image

Ana içeriğe git
Konu: Hard diskleri anlamak. Bir HDD'in antolojisi (415 Kez okunmuş)

Ynt: Hard diskleri anlamak. Bir HDD'in antolojisi

Yanıt #30
Hocam biliyorum. BIOS var, HDD var, SATA var. Fakat bu sürücünün CD'si yok. Sıkıntı orada.

Bir daha da sürücü CD'si olmayan PC leri alma.
Satıcılar çok uyanık.
1. laf. Windows zaten tanıyo.
2. laf sistem Harddiske kurulu geliyor oradan yüklüyorsunuz. (Recovery çökünce servis parasını çatır çatır alırım anlamında :D )
O zaman şöyle yap.
SSD yi tak. BIOS ekranından AHCI kurulum seçeneklerini işaretle. Windows'u kur. Sürücüleri de bulabilirsen sonradan kurarsın.
DİĞER SEÇENEK:
Bu PC çalışırken tüm donanım bilgilerini özellikle anakart sürücülerini (AHCI de dahil)  öğren.
Tüm sürücüleri firmanın resmi sitesinden indir. Bu sürücüler tested olsun yani beta sürücüler olmasın.
Bu donanım bilgilerini teker teker bir yere yaz. İndirdiğin sürücüleri güvenli bir belleğe kaydet.
Windows kurulumunda bu bellekten sürücüleri kur seçeneği ile kur.

Yanıt #31

Bir daha da sürücü CD'si olmayan PC leri alma.
Satıcılar çok uyanık.
1. laf. Windows zaten tanıyo.
2. laf sistem Harddiske kurulu geliyor oradan yüklüyorsunuz. (Recovery çökünce servis parasını çatır çatır alırım anlamında :D )
O zaman şöyle yap.
SSD yi tak. BIOS ekranından AHCI kurulum seçeneklerini işaretle. Windows'u kur. Sürücüleri de bulabilirsen sonradan kurarsın.
DİĞER SEÇENEK:
Bu PC çalışırken tüm donanım bilgilerini özellikle anakart sürücülerini (AHCI de dahil)  öğren.
Tüm sürücüleri firmanın resmi sitesinden indir. Bu sürücüler tested olsun yani beta sürücüler olmasın.
Bu donanım bilgilerini teker teker bir yere yaz. İndirdiğin sürücüleri güvenli bir belleğe kaydet.
Windows kurulumunda bu bellekten sürücüleri kur seçeneği ile kur.
Windows 10 şu an kurulu, ve SSD'de yaklaşık olarak 15-20GB veri var. En mantıklı gelen seçenek sürücüleri şimdi kurmak. Deneyelim.
Onu dinlemiyorum
Beni tehdit eder, yineler
Henüz her yeri delmedim ben, yeniden geri gelicem
Tehlikeli serüvenim sallıyo'ken yeri yerinden
İnancım gelir benimle en derin yerimden
Engebeli yolum dengeli değilken
Gene de dengedeyim moruk, resmedip zihinden
Açılıyor resimdeki tonu renklerin birden

Yanıt #32
Windows 10 şu an kurulu, ve SSD'de yaklaşık olarak 15-20GB veri var. En mantıklı gelen seçenek sürücüleri şimdi kurmak. Deneyelim.

İyi de hangi sürücüleri kuracaksın :D
Normal prosedürlerle yapılmış bir kurulum, normal prosedür şartlarınca çalışacaktır. Sen AHCI kurulumu yapmadın ki :D
AHCI için kurulumdan önce BIOS içerisinden AHCI yi seçip AHCI olarak işletim sistemini kurmalıydın.
AHCI bir protokol olduğu için önceden tanımlanması gerekmektedir.
Donanım sürücüleri ise ilk kurulumda kurulursa tam performans elde edilecektir. Ancak GENERIC sürücüleri kurulumundan sonra da donanım sürücüleri kurulabilir elbette.

Yanıt #33

İyi de hangi sürücüleri kuracaksın :D
Normal prosedürlerle yapılmış bir kurulum, normal prosedür şartlarınca çalışacaktır. Sen AHCI kurulumu yapmadın ki :D
AHCI için kurulumdan önce BIOS içerisinden AHCI yi seçip AHCI olarak işletim sistemini kurmalıydın.
AHCI bir protokol olduğu için önceden tanımlanması gerekmektedir.
Donanım sürücüleri ise ilk kurulumda kurulursa tam performans elde edilecektir. Ancak GENERIC sürücüleri kurulumundan sonra da donanım sürücüleri kurulabilir elbette.

Hmm... Sanırım anladım. Fakat, yaklaşık 17GB veriyi tekrar indirmek biraz zor olacak gibi. İnternet kotası 50GB ve bir tek ben kullanmıyorum. Yine de deneyelim. Ben bir saat içerisinde dönerim.
Onu dinlemiyorum
Beni tehdit eder, yineler
Henüz her yeri delmedim ben, yeniden geri gelicem
Tehlikeli serüvenim sallıyo'ken yeri yerinden
İnancım gelir benimle en derin yerimden
Engebeli yolum dengeli değilken
Gene de dengedeyim moruk, resmedip zihinden
Açılıyor resimdeki tonu renklerin birden

Yanıt #34
hayırlı günler forum sakinleri.
3,5'' sata hdd lerde bad sektör hatası almıştım. bilgisayarcı 1 tb+80 gb hdd nin kullanılamayacanı  dile getirip. 500 GB hdd satın aldım. çıkan hddleri destekleriniz ile kullanılabilir hale getirdim.  1TB hdd içinde 119 mb bad sektör var sanırım.  parcalı kısmı atlayıp kullanılabilir kısmı oluşturdu.
sorum şu : benim hddlerim saglamıydı. yani üzerine sistem kurulamazmıydı..  güven denilen kuşu uçurmadan bilgi almak istedim 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #35
Bad sektörlü bir HDD o haliyle kullanılamaz. Kullanılmamalıdır.
Ancak low-level format atarak oluşmuş olan bad sectörler devre dışı bırakılabilirse, kalan sağlam kısımlar elbette kullanılabilirler.
Ancak bu işlem göründüğü kadar basit değildir.
Öncelikli olarak HDD'lerin sağlık rapor dosyalarının görülmesi gerekmektedir.