Ana içeriğe git

Konu: Windows 7 Ultimate x64 Kurulum başlıyor... sorunu hk yardım. (384 Kez okunmuş)

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: Windows 7 Ultimate x64 Kurulum başlıyor... sorunu hk yardım.
Yanıt #30
Bu durumda şu önerim geçerlidir.
HDD yi kutuya koy ve başka bir PC ye takarak tüm bölümleri sil ve tek parça formatla.
Kendi PC nin BIOS'unu sıfırla ve HDD i tak kuruluma başla.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #31
O halde eve gidip gelmeliyim. Ah abicim yaktın beni yaktın... ;D
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• ApoAtes
  • [*][*][*][*]
Yanıt #32
Bu durumda şu önerim geçerlidir.
HDD yi kutuya koy ve başka bir PC ye takarak tüm bölümleri sil ve tek parça formatla.
Kendi PC nin BIOS'unu sıfırla ve HDD i tak kuruluma başla.
Elimde 2 adet PC var birisi bu HDD sorunu olan biriside kendime ait olan kullandığım PC. Ancak 3.5" HDD için elimde kutu olmadığı için bu biraz sorun olacak gibi... işten çıkayım da bir bakacağım ona da eve geçer geçmez.
:)) Biraz yoracağım be abi hakkını helal et  ;D  ;D
Mutsuzlukta güzel, mutsuz eden sensen.

“Unuttum” dediğiniz anda herhangi bir şeyin size onu hatırlatması...

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #33
Ciğer arkadaşlarının hiç mi hatırı yok.
Biliyorsun ben yapardım da HDD yi sildim. Şimdi yeniden o datalara ulaşamam.

• ApoAtes
  • [*][*][*][*]
Yanıt #34
Ciğer arkadaşlarının hiç mi hatırı yok.
Biliyorsun ben yapardım da HDD yi sildim. Şimdi yeniden o datalara ulaşamam.
Kırmaz @seron abim beni :))  lafını da esirgemiyor orası ayrı  ;D

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #35
DUR DUR aklıma geldi.
@ApoAtes
PC de floppy var mı. İşin kolay.
Floppy yoksa maalesef.
http://support.wdc.com/knowledgebase/answer.aspx?ID=1211#dlgdos
Linki dikkatlice oku.
İlgili dosyayı indir. Yeni versiyon yayınlanmış. USB veya CD yüklenmeli.
Sadece alttaki write zero fill olayına dikkat et. Benim videoyu bulursam oradan izle.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=7NrDHa7FVVs
  • Son Düzenleme: 28 Ekim 2016, 18:52:57 - Mr_YAMYAM

• ApoAtes
  • [*][*][*][*]
Yanıt #36
DUR DUR aklıma geldi.
@ApoAtes
PC de floppy var mı. İşin kolay.
Floppy yoksa maalesef.
http://support.wdc.com/knowledgebase/answer.aspx?ID=1211#dlgdos
Floppy dediğimiz bu ise eğer PC de bağlı yok ancak eski kasalar var evde onların üzerinde vardı. Açıkcası floppy nedir ne işe yarar pek bilgim yok  O:)

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #37
Floppy dediğimiz bu ise eğer PC de bağlı yok ancak eski kasalar var evde onların üzerinde vardı. Açıkcası floppy nedir ne işe yarar pek bilgim yok  O:)
Yok yok.
Önceki sürüm sadece floppy ile çalışıyordu.
Bir flash belleğe ya da CD ye bootable olarak bu yazılımı atabilirsen bu yazılım yeni versiyon.
DİKKAT.
Bootable CD oluşturulması konusunda tecrübelimisin. Eğer hallederim diyebiliyorsan linkteki Dlg5 adlı programı bu CD ye at ve CD yi yazdır.
Sonra sistemi bu CD ile boot et. (Biraz da ızgara et)  ;D

• ApoAtes
  • [*][*][*][*]
Yanıt #38
Yok yok.
Önceki sürüm sadece floppy ile çalışıyordu.
Bir flash belleğe ya da CD ye bootable olarak bu yazılımı atabilirsen bu yazılım yeni versiyon.
DİKKAT.
Bootable CD oluşturulması konusunda tecrübelimisin. Eğer hallederim diyebiliyorsan linkteki Dlg5 adlı programı bu CD ye at ve CD yi yazdır.
Sonra sistemi bu CD ile boot et. (Biraz da ızgara et)  ;D
Bootable CD oluşturulmasında tecrübemvar diyemem ancak usb'ye windows isolarını yüklediğimizden farkı olacakmıdır acaba? Eğer varsa bootable cd oluşturmayı araştırıp yapabilirim sorun değil :)

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #39
Açıkcası floppy nedir ne işe yarar pek bilgim yok  O:)
yeni nesil bunlar floppy'i ne bilsin :D disket disket. yeni anakartlarda takma yeri olmaz. Tabii yamyam abinin aklı eski usul çalıştığı için seni böyle uğraştırır durur.

işte iso:
http://s5.dosya.tc/server3/w8tiai/WD_ISO.rar.html
bunu disk yazdırma programının nero olur başka olur iso yazdır seçeneğini kullanarak CDye yazdırıyorsun.

İşler senin için çetrefilleşiyor. Madem yamyamın yolunu seçiyorsun, ben aşağıya bildiklerimi anlatıp çekileyim. Ben floppy mloppy bilmem.
-------------
Bu türden bir sorunda, disk çıkarılır ve BIOS sıfırlanıp uygun şekilde ayarlanır.
güç kesilir, disk bağlanır ve sistemde sorunsuz şekilde çalıştığı anlaşılır.(o bozuk windowstan başlamaya çalışır veya biosta marka modeli gözükür zaten)
Bu defa sistem yeniden başlatılırken, Minitool partition.... CDsi ile başlatılır.
Başlar başlamaz, disk tablosu görünür. o tablodaki her partisyon seçilip seçilip sil yapılır.
yukarı soldan APPLY - uygula denir.
disk tek parça haline gelir.
Şimdi bu diske kurulum denenir.

OLMADI.
HIRENS BOOT CD indirilir, CDye yazdırılır.
Sistem bununla başlatılır ve içerisinden portable açılan WİNXP seçilir.
(dikkat bu CD içerisinde windows vardır. bu windows HDDye kurulan bir windows değildir CD<---->ram arasında çalışır harddiske birşey yapmaz)
sistem bununla sorunsuz açılmalıdır. sorunsuz açıldığını nasıl anlarım? hata mesajı yok + görev çubuğunda saatin yanında siyah bir simge vardır o görünüyor ve basınca programlar listesi çıkıyorsa tamamdır.
buradan HD tune açılır, benchmark yapılır. resimlenir, flaşa atılır.
eğer sorunla karşılaşırsak, aynı yerde LLF aracı vardır. LOW LEVEL FORMAT çakacağız diske.
LLF uzun sürer bitince sistemi hala kapatmıyoruz yine hirens boot >>  winXP deyiz.
burada da Minitool partition magic yazılımı var. ister onunla, ister bilgisayarımla disk bölümü oluşturuyoruz.
bu portabıl windowsta disk yönetimi varmı bilmiyorum ama varsa buradan partisyon oluşturup uygulanır.bu işlem de uzun sürer; disk aynı zamanda formatlanacaktır çünkü. yoksa, minitool partisyon editörü çalıştırılıp bununla partisyon oluşturulur, uygula denir.
şayet diskinde hiçbir sorun yoksa sadece MBR ile ilgili bir sorunsa artık gönül rahatlığyla sistem kurulur.

hala olmuyorsa,...
ben aradan çekilede bilir veya gevezeliğe devam da edebilirim.

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #40
yeni nesil bunlar floppy'i ne bilsin :D disket disket. yeni anakartlarda takma yeri olmaz. Tabii yamyam abinin aklı eski usul çalıştığı için seni böyle uğraştırır durur.

işte iso:
http://s5.dosya.tc/server3/w8tiai/WD_ISO.rar.html
bunu disk yazdırma programının nero olur başka olur iso yazdır seçeneğini kullanarak CDye yazdırıyorsun.

İşler senin için çetrefilleşiyor. Madem yamyamın yolunu seçiyorsun, ben aşağıya bildiklerimi anlatıp çekileyim. Ben floppy mloppy bilmem.
-------------
Bu türden bir sorunda, disk çıkarılır ve BIOS sıfırlanıp uygun şekilde ayarlanır.
güç kesilir, disk bağlanır ve sistemde sorunsuz şekilde çalıştığı anlaşılır.(o bozuk windowstan başlamaya çalışır veya biosta marka modeli gözükür zaten)
Bu defa sistem yeniden başlatılırken, Minitool partition.... CDsi ile başlatılır.
Başlar başlamaz, disk tablosu görünür. o tablodaki her partisyon seçilip seçilip sil yapılır.
yukarı soldan APPLY - uygula denir.
disk tek parça haline gelir.
Şimdi bu diske kurulum denenir.

OLMADI.
HIRENS BOOT CD indirilir, CDye yazdırılır.
Sistem bununla başlatılır ve içerisinden portable açılan WİNXP seçilir.
(dikkat bu CD içerisinde windows vardır. bu windows HDDye kurulan bir windows değildir CD<---->ram arasında çalışır harddiske birşey yapmaz)
sistem bununla sorunsuz açılmalıdır. sorunsuz açıldığını nasıl anlarım? hata mesajı yok + görev çubuğunda saatin yanında siyah bir simge vardır o görünüyor ve basınca programlar listesi çıkıyorsa tamamdır.
buradan HD tune açılır, benchmark yapılır. resimlenir, flaşa atılır.
eğer sorunla karşılaşırsak, aynı yerde LLF aracı vardır. LOW LEVEL FORMAT çakacağız diske.
LLF uzun sürer bitince sistemi hala kapatmıyoruz yine hirens boot >>  winXP deyiz.
burada da Minitool partition magic yazılımı var. ister onunla, ister bilgisayarımla disk bölümü oluşturuyoruz.
bu portabıl windowsta disk yönetimi varmı bilmiyorum ama varsa buradan partisyon oluşturup uygulanır.bu işlem de uzun sürer; disk aynı zamanda formatlanacaktır çünkü. yoksa, minitool partisyon editörü çalıştırılıp bununla partisyon oluşturulur, uygula denir.
şayet diskinde hiçbir sorun yoksa sadece MBR ile ilgili bir sorunsa artık gönül rahatlığyla sistem kurulur.

hala olmuyorsa,...
ben aradan çekilede bilir veya gevezeliğe devam da edebilirim.

Low level format 160 gb bir harddiskte bile eğer arızası az ise 12 ila 24 saat süren bir iş harddiskin boyutuna ve arızasına göre 1 hafta bile sürdüğü oluyor  :D ayrıca floppy yi de bilirim seron abicim  :D
  • Son Düzenleme: 28 Ekim 2016, 19:55:59 - Mustafa281

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #41
160lık bir HDDde LLF 24saati bulmamalıdır.
1hafta sürüyorsa o disk ciddi sıkıntılı demektir. Normal değil o.
LLFnin de diski ne sürede bitireceği, birazda ne/hangi program üzerinden yapıldığı ile alakalı da olabiyor.
İlkel bir bootable yazılımdan yaparsan süre uzar.
Windows üzerinden benim kullandığım bir program 1TB harddiski ortalama olarak söyliyeyim, 14 saat gibi tamamlıyor.
http://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/
1haftayı bulmaz LLF. Buluyorsa disk çöpe gidecek gibi birşey.
  • Son Düzenleme: 28 Ekim 2016, 20:09:42 - seron

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #42
160lık bir HDDde LLF 24saati bulmamalıdır.
1hafta sürüyorsa o disk ciddi sıkıntılı demektir. Normal değil o.
LLFnin de diski ne sürede bitireceği, birazda ne/hangi program üzerinden yapıldığı ile alakalı da olabiyor.
İlkel bir bootable yazılımdan yaparsan süre uzar.
Windows üzerinden benim kullandığım bir program 1TB harddiski ortalama olarak söyliyeyim, 14 saat gibi tamamlıyor.
http://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/
1haftayı bulmaz LLF. Buluyorsa disk çöpe gidecek gibi birşey.
Arızasına göre ve boyutuna göre saat uzuyor ben maxtor firmasının MaxBlast 4 ve ya 5 yazılımına güveniyorum çünkü hdd yi üreten firma sadece kendisine özel degil çoğu hdd yi onarabiliyor bir arkadaşıma bu konuda yardımcı olmuştum 1TB hddsinde yaklaşık 25GB kadar bir Bad Sectorlu alanı çıkmıştı ve 1 hafta sürmüştü 2 senedir de tıkır tıkır kullanıyor  :)

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #43
Peki bakalım.
Apoates ne yapacak bekleyelim görelim.
İstanbul gibi bir yerde 2 saatten evvel eve gelemez.  :D

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #44
Basit bir MBR olayını LLF olayına götürmeyin arkadaşlar.
HDD te bad sectör olup olmadığı bilinmiyor. Önce bir komple format atılıp test edilmesi lazım ki bad sektörler tespit edilebilsin.
Buradaki amaç işletim sistemini kurabilmektir.