Ana içeriğe git
Konu: Dt830d olcu aleti ariza (778 Kez okunmuş)

Ynt: Dt830d olcu aleti ariza

Yanıt #30
R6 direnci fotoda.

Yanıt #31
O 900 ohm ayrica 50ohm fark etmez galiba problari birbirine degdirince onceden bende 200 kademesinde omaj 0.06 gosteriyordu simdi 0.03 gosteriyor sende de boyle ufak deger gostermesi lazim

Yanıt #32
Damla cip gosterge calistirmasi icin entegredir arizali olsa display gostermez veya eksik gosterir diye tahmin ediyorum

Yanıt #33
Su sekilde duzeltme yapayim 200 ohm kismi dogruya yakin ama nokta yok. Ornegin 50.5 ohm gosterecekse 505 ohm gosteriyor. 2000 ohmda kesinlikle sorun var ayrica nokta olayi bunda da yok
Diyot kademesinde baska olcu aletinde 410 gosterirken bu olcu aletinde 437 gosteriyor.

Yanıt #34
R6 degistir ins duzelir semada r16 r2 r5 r4 r6 omaj kademesine ait direncler

Yanıt #35
Insaalah bakalim.bu arada 1285 ohma denk gelen direnc  elde ettim onu taktim cok sey degismedi ama 15 ohm fark oldu. 900 ohm bulayim  denerim tekrar. Yaridimlar icin Allah razi olsun

Yanıt #36
Semada r16 direnci hepsine bagli onemli ama senin r16nda sikinti yok r6 denedikten sonra yazarsin merak ediyorum

Yanıt #37
Insaalah bakalim.bu arada 1285 ohma denk gelen direnc  elde ettim onu taktim cok sey degismedi ama 15 ohm fark oldu. 900 ohm bulayim  denerim tekrar. Yaridimlar icin Allah razi olsun

Yanıt #38
Ustalarim merhabalar. R6 direncini degistirdim. Direnc kademesi calisiyor DCV alt kademeler calisiyor. Diyotta deger farki diger olcu aletine gore 100 civari fazla gosteriyor. Cok uzun zaman once bozulmustu acmistim buzzeri cikarmistim takili degil nerede oldugunu bilmiyorum. Acaba diyotta ondan dolayi mi deger fazla cikiyor.

Yanıt #39
Arkadaşlar 900ohm ve diğer değeri tutmayan dirençler için trimpot da kullanılabilir.
mesela 900ohm için 1K trimpot ile değiştirin. cihaz doğru değeri bulana kadar azar azar ayarlayıp bırakabilirsiniz.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #40
Diyot bolumunde deger buyuk.olma sebebi buzzer olmamasindan mi? Ona dusen direnc degeri diyot degerine yansiyor.
Diger butun bolumler calisiyor

Yanıt #41
Buzerden mi kaynaklaniyor bilemiyecem hic denemedim ama trimpot ile anlayabilirsin seron ustanin dedigi gibi 800 e ayarla bak 1k ayarla bak farki gorursun

Yanıt #42
Ya trimpot takmayla  işim yok ki? Direnç değerleri tamam.  (900 ohm ve 1.3 k) Trimpotla kast ettiğiniz sağ üstte bir tane var onun ayarlarıyla mı oynuyayım?

Yanıt #43
Yok yok oynama 900 ohm direnc piyasada varmiydi ilk defa duydum buzer degistirmen kaldi

Yanıt #44
560 ile 330 ohm seri bagladim😀😀Allahtan elimizde hurda elektronik cihazlar var. Yoksa perisan oluruz