Ana içeriğe git
Konu: Nabız Gösteren Devreler ve LCD Ekranla Nabız Sayma (138 Kez okunmuş)

Nabız Gösteren Devreler ve LCD Ekranla Nabız Sayma

Buna benzer bir başlık açıp sizlerle bir devre paylaşmıştım. Bu devreleri de işin içine katarak, mikrodenetleyici kullanımı ile devrenin nasıl geliştirilebileceğine örnek teşkil edecek bir konuya giriş yapmış oluyoruz.

Öncelikle belirteyim, burada paylaşılan tüm devrelerin ya dsn uzantılı şema dosyası, ya lyt uzantılı çizimi, veya hex dosyası ekte dosya olarak bulunuyor.

Yaptığımız ilk devre dosya indirince simüle edebileceğiniz gibi basit bir nabız devresidir. CNY70 üzerine konulan parmaktan alınan nabız hareketi bir led ile gösteriliyor:


 Buna bir buzzer ilave ederek nabzı bip sesleri ile saydırdık, nabız durunca uzun bir bip sesi çıkarmayı başardık:

 


Şimdi bu tip bir devreden aldığımız puls'ler ile tetikleyecğimiz daha gelişmiş bir devre yapmaya geldi sıra...burada ilk buton yerine puls veriyoruz. nabız sayılıyor.
diğer iki buton ile menüye girip en az ve en çok nabız değerlerini giriyoruz. Örneğin minimum 65 dedik, maximum 80 dedik... Bir dakika otomatik saymaya başlıyor devremiz. bunu LCD üzerinde yanıp sönen yıldız işareti ile beraber artan nabız sayısından görebiliyoruz.

Nabız 63 gibi düşük olursa alarm çalıp ekrana düşük nabız yazıyor.  Ya da 80'i aşar örneğin 85 olursa yine alarm ötüp bir dakika dolduktan sonra bize yüksek nabız uyarısı veriyor.

Bu ayarlanan değerler arasında ise normal nabız diyor.

Bunu isis dosyasından simüle edebilirsiniz.

devrenin hex dosyası da ektedir. Bu devrede zorlanacağınız husus, nabız atışını nasıl adapte edeceğinizdir. İlk devrede led vardı. bu ledi bir optokuplöre bağlayıp opto çıkışı ile sürebilirsiniz. Ben direkt bağlantı yaptım çalıştı bir şekilde, ama sağlıklı bir şey değil böylesi... Takıldığınız yerleri sorun, fakat önceden de belirttiğim gibi malzeme listesini yazar mısın gibi makul olmayan dileklerde bulunmayın değerli elektronikçi arkadaşlarım. Şemadan liste yazmanız zor değil.
Yapmak isteyenlere şimdiden kolay gelsin...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.