Ana içeriğe git

Konu: Güneş Takip devrelerinde Açı-Voltaj Bildirimi (78 Kez okunmuş)

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
  • Özel mesaj yerine forumda yazmayı seçin lütfen.
Güneş Takip devrelerinde Açı-Voltaj Bildirimi
Bu devreyi çift eksenli güneş takip panellerine hazırladım. Devrenin üzerindeki iki potansiyometreyi, panelleri çeviren motora adapte etmeniz gerekiyor. Bu adaptasyon için üzerinde motor olan potansiyometre de kullanabilirsiniz. Eski uzaktan kumandalı müziksetlerinde olurdu. aşağıda bir örnek görülüyor. tabii ben o potansın sağını solunu kestim ki dişlileri görünsün, iç yapısı hakkında fikriniz olsun. Bir tür redüktörlü motor ve potans birleşimi...

devredeki voltaj ucuna da panellerin voltajını görmek için bağlantı yapıyorsunuz. Bir tür voltmetreniz oluyor.
devre şemalarından da anlayacağınız gibi, bir süre açıları görüyorsunuz, bir kaç saniye de voltajı... Ekran sürekli değişiyor ve açılarla beraber voltajı da görmenize olanak sağlıyor.

devrenin kodları ve dns, uzantılı dosyaları ektedir. indirip yapmaya başlayabilirsiniz. ares çizimi bulamadım, onu da bir kardeşimiz çizip buraya koyacak ve dua alacaktır. Di'mi?
Sorularınızı özelden sormamaya çalışın. buradan sorun. Göreyim diye özelden en fazla konunun linkini atın. Bu satır itibari ile okuyacaklarınız hiçbir işinize yaramaz. okumayın. ama ille de okurum ben hızımı alamadım derseniz sonra bana kızmayın...
...............
Özelden yazanlara elli kez diyorum ki yığınla konu var paylaştığım. Bana zahmet olacak ama bir link atın bari de öyle sorun. her soruda konuyu ararsam işim iş... ama şu ana kadar tek bir kişi bana link atma zahmetinde bulunmadı. Bu ne haşin bir öğrenme isteği bilemedim :)

Dosyaları bulamadım, malzeme listesi ver gibi istekler yapmayın. dosyaları ekte göremiyorsanız, şemadan liste çıkaramıyorsanız benim inanın o kadar zamanım yok. Zamanım olsa dükkan sizin. Kırmızı halıyla bilgiyi ayağınıza getireyim. Ama ne yazık ki zamanım o kadar yok. Olsun istemez miyim? Ben de isterim kahvemi yudumlayıp yan gelip forumda konu paylaşmak, soru cevaplamak. Ama nedense yok işte. Bende demek ki bir gariplik var. :)
  • Son Düzenleme: 12 Kasım 2016, 13:42:19 - Yusuf usta
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.