ki buzzer için konmuş. Şayet değeri tutturamıyorsan toleransla ilgili bir sorun olabilir. Bir de komütatör anahtarın altındaki yollar hasar gördüğü zaman çok sapıtır. Söküp kart üzerindeki boya baskı kalkmış mı, komütatörü çevirirken bakır temas noktası değmemesi gereken kaplamaları kaldırıp değiyor mu, ya da tam tersi bir temas edip bir etmeme var mı? Plaketteki bakır temas noktalarını silgi ile silip dikiş makine yağı ile hafiften ıslatıp dener misin. Şayet temas noktaları siyah karbonumsu bir madde ile kaplı ise bu dediğimi KESİNLİKLE yapma; çıplak bakır ise yap. olmadı kartı güzelce yerinden çıkarıp arkalı önlü fotokopi... :D  pardon fotoğraf atarsan hepimiz bakabiliriz. ;)
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.