Ana içeriğe git
Konu: Hitachi 1TB Hard Disk Sorunu (339 Kez okunmuş)

Ynt: Hitachi 1TB Hard Disk Sorunu

Yanıt #30

Üstüne üstlük istemiş olduğum hiçbir bilgi dosyası yok.
Herif CPU ID ve RAM konfigürasyon görüntülerini yayınlamış.  :D
Ne yapacaksın domates satıcısı işte.

Şunu göremiyorsan arşivi adam gibi indirip açamamışsın demektir. içerik:
(arşiv boyutu 5,17MB olmalıdır)

NOTLAR:
internet forumlarına bir klasör dorudan yüklenemez. eğer forumda dosya yükleme izni varsa,
resim dosyası olarak sıkıştırmadan,
klasörler içeren dosya ise SIKIŞTIRARAK,
Brmetin veya başka türden bir dosya ise yine SIKIŞTIRARAK
YÜKLENMEK ZORUNDADIR.
BU BİR STANDARTTIR!
Ayrıca forumumuzda(ve diğer tüm forumlarda) 2MB yükleme sınırı bulunmakta, daha düne kadar bu sınırı gandırmak için daha büyük dosyalar arşivleyici ile iki-iki bölünerek yüklenebilmekteydi. fakat sanırım önlem alınmış olacak ki, şu an yüklenemiyor.
Yani bana gızacağına öğren şuları yav :)
o yüzden diyorum ki arşiv yazılımı kullanmaya evet demelisin.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #31
Ben senden o kadar içerik istemedim.
Sadece BIOS ekran alıntılarında HDD STORAGE konfigürasyon görüntüsü. Tek bir görüntü.
Anakart speecy görüntüleri. Ekrana sığmazsa iki adet görüntü.
Bir tane de linux üstünde anakart kaynakları KOD. Zaten satırları belli.

Yanıt #32
Yav tamam uzatma. :D
Bilinçli olarak mükün mertebe çok resim ekledim çünkü ben neye bakacağını bilmiyorum yine bağarırsın diye korktum. o bilgileri inceleyip dönmen uzun sürecek. ama faydası olacaktır.

Yanıt #33
Mesajımı yazdıktan sonra kendi söylediklerimi kendim yaptım.

Özellikle de resim formatını büyük yaptım ki gıcıklık olsun diye.
Yoksa bu gibi bilgilendirme resimlerinde 640X480 lik bir JPEG resmi görülmesi gereken bilgileri rahatlıkla gösterir.

Yanıt #34
Senin biosun tamamiyle farklı.
Ben en fazla bir iki saat daha burada olurum.
bak, yaz, çiz,... duruma bakarız.
Sana gösterdiğim bios özellikleri dışında özellik yok benim anagartta. yok multisector transfe yok bilmemne sektor, o anakartı ömrümde ilk defa görüyorum.

Yanıt #35
Senin biosun tamamiyle farklı.
Ben en fazla bir iki saat daha burada olurum.
bak, yaz, çiz,... duruma bakarız.
Sana gösterdiğim bios özellikleri dışında özellik yok benim anagartta. yok multisector transfe yok bilmemne sektor, o anakartı ömrümde ilk defa görüyorum.
BIOS mantığını çözebilirsen farklı deyimlerin de aynı anlamı taşıdığını anlardın.
Sonuçta aynı mantığı farklı şekillerde anlatıyorlar. Bazı anakartlarda bazı fonksiyonlar genişletilmiş olarak sunulabiliyor. Bunu da BIOS kontrol ediyor haliyle.
Ama sen bunlara takma.
Şimdi gelelim saadete.
Ekran alıntılarında 2 adet PC görüntüleri görüyorum. Bu yüzden de beynim dönüyor. Şu işi tek bir PC ile yapalım da gidişatımız sağlam olsun.
Diğer siteden indirdiğim görüntüleri inceledim.
Anlaşıldığı üzere ve daha önce belirtmiş olduğum üzere senin PSU m.k'u yemiş gibi görünüyor  :D
Bir PSU arızalı ise voltaj dalgalanmaları girek donanımları etkiler. Bunda hemfikiriz sanırım. Öyleyse şimdi yapmamız gerekenler:
HITACHI hardiski normal çalışan PC de testten geçirelim.
Ancak bu diski takmadan önce normal çalışan PC nin HDD sinin bir benchmark fotosunu al.
Sonra hitachi yi tak ve aynı PC de sadece benchmark sonucu al. Daha önce almış olduğun sonuçlar varsa da onlar da kabul olunur.
Olay çok karmaşık hale geldiği için biryerlerden başlamamız ve sorunu anladıktan sonra çözüme gitmemiz gerekiyor.

Yanıt #36
Hatırlatma ve ilaveler:
İki adet bilgisayar var. Eski olan bilgisayarda anakart-PSu sorunları olabileceği için, Yeni makineye geçtim. testlerin yüzde doksanı, Linux yazan klasördekiler hariç, bu yeni makinede, yani voltaj değerleri sapıtık görünen makinede yapıldı.

Eski makinede de HDtune orada gördüğün değerler görülüyor.

Yani sanırım elimde sağlam makine yok. Lapropa ise HOSTsuz bağlanamıyor biliyorsun.

Şimdi ben ne yapayım?

Böyük makinede linux yok, PSU anormal voltajlar gösteriyor.
E diğer PC sorunlu diye bu PCye geçmiştik....
? ? ? :(  :o  8)  ???  ::)  :P  :-[

Yanıt #37
Yeni makinanda şunları yap.
Hitachi takılı olmadan sistem diskinin benchmark sonuçlarını al.
Hitachi yi tak ve hitachinin benchmark sonucunu al.
Hitachi takılı iken sistem diskinin benchmarkını al.
3 adet benchmark fotosu istiyorum sadece o kadar.
Eski PC nin PSU bozuk olduğu için tüm testleri bu PC de yapacağız. Bu PC nin PSU sunun sağlam olduğunu varsayıyorum.

Yanıt #38
Karışıklık olmasın.
Tamam,ben istediklerini yine yapayım,senin iyice kafan karıştı. :D
Benim şu yukarıda tetslerini verdiğim makine var ya, yeni makine, PSUsu 500Watt, hah, anormal sonuçlar veren power işte o.
Eski makinenin PSUsunun ne durumda olduğuna bakmadık.
Speccynin dediğine göre PSU ölü.

Yanıt #39
AMD tabanlı sistemlerde speecy sensorleri tanımayabiliyor.
Dolayısı ile AMD sistemde speecy değerleri yanlış olabilir. Emin olabilmek için hardware ile ilgili değerlere bakmalısın.
Windows tabanında bu sorun olsa da yeni makinada linux kurulu ise ve HW sensor ler yüklü ise doğru değerleri okuyabilirsin.

Yanıt #40
İstediğin testler:
Tıkla indir. Bu PC eski PC. Ram ilavesi yaptığımız, 350Watt kaynak ve intel tabanlı.(PD)

Yanıt #41
Edinilen sonuçlar.
1 Vakti zamanında HITACHI diskini yanlış LLF işleminden geçirmiş olduğun için tüm firmware şapşırmış. Dolayısı ile düzeltilmesi ecik zor gibi. Ancak çook sağlam bir sistemde bazı şartları yerine getirdikten sonra LLF durumu düzeltebilir.
( Rasgele LLF işlemi HDD i daha da öldürecektir)
2 Eski PC nin PSU 12V gerilimi oldukça düşmüş. Diğer gerilimlerdeki oynamalar da sistemi iyice bozmuş. HDD beslemeleri +12V ve +5V olduğu için bu gerilimleri HDD mi düşürüyor yoksa HDD olmaksızın da böyle mi araştırmak gerekli.
3 Sistem kurulumu kötü yapılmış. Harddiskin takılmasından sonra antivirüsün devreye girmesi hayra alamet değildir.
Başta virüs şüphesi olmak üzere, antivirüsün kurulmasına kadar birçok etken vardır.
Bu üç unsur bile başlı başına birçok kural ihlalinden oluşabilir. Başta BIOS (eski konfigürasyon) olmak üzere sistemin yeniden sağlam bir şekilde kurulması gereklidir.
Sistemin sağlam kurulmasından emin olunduktan sonra sistem diski analizleri yapılır. Sistemin genel durumu başta PSU olmak üzere kontrol edilir. Tüm herşey normal ise ancak o zaman HITACHI takılarak test edilebilir.
Sistem doğru çalışmazken takılan her aygıt PSU ile direk ilgili olduğundan dolayı hasar görebilecektir.

İLAVE NOT EKİ:
PD li sistemi şu anlar tahayyül edemiyorum. Sana göndermiş olduğum PD işlemcisini bir araştır. TDP kaç wattlık güç harcaması var idi.
Eğer PD işlemcinin güç harcaması fazla ise PSU'yu aşırı zorlayabilir. Bu sebeple elinde bulunan ve daha düşük güçlü bir core2 seriisi işlemci ile sistemi yeniden kurmalısın.
Bu şekilde bir kurulumdan sonra PSU değerleri normale dönerse gerekli testleri yapabiliriz.

Yanıt #42
Abi çok dolambaçlı iş buyuruyorsun. Ben bunları nasıl ve ne zaman yapacağım?
Şu diski sana göndersem olmamı?

Yanıt #43
Abi çok dolambaçlı iş buyuruyorsun. Ben bunları nasıl ve ne zaman yapacağım?
Şu diski sana göndersem olmamı?
Olmaz.
Disk sorunlu değil sen sorunlusun  ;D
Ben o diski adam etsem bile senin PC ye takıldığı anda yine gıbızlanacaktır.
Bu yüzden sen o PC yi önce sağlamca bir elden geçir sonra diski hallederiz.
AKLIMA GELMİŞKEN
Bunların sebebi senin işletim sistemindeki zararlı bir yazılım da olabilir. Edindiğin ISO içerisinde zararlı yazılım varsa (Tespiti zordur) bu gibi hatalara sebep olabilir.
Sana göndermiş olduğum Win7 ISO su temiz bir sürümdür. Bununla test edebilirsin.

Yanıt #44
Bu konuyu burada PAUSE yapalım. Çünkü benim kendi başıma yapabileceğim işler değil. Sayfalarca uğraşıp sonuç alamayabiliriz.
Bu arada mustafa bir konu açtı ve gaçtı. Hiç ses etmiyor. İlgilenirse onunla devam et. Ben gerçekten yoruldum. Kafam bitti.