image

Ana içeriğe git
Konu: Güneş Takip devrelerinde Açı-Voltaj Bildirimi (346 Kez okunmuş)

Güneş Takip devrelerinde Açı-Voltaj Bildirimi

Bu devreyi çift eksenli güneş takip panellerine hazırladım. Devrenin üzerindeki iki potansiyometreyi, panelleri çeviren motora adapte etmeniz gerekiyor. Bu adaptasyon için üzerinde motor olan potansiyometre de kullanabilirsiniz. Eski uzaktan kumandalı müziksetlerinde olurdu. aşağıda bir örnek görülüyor. tabii ben o potansın sağını solunu kestim ki dişlileri görünsün, iç yapısı hakkında fikriniz olsun. Bir tür redüktörlü motor ve potans birleşimi...devredeki voltaj ucuna da panellerin voltajını görmek için bağlantı yapıyorsunuz. Bir tür voltmetreniz oluyor.
devre şemalarından da anlayacağınız gibi, bir süre açıları görüyorsunuz, bir kaç saniye de voltajı... Ekran sürekli değişiyor ve açılarla beraber voltajı da görmenize olanak sağlıyor.

devrenin kodları ve dns, uzantılı dosyaları ektedir. indirip yapmaya başlayabilirsiniz. ares çizimi bulamadım, onu da bir kardeşimiz çizip buraya koyacak ve dua alacaktır. Di'mi?
Sorularınızı özelden sormamaya çalışın. buradan sorun. Göreyim diye özelden en fazla konunun linkini atın. Bu satır itibari ile okuyacaklarınız hiçbir işinize yaramaz. okumayın. ama ille de okurum ben hızımı alamadım derseniz sonra bana kızmayın...
...............
Özelden yazanlara elli kez diyorum ki yığınla konu var paylaştığım. Bana zahmet olacak ama bir link atın bari de öyle sorun. her soruda konuyu ararsam işim iş... ama şu ana kadar tek bir kişi bana link atma zahmetinde bulunmadı. Bu ne haşin bir öğrenme isteği bilemedim :)

Dosyaları bulamadım, malzeme listesi ver gibi istekler yapmayın. dosyaları ekte göremiyorsanız, şemadan liste çıkaramıyorsanız benim inanın o kadar zamanım yok. Zamanım olsa dükkan sizin. Kırmızı halıyla bilgiyi ayağınıza getireyim. Ama ne yazık ki zamanım o kadar yok. Olsun istemez miyim? Ben de isterim kahvemi yudumlayıp yan gelip forumda konu paylaşmak, soru cevaplamak. Ama nedense yok işte. Bende demek ki bir gariplik var. :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: Güneş Takip devrelerinde Açı-Voltaj Bildirimi

Yanıt #1
Merhabalar, güneş takip sistemi ile açı ve voltaj okumam, aynı zamanda bu verileri saklamam gereken bir proje ödevim var. Bunun için 2 tane 6V 150 mA'lik paneller kullanmayı düşünüyorum. Motor seçimi hakkında ve daha önce paylaştığınız 2 eksenli güneş takip sistemi ile bu sistemi birbirine en verimli olacak şekilde birleştirebilmem için yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler

Ynt: Güneş Takip devrelerinde Açı-Voltaj Bildirimi

Yanıt #2
açıları ve voltaj değerlerini saklamak için yazılıma müdahale edilip mikro denetleyicinin eepromunun kullanılması gerekiyor. bunu yazılım konusunda bilgisi olan bir arkadaşamızıdan rica edebilirsiniz. Ben yazılımı başka arkadaşlara ücret mukabili yaptırıyorum. İşim bittikten bir süre sonra herkese açık paylaşıyorum.

Bazıları yazılım bilmeyene elektronikçi denmez diyor. Ben elektronikçiyim. Basıyorum parayı yazılımı yaptırıyorum. Para kazanıp bastırabildiğime göre de işimi iyi yapıyorum demektir. :) Böyle de bir laf dokundurduktan sonra devam edelim:

iki devrenin birleşmesine gelince...
güneşe göre yön değiştiren panellerin elektronik kartı ve bu devrenin kartı bağımsız olacaktır zaten. ama aynı baskı devre üzerine koyabilirsin. Birleşim gerektirecek durumlar  hakkında:

- Giriş voltajı paralel olacak şekilde birleşim yapabilirsin. İki devre ayrı ayrı kaynaktan besleme almaları gereksiz.
- Açı ölçer devresinin motorlu potansları yerine, güneş takip eden panelde zaten kullanacağın motorlara yahut panellere bir potansiyometre bağlamaya çalışabilirsin. motor ya da panel dönerken potansı da çevirecektir.

not: Her halukarda panel enerjisini pil ya da aküye depolayıp oradan kullanmalısın. Direkt olarak panel çıkışını kullanmayı düşünme. Her iki devre için tek panel kullanacağına göre tek akü kullan örn: 6V 1.3A veya 4 adet Ni-Cd olması şartı ile 1.2V 2000mA Pil kullan (elektrikli el süpürgeleri içinde kullanılır, piyasada bolca vardır ve pahalı değildir). Seri bağla veya zaten seri bağlanmış hazır halde paket piller var 3'lü, 4'lü onlardan kullan.

6 volt panel 6 volt aküyü şarj eder mi dersen, o paneller 7,5 Volttur. Ama senin alacağın panele max6.0V yazıyorsa o panel zaten 6 volt değildir. 12V paneller 17V civarı gerilim verir yani ona göre düşün. ŞArj devresi ve sair sebeplerle gerilim düşümünün önüne geçilmiş olunur böylelikle.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: Güneş Takip devrelerinde Açı-Voltaj Bildirimi

Yanıt #3
Arkadaşalar Merhaba, Devreyi Yusuf ustanın paylaştığı bilgiler doğrultusunda bire bir yaptım. Kodlar da veya çizimler de herhangi bir sıkıntı yoktur. Benim devreyi yaparken karşılaştığım en büyük problem motorlara ek olarak bir gerilim vermememdi. Yusuf ustanın bilgilendirmesiyle kullancığım 12 Volt Redüktörlü motora ayrıca bir gerilim kaynağı bağladım. Ayrıca paylaşmış olduğum rar dosyasın da projenin resimleri ve tasarımı yer almaktadır. Devre ile ilgili her hangi bir sorunuz olursa ulaşabilirsiniz.
https://drive.google.com/open?id=1P3g9CWzGTcE-3UgAo8bQlGw-7Ye-kmzj