Ana içeriğe git

Konu: Windows 7 Ultimate x64 Kurulum başlıyor... sorunu hk yardım. (409 Kez okunmuş)

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: Windows 7 Ultimate x64 Kurulum başlıyor... sorunu hk yardım.
Yanıt #45
Peki bakalım.
Apoates ne yapacak bekleyelim görelim.
İstanbul gibi bir yerde 2 saatten evvel eve gelemez.  :D
Ama Bad Sector arızası yokken hdd ye Bad Sector arıza süsü verip düzeltmek sakıncalı olabilir diye duymuştum aslında çok zor bir iş elektrik gidicek mi hdd arıza verip bir daha hayata dönmeyecek mi ıvırı zıvırı derken gerçekten zor iş..

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #46
Ama Bad Sector arızası yokken hdd ye Bad Sector arıza süsü verip düzeltmek sakıncalı olabilir diye duymuştum
bakınız: incorrect information  :D
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #48
Sohbete geçtiğimiz için özür dilerim. isterse yönetim bunları hep silebilir.
---------
Yamyam'ın huyu bana da bulaştı.
Adamım,
BANA İNTERNETTEN OKUMA BİLGİLER İLE GELME :)
-------
Olay şu:
 bir HDDye LLF atmak ile,
bir yerden veri kopyalamal arasında teknik olarak hiçbir fark yoktur.
Veri kopyalama, o verinin(dosyanın) içeriğine paralel olarak 01110101000111011....... gibi şeyler yazdırır.
LLF ise şunu yapar > 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
ikisine de "veri yazdırmak" diyoruz.

iyi de veri ( 0 ) yazdırınca arıza nasıl düzeliyooooor?

fiziksel hasarlara birşey yapamıyor. LLF atma yazılımında o özellik varsa o sektörleri ayırıp harddiskin elektronik kartına kaydediyor.
yoksa habire oraya veri yazacağım diye uğraşıyor. uğraşırken fiziksel ve ciddi düzeydeki bu bozukluk, kafa üzerinden geçerken kafayı bozuyor. kafa gidiyor başka sektörleri bozuyor, yayıldıkça yayılıyor ve disk çöp oluyor.
işin rizikosu işte bu.
(ben bunları nerden öğrendim lan? ::)  :) )
şayet programsal düzeyde-hafif-yazma hatası şeklinde oluşmuş bir bad sector ise,
herşey  00000000000000000 yapılıp yeniden oluşturulunca düzeliyor.
herşeyin 000000000000000000 olması, diskin fabrika çıkışındaki haline dönmesi,
ve windowsun dosyaları oluşturmak için sadece bazı 000 lar 1 yapmaya çalıması>>> diskin sistemin daha hızlı çalışması demektir.
eğer,
01110100010001000101010... şeklindeki bir alana kurulum yapılır da kullanılırsa,
windows her bir 1 ve 0'ı teeek tek düzelteceğim (kopyalanacak dosyaya uyarlayacağım) diye uğraşıyor. aradaki hız farkını genellikle hissetmezsin ama faydalıdır. o nedenle ben her formattan evvel diskimi sıfırlarım.

örnek: önceki kurulumdan
01110111001010111001010101 diye bir artık kalmış.
yeni kurulum yaptın. şimdi bu alana dosya kopyalamak, program v kurmak istiyorsun.
o dosya şöyle olsun:
10010110100000011101000000 yukarıdaki ile farklı.
yukarıdakini bozup bunu uygulayana kadar kaç tane haneyi değiiştirmesi gerektiğini görüp anla.
ama şöyle olsaydı:
00000000000000000000000000 ?
daha iyi olurdu değil mi?

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #49
Sohbete geçtiğimiz için özür dilerim. isterse yönetim bunları hep silebilir.
---------
Yamyam'ın huyu bana da bulaştı.
Adamım,
BANA İNTERNETTEN OKUMA BİLGİLER İLE GELME :)
-------
Olay şu:
 bir HDDye LLF atmak ile,
bir yerden veri kopyalamal arasında teknik olarak hiçbir fark yoktur.
Veri kopyalama, o verinin(dosyanın) içeriğine paralel olarak 01110101000111011....... gibi şeyler yazdırır.
LLF ise şunu yapar > 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
ikisine de "veri yazdırmak" diyoruz.

iyi de veri ( 0 ) yazdırınca arıza nasıl düzeliyooooor?

fiziksel hasarlara birşey yapamıyor. LLF atma yazılımında o özellik varsa o sektörleri ayırıp harddiskin elektronik kartına kaydediyor.
yoksa habire oraya veri yazacağım diye uğraşıyor. uğraşırken fiziksel ve ciddi düzeydeki bu bozukluk, kafa üzerinden geçerken kafayı bozuyor. kafa gidiyor başka sektörleri bozuyor, yayıldıkça yayılıyor ve disk çöp oluyor.
işin rizikosu işte bu.
şayet programsal düzeyde-hafif-yazma hatası şeklinde oluşmuş bir bad sector ise,
herşey  00000000000000000 yapılıp yeniden oluşturulunca düzeliyor.
herşeyin 000000000000000000 olması, diskin fabrika çıkışındaki haline dönmesi,
ve windowsun dosyaları oluşturmak için sadece bazı 000 lar 1 yapmaya çalıması>>> diskin sistemin daha hızlı çalışması demektir.
eğer,
01110100010001000101010... şeklindeki bir alana kurulum yapılır da kullanılırsa,
windows her bir 1 ve 0'ı teeek tek düzelteceğim (kopyalanacak dosyaya uyarlayacağım) diye uğraşıyor. aradaki hız farkını genellikle hissetmezsin ama faydalıdır. o nedenle ben her formattan evvel diskimi sıfırlarım.

örnek: önceki kurulumdan
01110111001010111001010101 diye bir artık kalmış.
yeni kurulum yaptın. şimdi bu alana dosya kopyalamak, program v kurmak istiyorsun.
o dosya şöyle olsun:
10010110100000011101000000 yukarıdaki ile farklı.
yukarıdakini bozup bunu uygulayana kadar kaç tane haneyi değiiştirmesi gerektiğini görüp anla.
ama şöyle olsaydı:
00000000000000000000000000 ?
daha iyi olurdu değil mi?
Abicim zaten ben bunları ben biliyordum kiiii  :D sadece küçük bir duyum dedim taaaa nereye getirdin lafı ayrıca kızmasaydın iyiydi  ;D

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #50

işin rizikosu işte bu.

Programsal düzeyde bad sectör nasıl oluyor ki  ;D  Program yazı yazarken kafası mı karışıyor. Ona bad sectör denmez DÖNGÜSEL ARTIKLIK DENETİMİ denilir.  ;D
Kafa hiçbir şekilde olağan hareketinden dolayı bozulmaz. Bir iz üzerinden binlerce de geçse kafa zarar görmez. Sonra kafası bozulan kafa da gidip diğer sektörleri bozmaz  :))

Abicim zaten ben bunları ben biliyordum kiiii  :D sadece küçük bir duyum dedim taaaa nereye getirdin lafı ayrıca kızmasaydın iyiydi  ;D
Hah işte mustafa da seronlaştı sayende. O da bilmeye başladı.

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #51
Programsal düzeyde bad sectör nasıl oluyor ki  ;D  Program yazı yazarken kafası mı karışıyor. Ona bad sectör denmez DÖNGÜSEL ARTIKLIK DENETİMİ denilir.  ;D
Kafa hiçbir şekilde olağan hareketinden dolayı bozulmaz. Bir iz üzerinden binlerce de geçse kafa zarar görmez. Sonra kafası bozulan kafa da gidip diğer sektörleri bozmaz  :))
Hah işte mustafa da seronlaştı sayende. O da bilmeye başladı.

Aynen o döngüsel artıklık denetimi benimde aklıma geldi lakin bir daha kızar diye hiçbir şey demek istemedim forumda kötek yemekten sıkıldım yav  ;D

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #52
len kızmıyom dur :D
daha evvel kıymET'li arkadaşımız @kifvet
benim yukarıda demek isteyip diyemediğim şeyi güzel anlaştmıştı. Ama o başlığı unuttum.
yani siz anlayın gaari.
Ciddi bozukluklar LLF ile düzeltilemez.
keza benim yamyam'ın tavsiyesiyle adam etmeye çalıştığım hitaçi harddisk, yine kafa vurmaya başladı. halbukine her dediğini kağıda not alıp harfiyyen yapmıştım. niye yine sorun başladı? niye artıklık dosya denetimi cart curt da yapmaya çalışsam, hala HDtune derin derin cızgılar çiziyor? Niye hala HDtune "WARNİNG oğlum WARNİNG" diyor?
sakalım yok ki sözüm dinlensin. o HDD sorunlu çünkü.  ;)

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #53
benim yukarıda demek isteyip diyemediğim şeyi güzel anlaştmıştı. Ama o başlığı unuttum.
yani siz anlayın gaari.
keza benim yamyam'ın tavsiyesiyle adam etmeye çalıştığım hitaçi harddisk, yine kafa vurmaya başladı. halbukine her dediğini kağıda not alıp harfiyyen yapmıştım. niye yine sorun başladı? niye artıklık dosya denetimi cart curt da yapmaya çalışsam, hala HDtune derin derin cızgılar çiziyor? Niye hala HDtune "WARNİNG oğlum WARNİNG" diyor?
Abi bir hdd de bana lazım evdeki Western Digital arada bir kendine reset atıyor oyunun en güzel yerinde donuyor reset atıyor minidump hatası var diyor ama programla tarıyorum yok minidump klasöründeki hataları program indirip okuyorum yine hata yok anliyacagin gitti gitmek üzere  :D

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #54
Dürüst olayım, minidump nedir, minidump hatası nedir; o diskin sorunu nedir bilmiyorum.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #55
yani siz anlayın gaari.
Daha önceleri de söylemiştim. Kimseler hataları üzerine almaz, hep kabahati başkasında ararlar.
Ben kendi dediklerimi harfiyen @okinkurt 'un HDD ine yapmıştım.
Yahu keşke gelse de YAMYAM abi senin düzelttiğin HDD yine cazgırlık yapıyor desede ecik utansam.
Bende utanma kalmadı ki  ;D

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #56
Dürüst olayım, minidump nedir, minidump hatası nedir; o diskin sorunu nedir bilmiyorum.
Minidump Nedir ?

Bilgisayarınız Resetlediğinde , Mavi Ekran Hatası ve Çökme olduğunda bu hataları rapor halinde tutulan dosyadır.

Minidump Ne İşe Yarar ?

Mavi Ekran Hataları genelde sürücülerin düzgün yüklenmediğinden ve Donanım arızalarından kaynaklı blue screen ( mavi ekran ) hatalarını çözümlemeye yarayan hataları burada bulabilirsiniz. Hata ayıklama işini kolaylıkla çözmeye yarar

Bu işte abicim yani bilgisayarında eger donanımsal bir arıza var ise mavi ekran yediysen pc tekrar açıldıgı zaman win7 de bilgisayarınız bir hatadan kurtarıldı diye altta yazar minidump diye sende gidip o raporu bulup C://Yerel disk-Windows-Minidump dosyasini bularak internette programi var bluescreen diye indirip okutabilirsin orda yazar mesela ram kaynakli diye yazar fakat ekran kartı diye yazmaz ekran kartinin dosyasini gösterir mesela atikmpag.sys diye

• ApoAtes
  • [*][*][*][*]
Yanıt #57
@Mr_YAMYAM  usta belirtmis oldugunuz @seron 'un yollamis oldugu wdc .isoyu cdye yakip onunla actim calisti girdim hdd deki bolgeleri videoda gordugum gibi sildim sonra 100gb partition olusturup next dedim ve %100 dolup gecerken complete yerine
 "An unknown error has occurred during testing. This may be an anomaly. Check connections and retest. If the error repeats, replace the drive."
Boyle bir hata ile karsilastim :-/ hddyi simdi format dvdleri goruyor ancak kurulum yapmaya calistigimda windows ultima secip ilerliyorum kurulcak yeri secip baslatiyorum ve windows dosyalari yukleniyor (%0) olarak kaliyor hic devam etmiyor :(

----

Aradım ürünü almış olduğum yeri onarım ve değişim için kayıt açtırdım pazartesi işleme alıcaklar başka türlü olmayacak sanırım bu ya. garantili olan ürünüde tamire götürmek istemiyorum açıkcası. Bu arada vermiş olduğunuz iso dosyası ileride de muhakkak işime yarayacaktır benim kullandığım tüm HDD'ler WD'ye ait. İlginize çok çok teşekkür ederim sizi daha fazla uğraştırmak istemiyorum. Vermiş olduğunuz bilgilerden ötürüde teşekkür ederim. Kendim yapabilmek garanti sürecini beklememek isterdim ama çıkamıcam sanırım işin içinden...
  • Son Düzenleme: 29 Ekim 2016, 13:43:45 - ApoAtes
Mutsuzlukta güzel, mutsuz eden sensen.

“Unuttum” dediğiniz anda herhangi bir şeyin size onu hatırlatması...

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #58
Harddiskinde SMART error var gibi görünüyor.
Başka bir bölüme şu yönergeleri uygulayarak yüklemeye çalış.
WD DLG ile yeniden sistemi aç.
3 bölüm formatlayacaksın ama şöyle olacak.
1inci bölüm 100 GB FAT32
2 inci bölüm 100GB FAT32
3.üncü bölüm 100 GB NTFS CLUSTERS 512
Kalan bölümü tümüyle boş bırak.
Win7 DVD yi tak ve sistemi kurmaya başla. Ama 3. bölüme kuracaksın ve sürücüyü formatlamadan direk kur diyeceksin.
Bu arada BIOS'u tam olarak sıfırladın mı bilmiyorum.

• ApoAtes
  • [*][*][*][*]
Yanıt #59
Bios'u sıfırladım şimdi bu anlattığınız şekilde tekrar deneyeceğim. Hala bir umudum var bu konuda ama bakalım   ;D
Mutsuzlukta güzel, mutsuz eden sensen.

“Unuttum” dediğiniz anda herhangi bir şeyin size onu hatırlatması...