Ana içeriğe git

Konu: Eski Masaüstü PC Hoparlör HUM Sorunu (310 Kez okunmuş)

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: Eski Masaüstü PC Hoparlör HUM Sorunu
Yanıt #60
-------------------------------------------------
BİLGİ:
aşağıda anlattığım şeyler dün gece telefonla YAMYAM ustayla görüşmemiz neticesinde yanıttır.
TEA2025B'nin feedback bacaklarına bağlantılı elemanlarla oynayarak ideal ses kalitesini yakalamaya çalışıyoruz.
-------------------------------------------------

Onur ağabey,
Yaptığım denemelerde çuvalladım.
Sebep, sözünü dinlememiş olmam. :D

Hoparlörlerin kabloları çok kısa olduğundan bilgisayara yetiştiremedim. Çalıştığım ortamda deneme yapabilmek için bir ses kaynağı şart idi. bende cep teleonumdan bir stereo yayın bularak seti telefonuma bağlamak hatasına düştüm.

Aynen bahsettiğin gibi, elimdeki kondansatörleri sırayla denedim. En son 104 mercimek ile daha temiz mis gibi bir ses geldiğini farkettim.
Tamam diyerek, iki FEEDBACK kanalına da bunlardan birer tane lehimledim.

Kutuyu kapattım bilgisayarın yanına döndüm ve de bağladım. Sesi açtım... Aaaaboooooov :o  :-[ rezalet :'(  :'(  :'(
Ses telefonla dinlediğimden çok daha ince ve istediğim seviyenin dışına çıkmış.
Tekrar sökmedim, yattım. Bugün nasip olursa C'leri sökeceğim. Onun yerine (yav rakamı hatırlamıyorum >:( ) bir aşağı değerde olanı takıp denemeyi sürdüreceğim.

Haa, yukarıda boşver gerek yok demiştim.
DOLUVER-GEREK VAR. :D
Böyle oynaya oynaya ideal bir ayarı yakalayana kadar uğraşacağım. Bu defa bilgisayara takıp senin wav' lardan deneyeceğim.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: Eski Masaüstü PC Hoparlör HUM Sorunu
Yanıt #61
Merhaba YAMYAM ağabey ve arkadaşlar.
Entegrenin 6 ve 11 uçları ile oynamaktan vazgeçtim. Denediğim parçalar olumsuz etkiliyor.
473 ile fark hiç hissedilmezken 104 ile tiz sesler tavan yapmakta ve beni rahatsız etmektedir.
Dirençlerle yaptığım köprü ise, kazancı normalin çok üzerine çıkardığından,...
Bu haliyle kullanmak üzere yeniden kutuyu kapattım.
-----------
Bu başlıkta ses sistemlerindeki hum effect'i bastırmak için besleme devresindeki kondansatörün büyütülebileceğine bir tık attık.
Elbette düzgün bir regüle devresi kurularak da bu hum tamamiyle bastırılabilirdi. Bu ifadenin de kenarına soru işareti koyduk.(denemediğimiz için).

Konuya katılan ve yardım eden herkese teşekkür ederim.
Şimdilik bu konuyu kapatalım.
  • Son Düzenleme: 10 Nisan 2017, 17:41:09 - seron
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.