image

Ana içeriğe git
Konu: 12V DC GİRİŞ , 0-12V AYARLI DC ÇIKIŞ (SMPS) (1026 Kez okunmuş)

12V DC GİRİŞ , 0-12V AYARLI DC ÇIKIŞ (SMPS)

Merhaba değerli arkadaşlarım evvela ben Mekatronik son sınıf öğrencisiyim ve bitirme projemin bir yerinde hocam benden SMPS'li bir güç kaynağı istiyor ben teori mühendislerinden olduğum için ne bir güç kaynağı yaptım bugune kadar neden mosfet sürdüm 1 ay içinde ne kattıysam oyum . Projem aslında bir UPS sistemi yapmaktı ama hocam benden ayrıca 6 tane girişler 12V DC olacak şekilde
sabit 12V , 3.3V 0-12V(SMPS) ve DC sinyal ÜÇGEN, KARE , SİNÜS olacak şekilde bir tasarım istedi hepsini proteusta hallettim şu SMPS hariç . TL494 lü bir devre kurdum nafile, karşılaştırıcılı bir buck converter ile halledeyim dedim mosfeti süremedim şu kardeşinize hazır devre verin demiyorum ama en azından bir iki kapı açarsanız memnun olurum diyorum :)

Ynt: 12V DC GİRİŞ , 0-12V AYARLI DC ÇIKIŞ (SMPS)

Yanıt #1
kaç volttan kaç volt almak istiyorsunuz?
akım ne kadar?

Yanıt #3
 @kifvet @gevv Başka bir forumdan sizi tavsiye eden arkadaşlarım vardı bu konuda bana yardımcı olabilir msiniz ?

Yanıt #4
12 girip 12 mi çıkacak ?

Yanıt #5
Merhaba
12V giriş ile 3,3V çıkış almak kolay , üstelik smps tavsiye edilir.
12V giriş ile 12V sabit çıkış almak zaten sorundur , 0 ayrı sorun , 0-12V ayrı sorun.
Giriş gerilimi bir devreyle 15-18V civarına yükseltilirse , tekrar 12V a regüle etme şansınız olur. Bu da ayarlı smps nin yolunu açar.
Step up (boost) smps (lm2577) ile voltajı yükseltirsiniz. LM 2576 benzeri bir devre ile 1,25-12V ayarlı smps güzel olur. (sıfıra inmez)
Netten örnekleri ve benzerlerini inceleyip seçim yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Yanıt #6
Merhaba
12V giriş ile 3,3V çıkış almak kolay , üstelik smps tavsiye edilir.
12V giriş ile 12V sabit çıkış almak zaten sorundur , 0 ayrı sorun , 0-12V ayrı sorun.
Giriş gerilimi bir devreyle 15-18V civarına yükseltilirse , tekrar 12V a regüle etme şansınız olur. Bu da ayarlı smps nin yolunu açar.
Step up (boost) smps (lm2577) ile voltajı yükseltirsiniz. LM 2576 benzeri bir devre ile 1,25-12V ayarlı smps güzel olur. (sıfıra inmez)
Netten örnekleri ve benzerlerini inceleyip seçim yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Merhaba nedendir bilmiyorum ateş eder gibi yazmışsınız bu yüzden yüzümde tebessüm oluştu sanki çareyi bulmuş gibiyim :) Evvela şunu söyleyeyim lm317 ile devreyi kurdum en düşük voltaj 1.25 ti  ve sanırım bunun altına düşmesi zaten çok zormuş sizde bunu tasdikliyorsunuz. Giriş gerilimim aslında tam olarak 12V değil 15V çünkü 24v AC gerilimi diyotlar ile 15V a kadar doğrultabildim 7812 ile 12V  elde ettim , 0-12V ayarlı güç kaynağını bununla kontrol ederim diye düşündüm. Sizce diyotlardan aldığım gerilimi güç kaynağı için kullanmak mı yoksa 7812 çıkısını 15 e çıkarmak mı daha doğru olur . Bir de LM2576 LM317 gibi bir görev görüyor sanırım ,SMPS deyince aklıma nedense mosfet geliyor yanıldım mı acaba

Yanıt #8
@asma Hocam LM2576HV detaylı inceleyince aslında kendi içinden osilatörlü olduğunu gördüm gerçekten devresi ve kullanımı oldukça basit görünüyor İSİS programında bulamadım ama yarın Proje hocama bunun ile yapmayı tavsiye edeceğim sizin eklemek istediğiniz veya bilgilendirmek istediğiniz şeyler olursa lütfen beni bilgilendirin hocam.

Yanıt #9
24 VAC den 15 V dc elde edilmez. orada bir hata var.

24 x 1.4 = 33-34 VDC elde edersin. Diyotlardan sonra kapasitör koy. Mesela 1000 uF  50V luk kapasitor. Bir tane 10n , bir tanede 100 nano faradta  koy 1000uF a paralel .

LM7812 kullanmanıza gerek yok. Elde ettiğiniz DC gerilimi LM2576 ile istediğiniz voltaja düşürün.

Bobini secerken elde etmek istediğiniz akımdan yüzde 15-20 daha fazla akım akıtabilen bir bobin seçin. yine aynı şekilde diyotuda oyle secin.  buck konverter için. Mesela lm2576 3A çıkış verebiliyor bu durumda 4-5 A akım akıtabilen bobin ve diyot secin.

Yanıt #10
24 VAC den 15 V dc elde edilmez. orada bir hata var.

24 x 1.4 = 33-34 VDC elde edersin. Diyotlardan sonra kapasitör koy. Mesela 1000 uF  50V luk kapasitor. Bir tane 10n , bir tanede 100 nano faradta  koy 1000uF a paralel .

LM7812 kullanmanıza gerek yok. Elde ettiğiniz DC gerilimi LM2576 ile istediğiniz voltaja düşürün.

Bobini secerken elde etmek istediğiniz akımdan yüzde 15-20 daha fazla akım akıtabilen bir bobin seçin. yine aynı şekilde diyotuda oyle secin.  buck konverter için. Mesela lm2576 3A çıkış verebiliyor bu durumda 4-5 A akım akıtabilen bobin ve diyot secin.

Evet hocam dün sizin gibi başka bir abi beni doğrultma konusunda uyardı yapmam gereken 12V AC ye indirgemem daha sonra bunu doğrultunca elimde 16V DC gibi bir gerilim olacak bunu herhangi bir devre ile yükseltip düşürmeden  LM2576 kullanarak ayarlı bir  güç kaynağı elde etmeyi planlıyorum .Bobin ve diyot bilgilendirmesi için de ayrıca teşekkür ederim .

Yanıt #11
Burdaki olay ne ben tam anlamadım bizden istenen prosedür tam olarak nedir?!çıkışlar kaç amper?!
1.25in altına inmek mümkündür hemde basit bi hamle ile.çıkışa seri iki tane amperli diyot koyar hesabı ona göre yaparsak 0-12v alınabilir.
sen bize projenin bi algoritmasını ciz bizde sana yardım edelim ona göre.

Yanıt #12
@pilot_candidates

@kifvet inde bahsettiği gibi tam olarak ne istendiğinizi izah ederseniz kifvet bu konuda size yardımcı olabileceğini söylüyor.Kendiside zaten bu konularda bilgili.Eğer anlaşılmayan bir konu olursa bende elimden gelen yardımı yapabilirim.
(Özel mesa Mesaj yazdığınız için buradan  izah etmek istedim)

Yanıt #13
Öncelikle af buyurun tam olarak izah etmediğim için . Benim Projem ON-LİNE UPS sistemi idi. 220V gelen şebeke gerilimini 12V AC gerilime düşürüp doğrultarak 15V kadar bir DC gerilim elde etmek daha sonra bu gerilim ile hem (12V 7A'lik aküyü şebekede elektrik varken şarj etmek hemde invertörden 12 yada 24 V AC çıkış elde etmek , şebekede elektrik yokken devreye akününü girmesi invertörü beslemesi vs vs.) daha sonra hoca benden doğrultucunun çıkışında ki DC gerilim baz alınarak ( 3.3V , 12V , 0-12V ayarlı SMPS ve sinüs,kare, üçgen dalga veren bir devre tasarlamamı istedi girişler DC çıkışlar DC) . (3.3V için LM1117T Voltaj regülatörü düşünmüştüm 12V için 7812 lakin SMPS konusunda hiçbir şey bulamamıştım LM2576HV 'yi sağolsun @asma ve @toyer tavsiye ettiler de ordan yolumu buldum .) Bu bahsettiğim çıkışların her biri devreden en fazla 1A çekse bile benim işimi görür invertör çıkışına bağlayacağım yükte en fazla 5-6 A çekecek şekilde bir yük bağlayacağım . Yani devrede toplam 10 yada 15A yük kaldıracak bir trafo kullanacağım . Hocamın benden istedikleri bunlar her devre 1A akım çekecekmiş gibi hesabını yap dedi. )

2 hafta kadar sonra Vizelerim olduğu için şu an sadece bu DC giriş DC çıkışlı devreleri halledeceğim. Elimde ayarlı bir güç kaynağı var her birinin girişini 15 V olarak ayarlayıp çektiği akımları göreceğim vizeden sonra ona göre bir trafo alıp devreleri doğrultucu ile besleyeceğim inşallah .

Yanıt #14
Öncelikle af buyurun tam olarak izah etmediğim için . Benim Projem ON-LİNE UPS sistemi idi. 220V gelen şebeke gerilimini 12V AC gerilime düşürüp doğrultarak 15V kadar bir DC gerilim elde etmek daha sonra bu gerilim ile hem (12V 7A'lik aküyü şebekede elektrik varken şarj etmek hemde invertörden 12 yada 24 V AC çıkış elde etmek , şebekede elektrik yokken devreye akününü girmesi invertörü beslemesi vs vs.) daha sonra hoca benden doğrultucunun çıkışında ki DC gerilim baz alınarak ( 3.3V , 12V , 0-12V ayarlı SMPS ve sinüs,kare, üçgen dalga veren bir devre tasarlamamı istedi girişler DC çıkışlar DC) . (3.3V için LM1117T Voltaj regülatörü düşünmüştüm 12V için 7812 lakin SMPS konusunda hiçbir şey bulamamıştım LM2576HV 'yi sağolsun @asma ve @toyer tavsiye ettiler de ordan yolumu buldum .) Bu bahsettiğim çıkışların her biri devreden en fazla 1A çekse bile benim işimi görür invertör çıkışına bağlayacağım yükte en fazla 5-6 A çekecek şekilde bir yük bağlayacağım . Yani devrede toplam 10 yada 15A yük kaldıracak bir trafo kullanacağım . Hocamın benden istedikleri bunlar her devre 1A akım çekecekmiş gibi hesabını yap dedi. )

2 hafta kadar sonra Vizelerim olduğu için şu an sadece bu DC giriş DC çıkışlı devreleri halledeceğim. Elimde ayarlı bir güç kaynağı var her birinin girişini 15 V olarak ayarlayıp çektiği akımları göreceğim vizeden sonra ona göre bir trafo alıp devreleri doğrultucu ile besleyeceğim inşallah .

1.Şu 3.3V ve 12V için LM317T gibi bir entegre kullanabilirsin.LM317 ayarlı çıkış sağlayabilen bir entegredir.0-37 volt arasında ayar yapmanı sağlar.
2.SMPS konusuna gelince. Sanırım hoca hangi topolojiyi kullanacağını sana bırakmış.LM2576 senin işini kolaylaştıracak bir entegre.
Ben daha çok Half-Bridge,Full-Bridge,Push-Pull tipte trafolu smpslerde tecrübeliyim.Ama gördüğüm kadarı ile böyle bir ihtiyacın yok şu anlık.
3.LM2576 bizim Switching Regulator dediğimiz devreyi oluşturuyor.Yani LM317 lineer entegresine eşdeğer görev yapar.Yalnız verimleri ve ısınma konusunda farklılıkları var.Eğer ki ödevin trafolu bir SMPS değilse LM2576 datasheetindeki örnek devreyi kurup Feedback kısmındaki direnci değiştirmekle sorunu çözebilirsin.Ben TL494 entegresini önerebilirim ama onun devre tasarımını anlamak ve kurmak biraz daha zor.O yüzden seçim sana ait.
4.LM2576 ile LM2576HV arasındaki fark giriş voltaj limitidir.HV(High Voltage) olan entegre girişinde maximum 60V değerine kadar müsade eder.HV olmayan ise 40V değerine kadar müsade eder.
5.Çıkış voltajını sıfıra indirmek zor birşey değil.Amperli(2A veya 3A-Lakin çıkış amperinin 1 amper üstü tercih edilmesi önerilir.) üç tane diyodu çıkışa seri bağlarsın. 3x0.6V=1.8V gerilim düşümü yapar.Diyotlardan önceki kısmıda 13.8V-1.8V olacak şekilde ayarlarsan çıkışın 0-12V şeklinde olacaktır.
6.Benim şimdiye kadar diyebileceklerim bunlar.Devreyi yaparken aksilik çıkarsa burdan bildirirsin yardımcı oluruz.