Ana içeriğe git
Konu: Hitachi 1TB Hard Disk Sorunu (339 Kez okunmuş)

Hitachi 1TB Hard Disk Sorunu

Öncelikle merhabalar Hard disk benim değil bir arkadaşımdan geldi önce dükkanlarında kamera sistemlerinde takılı imiş sadece kamera görüntülerini haftalık olarak kaydediyorlarmış sonradan bad sectör olayı çıkınca hard diski bana verdiler oyalanayım diye  :D  :D işin aslı llf atmayı düşündüm lakin hard disk i sisteme bağladığım zaman (Sata Girişli) ekranda Reboot and select proper boot device hatası alıyorum bu sorunun ne anlama geldiğini biliyorum kabloları takılı fakat içinde sistem kurulu olmadığı için sistem boot tanımlanamayıp bu hatayı veriyor içine windows kurayım dedim nafile yemiyor kurulumda kalıyor  ;D yardımlarınızı bekliyorum

Ynt: Hitachi 1TB Hard Disk Sorunu

Yanıt #1
harici hard disk kutusuna bağla. pc üzerinden biçimlendir.  sonr ayeni pc ile bağla önce anakart sürücü cd si sonra win7-8  yükle

Yanıt #2
Mustafa aynı beladan bende de var. Atsan atılmıyor satsan satılmıyor. Etiketine kadar aynı. Bu seri hep gelişinden sorunlu.
Disk sorunlu ise kurulumda sorun olur.

Birsürü yöntem var ama 1000'i 1 para.
Hitaçi, Fujitsu... gibi japon markalarından uzak durun arkadaşlar.
Maalesef ben yardım edemiyorum elimdekini yapamadım ki... Kelin ilacı olsa... :)
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #3
Harddiski bir kasa içerisine tak ve normal biçimlendirme ile hızlıca biçimlendir.
Sonra HD tune adlı program ile BENCHMARK. SMART HEALT ve BAD sektör taraması yaptırıp görüntülerini buraya iliştir.
Kafana göre bir uygulama yapma @seron gibi gıbızlanırsın  :D

Yanıt #4
En son harddiski sana göndereceğim ve bakalım ne yapcaksın diye sonuca bir bakacağım ;D

Yanıt #5
En son harddiski sana göndereceğim ve bakalım ne yapcaksın diye sonuca bir bakacağım ;D
Hiçbirşey yapmayacağım.
Okingurtun harddiski için 48 saat uğraştım. En sonunda yüzüme açıkça çemkirdi ve gitti.
Birisinin harddiskini adam edersem ortadan kayboluyor. Ben sevdiklerimi kaybetmek istemem.

Yanıt #6
Harddiski bir kasa içerisine tak ve normal biçimlendirme ile hızlıca biçimlendir.
Sonra HD tune adlı program ile BENCHMARK. SMART HEALT ve BAD sektör taraması yaptırıp görüntülerini buraya iliştir.
Kafana göre bir uygulama yapma @seron gibi gıbızlanırsın  :D
@Mr_YAMYAM  abicim hicbir sekilde hard disk e erisemiyorum windows kurmaya calistim kurulumda kaliyor %1 bile olmuyor @seron biz bu zamana kadar japonu iyi bilirdik abicim bunlarda mi bozdu isi yoksa

Yanıt #7
@seron biz bu zamana kadar japonu iyi bilirdik abicim bunlarda mi bozdu isi yoksa
Adamın japonyada ofisi var, çindeki fason bir fabrika(cık)da ürettiriyor, bizim de başımıza bela ediyor. o harddiskin etiketinde bir yerlerde toshiba yazısını görebilmen mümkün. iki tane capon firması birleşmiş, ofiste oturup telefonlara bakarak harddisk üretiyorlar.
Ben fazla laf kalabalığı yapıyorum hep. sizler uygulamalarınızı sürdürün ben de takip ediyorum. belkim bana da yarar.

Yanıt #8
@Mr_YAMYAM  abicim hicbir sekilde hard disk e erisemiyorum windows kurmaya calistim kurulumda kaliyor %1 bile olmuyor @seron biz bu zamana kadar japonu iyi bilirdik abicim bunlarda mi bozdu isi yoksa
Öyle değil şavalak şaban.
Çalışan bir PC içerisine ikinci HDD olarak takacaksın ve STORAGE olarak biçimlendireceksin.

Yanıt #9
Öyle değil şavalak şaban.
Çalışan bir PC içerisine ikinci HDD olarak takacaksın ve STORAGE olarak biçimlendireceksin.

O zaman ben birtane daha sata kablosu bulayım işlemlerime öyle devam edeyim @Mr_YAMYAM abicim gelişmeleri yine yazarım buraya  :D

Yanıt #10
O zaman ben birtane daha sata kablosu bulayım işlemlerime öyle devam edeyim @Mr_YAMYAM abicim gelişmeleri yine yazarım buraya  :D
Kafana göre hiçbir işlem yapmayacaksın.
Harddiski çalışan bir PC ye takacaksın ve hızlı formatla seçeneği ile tek parça formatlayacaksın.
Sonra bu harddiskin Hd tune görüntülerini buraya iliştireceksin.
Senin PSU da da sorun olduğu için çok dikkatli olmalısın. En ufak bir ayrıntı işi çıkmaza sokabilir.

İLAVE DÜZELTME NOT'u
Bu bahsettiklerimi şimdilik harici olarak ta yapabilirsin.
Yani elinde harici disk kutusu varsa, HDD i  o kutuya takıp biçimlendirebilirsin.
Ama harici kutu içerisinde LLF olayına girme. Sadece düz biçimlendir ve test al.

Yanıt #11
Dur gaçma :D
Bu, (ekte) sorunu giderek büyüyen harddiskin takılı bulunduğu maçhine.

değerler normal mi? Oynamıyorlar sabitler. Ya da buraya bakılarak birşey söylemek doğru olur mu?

Yanıt #12
Kafana göre hiçbir işlem yapmayacaksın.
Harddiski çalışan bir PC ye takacaksın ve hızlı formatla seçeneği ile tek parça formatlayacaksın.
Sonra bu harddiskin Hd tune görüntülerini buraya iliştireceksin.
Senin PSU da da sorun olduğu için çok dikkatli olmalısın. En ufak bir ayrıntı işi çıkmaza sokabilir.

Ben onu söylemeyi unuttum  :D o smps gürültüsünün nedenini buldum power suppley ile alakalı değil imiş evde bir şarj aleti var dolduğunda ışığı yeşil oluyor zaten kendisi çalışırken bile hafif gürültü yapıyor trafolu değil smps adaptör onu çekince o gürültü kayboluyor @Mr_YAMYAM

Yanıt #13
Dur gaçma :D
Bu, (ekte) sorunu giderek büyüyen harddiskin takılı bulunduğu maçhine.

değerler normal mi? Oynamıyorlar sabitler. Ya da buraya bakılarak birşey söylemek doğru olur mu?
Bu değerler sadece referans değerlerdir.
Senin değerler normal değil. Yani henüz PC tam yükte çalışmıyor. Sadece BIOS ve birkaç donanım çalışıyor.
Sistem tam açıldığında sistem yükü de artacağı için bu voltajlar değişebilir.
Bunun tespiti çok zordur ama imkansız değildir. Voltaj grafiğini belli zaman aralığında takip edebiliyorsan ve bu grafiği kaydedebiliyorsan ancak bir done elde edebiliriz.
Ayrıca harici olarak takmış olduğun kutu ve arabirimin doğru çalışıp çalışmadığı bilinmiyor. Gerek arabirim gerekse arabirimin voltajının değişiminin tespiti nerdeyse imkansızdır.
ÖNEMLİDİR:
Bir HDD belli zaman aralığında belli seviyede durumu kötüleşiyorsa, bu durum normal değildir. Normal bir HDD nin ömrü teorik olarak yıllarla ölçülür. Senin HDD birkaç ayda kötüleşiyorsa.
Ya sen yanlış kullanıyosundur. (Kullanıcı hatası)
Ya donanımlarında özellikle anakart besleme entegrelerinde hata vardır.
Ya kablolamada çook küçük temassızlık vardır.
Yani dış etkenler oldukça fazladır ve tespiti çok zordur.
Ben onu söylemeyi unuttum  :D o smps gürültüsünün nedenini buldum power suppley ile alakalı değil imiş evde bir şarj aleti var dolduğunda ışığı yeşil oluyor zaten kendisi çalışırken bile hafif gürültü yapıyor trafolu değil smps adaptör onu çekince o gürültü kayboluyor @Mr_YAMYAM
O zaman mesele yok.
Dediklerimi sakın ihmal etme.

Yanıt #14
Bu değerler sadece referans değerlerdir.
Senin değerler normal değil. Yani henüz PC tam yükte çalışmıyor. Sadece BIOS ve birkaç donanım çalışıyor.
Sistem tam açıldığında sistem yükü de artacağı için bu voltajlar değişebilir.
Bunun tespiti çok zordur ama imkansız değildir. Voltaj grafiğini belli zaman aralığında takip edebiliyorsan ve bu grafiği kaydedebiliyorsan ancak bir done elde edebiliriz.
Ayrıca harici olarak takmış olduğun kutu ve arabirimin doğru çalışıp çalışmadığı bilinmiyor. Gerek arabirim gerekse arabirimin voltajının değişiminin tespiti nerdeyse imkansızdır.
ÖNEMLİDİR:
Bir HDD belli zaman aralığında belli seviyede durumu kötüleşiyorsa, bu durum normal değildir. Normal bir HDD nin ömrü teorik olarak yıllarla ölçülür. Senin HDD birkaç ayda kötüleşiyorsa.
Ya sen yanlış kullanıyosundur. (Kullanıcı hatası)
Ya donanımlarında özellikle anakart besleme entegrelerinde hata vardır.
Ya kablolamada çook küçük temassızlık vardır.
Yani dış etkenler oldukça fazladır ve tespiti çok zordur.O zaman mesele yok.
Dediklerimi sakın ihmal etme.

abi son köteğinden sonra o arabirimi (HOŞT) kullanmayı bıraktım ve bir kenara attım.
Doğrudan anakarta bağlıyorum.
Neyse.