Ana içeriğe git

Konu: PELTİER ACİL YARDIM (127 Kez okunmuş)

• mtlaktrk
  • [*][*]
PELTİER ACİL YARDIM
Herkese merhaba.Benim bi sorunum var ve bu sorunu sizinle aşabileceğimi düşünüyorum.Elimde bir peltier var termoelektrik modül yani.Bu modüller sıcaklık farkına göre enerji üretiyorlar.Ben ise modülün soğuk tarafına alüminyum koydum sıcak tarafına ise kendi vücudumdaki ısıyı verdim.Vücut ısımdan enerji üretmem gerekiyor bitirme projem çünkü.Elde ettiğim volt ise 0.20 volt.Elimde bir yükselteç devresi var fakat bu devre 0.9 volt ile çalışıyor.Ben bu 0.2 voltu 1 volta kadar çıkarmam gerekiyor.Acaba modülün kablo uçlarına 2.5 volt 1000F kondansatör bağlasam bişey farkeder mi yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: PELTİER ACİL YARDIM
Yanıt #1
5-6 tane peltieri seri bağlayın.
her birini vücudunuza yapıştırın.
joule hırsızı devresi kullanarak beyaz led yakın.
--------
forum kurallarını mutlaka okuyun.
kolay gelsin.
  • Son Düzenleme: 24 Kasım 2016, 18:25:24 - seron

• mtlaktrk
  • [*][*]
Yanıt #2
cevabınız için teşekkür ederim fakat amperde önemli bir kavram seri bağlantıda volt yükseliyor amper yetersiz kalıyor 4 adet peltierin 3 tanesini seri 1 tanesini paralel yapıp joule hırsızı devresiyle yükseltsem olur mu

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #3
3x0,2=0,6Volt.
devredeki en zayıf halkalar olan seri peltierler paralel desteklenmediği takdirde akım desteği düşük kalacaktır.
ucuz ufak peltierlerden maddiyatınız uygunsa alın.
0,6Volt, jül hırsızıyla bir ledi iyi kötü yakacak kadar idare eder.(kör yanar)
ama akım için birşey diyemem peltierin akım durumuna bakılarak yapılabilir anca. yetersiz diyorsanız...
o halde hepsini paralel yapacaksınız. biri paralel diğerleri seri olursa, diğerleri ne kadar verebiliyorsa çıkıştan onu alırsınız.
Pillerde:
paralel bağlanırsa akım artar, voltaj sabittir.
seri bağlanırsa, voltaj artar, akım sabit olur.
söylediğiniz şekil karışık bağlama metoduna giriyor; çıkışa çok etkisi olmaz.
---------
NOT: verimli bir devre değildir, sırf ödev lduğundan fikrimi söylüyorum. değilse tamamen çöp bir proje sayılır. peltierlerde asıl amaç güç uygulayarak soğutma yapmak biliyorsunuz. Dolayısıyla ne yapın yapın paralel mi yapacaksınız seri mi, iyi kötü çalıştırıp sunun kurtulun. detaylı akım hesaplarına dalarsanız verimli olmadığı sonucuna siz de varırsınız.

• mtlaktrk
  • [*][*]
Yanıt #4
seron bey araştırıken tesadüfen bir sitede gördüm bu tarz peltier uygulamalarında 2.5 volt 1 farad süper kondansatörü peltierin çıkışına bağlayıp kondansatörü şarj ettikten sonra yükselteç devresiyle yükseltmek mümkün mü sizce

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #5
mümkün.
ama ancak aralıklı olarak kullanabilirsiniz.
yani kondansatörü şarj edene kadar bekletip sonra led devresine sürersiniz.
hocanız kabul ederse olur. yok anlık istiyorum bekleyemem diyorsa,
olmaz.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #7
Baktım. :)
Parayla satıyor ve yanlış görmemişsem ederinden yüksek fiyat çekmiş.

Evet o adamın dediğine göre oluyor. Ama:
O peltier kaç Volt+Amper?
O süper kapasitör dediği şey umarım bir pil değildir...

Mesele basit: vücut ısısı elektriğe dönüştürülüp joule hırsızı değil de, buck converter gibi birşeyle gerilimi yükseltilmiş.
led yanıyor.
Led KÖR yanıyor! :)
kameralar kör yanan ledleri parlak, parlak yananları da aşırı parlak gösterir. :D
Yani evet projeniz olur.
denemesi bedava. ;)  :D
akımlarını bir ölçün. 10-20mA civarında akım alabiliyorsanız olabilir diye tahmin ediyorum. seri bağlayarak ölçün akımı. bize toplm güç lazım çünkü.
Joule hırsızı devresi basit. internette var.
kondansatör olarak supercapasitor gerekmez bence; 470-2200uf.... ne koyarsanız gider. orada kondansatör depolama yapıyor bir espirisi yok.

• mtlaktrk
  • [*][*]
Yanıt #8
o pelitierin aynısını ben temi,n ettim vücut ısısyla maksimum 0.2 volt elde edebildim.Şimdi ne tür bir yol izlemeliyim

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #9
o pelitierin aynısını ben temi,n ettim vücut ısısyla maksimum 0.2 volt elde edebildim.Şimdi ne tür bir yol izlemeliyim
5-6 tane peltieri seri bağlayın.
her birini vücudunuza yapıştırın.
joule hırsızı devresi kullanarak beyaz led yakın.
--------
:)
Elimden gelen bu.

• mtlaktrk
  • [*][*]
Yanıt #10
teşekkür ederim ben 2 tane daha peltier edineyim

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #11
önce elinizdekileri bir deneyin. yetmezse alırsınız.
bir de devre ekliyorum ona bakın.

• mtlaktrk
  • [*][*]
Yanıt #12
teşekkür ederim kondansatörler kaç volt olacak peki

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #13
farketmiyor.

• mtlaktrk
  • [*][*]
Yanıt #14
elimde 10 volt 1000 uF kondansatör vardı onu denedim ama bi yükseltme bi doğrultma falan olmadı 1 volt 100f olsaydı işimi görür müydü