Ana içeriğe git

Konu: Arkadaşlar basit mikrofon bağlantısı nasıl olur (178 Kez okunmuş)

• enes32
  • [*][*]
Ynt: Arkadaşlar basit mikrofon bağlantısı nasıl olur
Yanıt #15
Ya benim şu an aklima geldi ben ödev sunum çekimini bizim camide yapicam projeksiyon falan var onlari kullanicam da caminin yaka mikrofonu vardir elbet o mikrofonu telefona taksam çalışır mi ki

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #17
Niye ki.
Androidli telefonların dolma saranları da mı çıkmış :))
Hey yarabbim sen bana sabun ver. :D
Android'li akılsız telefonlarda yüksek çözünürlüklü HD video kayıt özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle geliştiriciler ses kayıt kalitesine de abanmışlardır. Elimdeki telefondan yaptığım ses kayıt testleri son derece tatminkardır. Daha eski model samsung S3 ve general mobile discovery gibi telefonlarda dahi, şayet uygun bir ses kayıt yazılımı yüklenir de kayıt formatı doğru seçilirse, kullanılabilirliği yüksektir. Haberleri falan izliyorsan bazı gazetecilerin bürokratlara eski model ses kayıt cihazı yerine telefon uzattıklarını görmüşsündür. ;)
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #18
Hey yarabbim sen bana sabun ver. :D
Android'li akılsız telefonlarda yüksek çözünürlüklü HD video kayıt özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle geliştiriciler ses kayıt kalitesine de abanmışlardır. Elimdeki telefondan yaptığım ses kayıt testleri son derece tatminkardır. Daha eski model samsung S3 ve general mobile discovery gibi telefonlarda dahi, şayet uygun bir ses kayıt yazılımı yüklenir de kayıt formatı doğru seçilirse, kullanılabilirliği yüksektir. Haberleri falan izliyorsan bazı gazetecilerin bürokratlara eski model ses kayıt cihazı yerine telefon uzattıklarını görmüşsündür. ;)
Benim seni iyice sabunlamam lazım ama faydası olmaz.
Senin android tel dediğin 1000-2000TL arasındadır.
Her işi yapar dolma bile sarar.
Ama orta halli denilebilecek bir ses algılayıcısı bile o her işi yapan aleti dövüyo.
http://www.electromiles.com/e-865-dinamik-kablolu-vokal-mikrofon
Öyleyse bu alet hiç satılamaz. Üretici firma iflas bayrağını çeker ve herkes o senin dediğinden kullanır.
Üstelik kameraları söylememe gerek yok sanırım.
Ülen senin android dediğin telefonun HD çekiminden noolacak :))
Al orta seviye olan böyle bir kamerayla video çek.
https://fotografium.com/urun/sony-hxr-nx100-full-hd-video-kamera-9115
Gerçek anlamda profesyonel makinalara girmeyelim.
https://fotografium.com/urun/sony-hvr-s270-profesyonel-full-hd-video-kamera
Ne gereği ve böreği var kardeşim al bir android telefon gör işini :D
Yukarda ne demiştim.
Oyuncak işlerle uğraşmayın. Her işi tekniğine göre yapmaya gayret edin.
Arkadaşımızın işi sadece bir defalık olacağına göre en iyi tavsiye:
Git video kaydı yapan firmalara kirala bir iki saatliğine böyle bir ekipman yap çekimini al dökümanlarını keyfine bak.
Ya da yukardaki 100 küsür TL lik ürün gibi ürünlerle ne çıkarsa bahtıma diyip işini kendin yap.

• enes32
  • [*][*]

• enes32
  • [*][*]
Yanıt #20
Ben şunu anlamaya çalışıyorum:
Ödev mikrofon yapmak değil değil mi?
Yani size bir konuda anlatım yapmanız ve bunu videoya almanız istendi ama ses konusunda sorun yaşıyorsunuz. Yani ben böyle anladım.
O halde mesafenin hiçbir önemi yok.

Telefonunuz net çekim yapabiliyorsa, arkadaşınızdan ya da ailenizden ödünç telefon alıyorsunuz.

Video açekecek telefon uzaktayken siz arkadaşınızın telefonunu elinize alıp ses kayıt yaparak elinizde mikrofon gibi tutaraktan sesinizi elinizdeki mikrofona, görüntüyü de arkadaşınızın elinde/tripod üzerinde duran video kameraya(telefon) kaydettirin.

Herşet bitikten sonra gerek arkadaşınızın telefonundaki sesi, gerekse video çeken kendi telefonunuzdaki videoyu, bir video editörüne aktararak,

Ses ve görüntü kaymasını elle hassas şekilde düzelterek birleştirin, sonra videoyu hocanızın bilgisayarının oynatacağı format ve çözücüler ile export edin.

Olmuyor mu öyle?
Sinema'da da yıllardır kullanılan bir tekniktir bu. Hatta bir program bir film biterken sonda yazılar akarken dikkatinizi çekmiştir:
ses:
Ahmet mehmetoğlu

veya
sesleri alan:
Abuziddin Kıllıbacak

Bu sesleri alan şahıs, yukarıda ayrıca mikrofonlardan ses kaydı alan ve kurgu editörlerine teslim eden şahıstır.
kolay gele.

Galiba bunu yapıcam en mantıklısı bu çünkü

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #21
https://tr.aliexpress.com/item/Portable-Clip-on-Lapel-Lavalier-Microphone-3-5mm-Jack-Hands-free-Mini-Wired-Condenser-Microphone-for/32760718077.html?spm=2114.010208.3.2.WAzKj2&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10152_10065_10151_10068_10084_10083_10080_10082_10081_10110_10136_10137_10111_10060_10112_10138_10113_10062_10114_10141_10056_10055_10054_123_10059_10099_10078_10079_10103_10073_10102_10096_10070_10148_10123_10147_10052_10053_10124_10142_10107_10050_10143_10051-10050,searchweb201603_1,afswitch_1,ppcSwitch_4&btsid=19e347b0-1ef6-4ad2-8559-b88b5ec8d724&algo_expid=23eee611-c020-45c5-87d3-ed5dbf6eae38-0&algo_pvid=23eee611-c020-45c5-87d3-ed5dbf6eae38

Peki bu mikrofon nasıl benim sunumuma yetişmez ama ilerde kullanırım
Mesafe tüm kayıt kalitesini öldürecektir. Bu gibi basit ürünler ile de uygun kalitede kayda ulaşamazsın.
Ama profesyonel olmasa da iyi bir çözüm daha var.
Eğer DUBLAJ yapabilirim diyorsan al şöyle bir alet.
http://www.hepsiburada.com/saywin-gh-500-8gb-stereo-usb-digital-ses-kayit-cihazi-p-BDVTNGH500
Bu aleti en yakınına alabilir ve uygun açı ile stereo ses kaydı yapabilirsin. Kayıt süresi uzun değilse WAV formatında yaparsan en yüksek kalitede yapmış olursun.
Sonra bu sesi video formatına göre dönüştürür ve istediğin gibi video üzerine adapte edebilirsin.
Kayıt cihazını da ilerde muhtelif amaçlarla kullanabilirsin.

• enes32
  • [*][*]
Yanıt #22
Enes o jaklar telefonunla uyumlu değil gibi görünüyor. Bilmeden de birşey demek istemiyorum ama, kablo uzunluğu verimi düşürür mü? evet düşürür. ama kaç metreden itibaren düşürür? bilmiyorum. jakların uyumsuz olmasından olabilir mi? olabilir.
İletime yanıt vermediğine göre yedek telefon işi hoşuna gitmemiş. Ama youtubede dahi bu tekniği kullanan var hemi de ses çok net:
https://www.youtube.com/watch?v=38YaXdqlKko
Adam geliyor eve, premier ile birleştiriyor sesle videoyu, tamamdır cillop.
Bi dostumun amcası elektrikci ve ona sorduk jack ların uyumsuzluğundan olabilir demiş
[10/04 20:39] Amcam: Sanırım senin kulaklık mikrofonlu ama ara kablosu sadece sterio yani üç pini var
[10/04 20:39] Amcam: Sanırım senin kulaklık mikrofonlu ama ara kablosu sadece sterio yani üç pini var
[10/04 22:59] Yusuf : Evet
[10/04 22:59] Amcam: Ozaman ?

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #23
Enes hocan senden ses kalitesi, video kalitesi, şudur budur bunlarla ilgili ayrıntı belirtti mi?
Eğer belirtmediyse senin işin "Cenabül Rabbil Alemin"e kalmış.
Ne bizi yoooor ne de kendini. Bak biz elimizden gelenin en iyisini yaptık. Daha anlaşılmayacak birşey yok.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• enes32
  • [*][*]
Yanıt #24
Tamamdır anladim ben :)
Çekimi bugün akşam yapicaz hayırlısıyla iyi geçer inşaAllahta 100 alirim :))