Ana içeriğe git

Konu: Lg Led tv Garip Ariza Yardim (152 Kez okunmuş)

• erg123
  • [*][*][*][*][*]
Lg Led tv Garip Ariza Yardim
Bugun lg led tv geldi arizasi tv aciliyor acilistaki lg yazisini geciyor sonra birsey yok, kaliyor oyle isik var voltajlar tam besleme katindaki 24 12 3.3 v tam cikiyor ama stand by denen cikis voltaji 3.3 v  gosteriyor burda 5v olmasi gerekmiyormuydu. Unutmadan filmlerin hepsini sok tak yaptim anakarti isittim patlak catlak kontrolu yaptim bi ise yaramadi musteriye sordugumda aksam haber izlemis sabah uyandiginda tv iptal

• ozgurece
  • [*][*][*][*]
Ynt: Lg Led tv Garip Ariza Yardim
Yanıt #1
Youtube da 12voltvids kullanıcı profili olan mühendisin LCD ve Plazma TV onarımlarını izledim ,Büyük çoğunluğunda kondansatörleri ölçüp değiştiriyor, değiştirdiği kondansatörlerde görünüş olarak hiç bir şekilde arızalı olduğun anlaşılmıyor. Biz patlak hafif bombe yapmış kapasitör ararız. :)) .  İstersen uygun bir zamanda izle.
  • Son Düzenleme: 08 Ocak 2017, 00:55:01 - ozgurece
L G 42 LM 620S LED TV
N E X T 10000 UHD Android Hibrit 4K
N E X T YE MACHINA 3D - ID 0001628
N E X T YE 2000 X CI PLUS
A S U S K53 SD

• erg123
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #2
Ustam sagolassin ama o degisimler genelde kondansator kisadevreliyken  yapilir. Bende oyle birsey yok o yuzden sasirmis durumdayim

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
  • Özel mesaj yerine forumda yazmayı seçin lütfen.
Yanıt #3
Ustam sagolassin ama o degisimler genelde kondansator kisadevreliyken  yapilir. Bende oyle birsey yok o yuzden sasirmis durumdayim

Tecrübeniz konusunda yargıda bulunmak istemem. Bilgi aktarıyorum:
"o degisimler genelde kondansator kisadevreliyken  yapilir" cümleniz yanlış!
LCD cihazlarda bahsettiğiniz arıza her on cihazda dokuzunda kondansatör kaynaklıdır. Nadiren bu kondansatörler besleme katındakiler değil de Grafik kartındaki SMD olan minik ambalajsız alüminyum elektrolitik tip surface kondansatörlerden çıkar (HP'de ve adaptörü dışarıdan olanlarda).

On cihazdan birinde ne çıkar?
- Panel arızası olur, çözünürlük desteklemez bir yerden sonra sapıtır.
- sistem bios kiltilenir otomatik varsayılan (AV, TV, VGA in, HDMI in) modundan birine geçemez,
- Grafik kartında başka sorun vardır
vs vs

fakat kondansatörlerin yıpranmış olması, şeklen görünmese dahi bu sorunu ortaya çıkarır.

Güvenlik kameraları iç kartlarında da bu olurdu, raster var görüntü yok şeklinde... HAvya ucu ile çalışır durumda minik kondansatörleri ısıtırdık, hangisi ısınınca görüntü veriyorsa o kısmı yenilerdik.

Sony distrübütöründe alt katta kesin kural şuydu:
Arıza ne olursa olsun, gelen cihazın kondansatörleri yenilenecek.

Ve üst katlara cihaz nadiren çıkardı... Gerisini sen anla... Kondansatör arızaları nedense piyasadan öğrenme ile usta olan arkadaşlara "uzak ihtimal" geliyor.
Değil...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

• ozgurece
  • [*][*][*][*]
Yanıt #4
Yusuf Usta sizin konu hakkında detaylı bilginiz var , Kutupsuz kondansatörlerde değişime dahil mi ? Onlarıda değiştirmek gerekirmi ?
Aslında soruyu şöyle sormak istiyorum. Kutuplu bir kondansatörün ve diğerlerinin yaklaşık ömürleri ne kadardır ? Bu süre kullanıma bağlı olarak değişir mi ? Örneğin az kullanılmış bir LED TV diğer tarafta devamlı çalışan LED TV de bu yıpranma ,eskime  zamanı aynımıdır. ?

L G 42 LM 620S LED TV
N E X T 10000 UHD Android Hibrit 4K
N E X T YE MACHINA 3D - ID 0001628
N E X T YE 2000 X CI PLUS
A S U S K53 SD

• erg123
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #5
Yusuf ustam dediklerinize katiliyorum, dediginiz gibi 10 cihazin 9 u kondansatorden ama soyle soyliyeyim minik kondansatorlere pek bakmiyorum gozum o kadarini secemez isin garip yani buyutecle daha bulanik olur onlari bilemem elektroliklerin kisadevresine bakar birsey yoksa calistiginda kisadevresine bakarim. Nf pf gibi kondansatorden oldumu anlamasi zor veya ben yolunu bilmiyorum o yuzden onlari dediginiz gibi degisime gidiyorum vede anakartaki nf pf kondansator degisimi yapildi sorun gene ayni dediginiz gibi smdler kaldi  oda sayilari fazla hngi birini degistireyim bana gore degil. 😂 Sonyi bu konuda sevdim degistirin kondansatorleri tazelensin kart 😊 ozgurece yusuf usta daha iyi bilir ama ben soyle diyeyim  kutupsuz kondansatorler de degisime dahildir kondansatorlerin omurleri vardir uzun sure calisan 1000uf kondansatorle ara sira calisan 1000uf kondansator u olctugunuzde aradaki farki gorebilirsiniz deger kaybi olur. Yanlissam duzeltin.

• i3uz
  • [*][*][*]
Yanıt #6
Bugun lg led tv geldi arizasi tv aciliyor acilistaki lg yazisini geciyor sonra birsey yok, kaliyor oyle isik var voltajlar tam besleme katindaki 24 12 3.3 v tam cikiyor ama stand by denen cikis voltaji 3.3 v  gosteriyor burda 5v olmasi gerekmiyormuydu. Unutmadan filmlerin hepsini sok tak yaptim anakarti isittim patlak catlak kontrolu yaptim bi ise yaramadi musteriye sordugumda aksam haber izlemis sabah uyandiginda tv iptal
bence yazılımı çökmüş yenisini yükle. genelde o müşteriler tvyi fişten çektikleri için yazılım çökebiliyor. bu tip tvlerde önce kumantadan kapattmak lazım..
Tanrı Türk'ü korusun

• erg123
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #7
Yazilim nasil yuklenecek onu nasil yapicam bilginiz var mi

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
  • Özel mesaj yerine forumda yazmayı seçin lütfen.
Yanıt #8
Yusuf ustam dediklerinize katiliyorum, dediginiz gibi 10 cihazin 9 u kondansatorden ama soyle soyliyeyim minik kondansatorlere pek bakmiyorum gozum o kadarini secemez isin garip yani buyutecle daha bulanik olur onlari bilemem elektroliklerin kisadevresine bakar birsey yoksa calistiginda kisadevresine bakarim. Nf pf gibi kondansatorden oldumu anlamasi zor veya ben yolunu bilmiyorum o yuzden onlari dediginiz gibi degisime gidiyorum vede anakartaki nf pf kondansator degisimi yapildi sorun gene ayni dediginiz gibi smdler kaldi  oda sayilari fazla hngi birini degistireyim bana gore degil. 😂 Sonyi bu konuda sevdim degistirin kondansatorleri tazelensin kart 😊 ozgurece yusuf usta daha iyi bilir ama ben soyle diyeyim  kutupsuz kondansatorler de degisime dahildir kondansatorlerin omurleri vardir uzun sure calisan 1000uf kondansatorle ara sira calisan 1000uf kondansator u olctugunuzde aradaki farki gorebilirsiniz deger kaybi olur. Yanlissam duzeltin.

Değerli ustam, nano ve piko seviyesine kadar elbette inme :)
Yani ustasın anlarsın diye detaya girmedim. Eloktrolitik olan "besleme, filtre, kuplaj" amaçlı kondansatörlerden bahsediyorum. 0.22uF ve 47uF gibi beslemede kritik yerlerde olan, switchmode trafo çıkışında 100 ila 1000, 2200uF değerlerine kadar giden, kartların üzerinde, özellikle bios çevresinde 3.3Volt ve 5V güç çevresinde bulunan minik tip ama elektrolitik olan örn. şu şekilde olan kondansatörleri:   hepsini olmasa da kilit noktada olanları değişmeni önerdim.

diğer smd kutupsuz kondansatörleri elbette değişmek gerekmez. çoğunlukla kısa devre olan blok bölgeler incelendiğinde kısadevre olarak bir diyot, bir nF ya da pF cinsi smd kondansatör çıkar.

Fakat bu cihazda yazılım en son ama en son aklına gelmeli. Neden?
Şimdi sen bios yerine koy kendini, ya da ben bios olayım. Elektrik bana geldi ve komutları uygulamaya başladım. Uygulama sırasında  hafızamdaki ekran resmini grafik karta yollamam istendi, yolladım, ekranda LG yazıyor artık. Grafik kartım çalıştı, ben resmi hafızamdan oraya yönlendirdim, her şey yolunda. Sonra otomatik olarak giriş portlarına bakacağım hangisi açık, resmi kaldırıp o girişin videosunu grafik karta yönlendireceğim... Baktım, HDMI portta giriş yapılmış, orayı enable yaptım. Ya da dedim ki "Kullanıcı seçsin ben ne uğraşacağım, üç kuruş verip almışlar bin dolar daha ödeseler uğraşırdım ama varsayılan giriş olan HDMI'yı aktif edip beklemeye geçeceğim :) "...

HDMI aktif ettim ama o da ne?
3.3 Voltum düştü 1.9 Volta bir an afalladım beynim sarsıldı donup kaldım. Neydi o voltajı düşüren? besleme HDMI input'ta bir entegreye mi yetmedi, yoksa HDMI devrede bir arıza mı var? bir mosfet voltaj bölerken osilatörü saçmalıyor da arıza mı veriyor. Mosfetin kendisi mi kaçırıyor?

Yahut video sinyali grafik karta ulaşıp tam kapasite çalışınca ekran paneli mi çok akım çekti, grafik işlemci mi sıkıntı çıkarttı, ne oldu?

Ha, ben de diyorum ki, sağlam görünen ve voltaj değerleri normal okunan çoğu kartlarda elektrolitik kondansatör yenilendiğinde bu durum düzeliyor.,

Yazılımdan olmaz mı?
Olmaz diye bir şey yok elbette. olunca da bal gibi oluyor. Ama ilk şıkkımız bizim hiçbir zaman o değildir. Çünkü yazılım dahi göçmüş olsa mutlaka bunun da sebebi kondansatör çıkabiliyor.

Bir ek daha yapayım,
kumanda ile kapamakla fişi çekmek arasında yazılım için çok bir fark yok. Çünkü stand by durumunda yazılım için bios enerjisi halen var ve yazılım aktif. Fişi stnd-by konumunda da çeksen aynı kapıya çıkar diye düşünüyorum.

zamanım dar, bilmiyorum neyi yazmyı unuttum, ama sonra bakarım tekrar. Kolay gelsin.
  • Son Düzenleme: 11 Ocak 2017, 15:07:24 - Yusuf usta
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

• i3uz
  • [*][*][*]
Yanıt #9
Yazilim nasil yuklenecek onu nasil yapicam bilginiz var mi
Yazılım yükle dememin sebebi sistem ;

yazılım ile çalışan bütün cihazlarda tablet, pc, telefon ve televizyonlarda logodan sonra açılmıyorsa yazılım zarar görmüş demektir. Tabi bu oran yüzde 85 oranında bunun harıcınde, yazılımın oldugu belleği okuyamaması bellek voltajı gibi bir cok sorunda olabilir.
yazılım yüklemesi;
tv nin yazılım modelini bul bir flash bellege at. tv  usbsine tak lg yazısından sonra yazılım bulundu uyarısı gelecek okeyle yok olucak yazılım yüklediğini anlamıyacaksın bekle sen yüklendikten sonra modele göre tepki verecek.. kullanma manuelinede bak tabi..

zaten lcd led tvler genel sorunları kondansatörlerdir. bulabildiğini değiştir.  tv kendi içinde arızaya geçmişse yazılımı kabul etmiyor. büyük bir sorun olacağını düşünmüyorum. yanı ben bugüne kadar bir sorunla karşılaşmadım.

Tanrı Türk'ü korusun

• erg123
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #10
Tesekur ederim bilgilerin icin birde su lcd led tv bunlarin besleme invertor anakart gibi parcalarin semalarini nereden bulbilirim. Tuplu tvlerin semasi var bu yeni tvlerin yok