Ana içeriğe git
Konu: Bilgisayarım çok kasılıyor (695 Kez okunmuş)

Ynt: Bilgisayarım çok kasılıyor

Yanıt #15
sizin dediklerinizden farklı olacak ama pcye bu olaylar aniden oluştuysa psu kaynaklıda olabilir psu sistemin istediği gücü tam veremiyorsa sistemde donmalar kararsızlık gibi problemler olabilir sistemdeki psu nedir?
mantıklı.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #16
mantıklı.

Katılıyorum bende Ati Radeon HD4850 ekran kartı var 300 watt power suppley ile besliyorum ekran kartında küçük küçük donmalar yapıyor tabi bu da can sıkmaya başlıyor  :D

Yanıt #17
Mustafa olay aslında basit. Eskiciler geçiyor bazen burda. bir bakıyoruz dağ gibi güç kaynağı toplamış gidiyor. durdurup tanesini 5-10TL verip alıyoruz. 300-350W ne bulursak alıyoruz. 300 yetmiyorsa 350Watt'a geçersin. haa, üzeride her 350 yazan 350 çıkmıyor. piyasa malı diye tabir edilen güç kaynakları çok sıkıntılı oluyor. bunlara dikkat etmek lazım. iyisinden bulursan değiştir bir dene.

Yanıt #18
@seron  benimde laplop oturdu  daha kalkmıyor. kurtarma cd birşeyler diyor  ne yapayim ben bu pc ye
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #19
"Kurtarma CDsi ile recovery, onarma deneyebilirsiniz" gibi birşeyler diyorsa, emin omamakla beraber sistemin işi bitmiş demektir.
Güzel bir format çekelim.
@Mr_YAMYAM  daha bilinçli bu konuda. Ama biraz uzun yoldan anlatır.
İstersen ben de anlatabilirim.
Ama anca yarın.

Yanıt #20
Mustafa olay aslında basit. Eskiciler geçiyor bazen burda. bir bakıyoruz dağ gibi güç kaynağı toplamış gidiyor. durdurup tanesini 5-10TL verip alıyoruz. 300-350W ne bulursak alıyoruz. 300 yetmiyorsa 350Watt'a geçersin. haa, üzeride her 350 yazan 350 çıkmıyor. piyasa malı diye tabir edilen güç kaynakları çok sıkıntılı oluyor. bunlara dikkat etmek lazım. iyisinden bulursan değiştir bir dene.
Abicim pazar günleri varsakta ki pazara gidiyorum power suppleyin tanesini 2tl den alıyorum 8)

Yanıt #21
yamyam reis le konuştum konu aç dedide  sonrasın da   düdüklü tencere ye dönmesinden korkuyorum. :-D
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #22
bendede eski bir psu var fakat yüke binince kapanıyor neden olabilir çözemedim var mı fikri olan?
Birçok gidenin her biri mutlu ki yerinden,
Birçok seneler geçti dönen yok seferinden!..

Yanıt #23
yüke derken mesela?

Yanıt #24
en basitinden 12v halojen ampul takıyorum kendini korumaya alıp kapanıyor zaten pc içindede kapanıyordu bu yüzden söktüm pcye başka psu taktım bunuda deney devre testlerinde veya 12v cihaz için kullanmak için atmadım kullanıyorum fakat dediğim gibi hemen kapanıyor

Yanıt #25
en basitinden 12v halojen ampul takıyorum kendini korumaya alıp kapanıyor zaten pc içindede kapanıyordu bu yüzden söktüm pcye başka psu taktım bunuda deney devre testlerinde veya 12v cihaz için kullanmak için atmadım kullanıyorum fakat dediğim gibi hemen kapanıyor
Merhaba
PSU nun çalışma matığı , yüksek akım verecek olan çıkışları toplayıp işlem yapmaktan geçer. Bazen 3,3V çıkışını bu hesaba katmaz , 5V ve 12V çıkışlarını takip eder.
12V çıkışına yüklenirseniz voltaj 11volta düşecek olursa bu farkı gidermeye çalışan sisten iki voltajı da yükseltir. 5Volt çıkışından hiç akım çekilmiyorsa %10 arttırılmak istenen çıkış voltajı 5voltu 5,5v yapmaya çalışır.
İkinci bir sistem çıkış voltajlarının doğruluğunu kontrol eder. 5V çıkışının sınır değeri aştığını görür ve çalışmayı durdurur.
Yani arızalı olmayan psu bu tip etkiye korumaya geçerek tepki gösterebilir.
Kaldı ki halojen ampulleri ilk anda kısa devre gibi davranan yükler olarak biliriz. Flaman ısınıp parlamaya başlamadan önceki ilk anda ohm metre ile ölçeceğiniz direci verir , kaynak tarafından kısa devre olarak algılanır.
5V çıkışına direnç bağlayıp boşta akım çekerseniz , 12V çıkışından yüksek akım çekmeniz mümkün olur.
12Volttan çekeceğiniz max. akımın en az 1/10 kadarını 5V çıkışına bağlayacağınız yük direnciyle akıtmalısınız.

Kolay gelsin.

Yanıt #26
yamyam reis le konuştum konu aç dedide  sonrasın da   düdüklü tencere ye dönmesinden korkuyorum. :-D

Döner.
Ben sana bir şeyler yazacağım. daha evvel de anlatım yapacağım demiştim yapamadım.
Sen bana öncelikle şunu söyle:
daha evvel format attın mı? yani DVDyi takınca yapılacak aşamaları iyi biliyor musun?
Bana boşuna oraları anlattırma çünkü bakmadan anlatamam...
yok hiç bilmiyorum dersen, internetten görsel bulur ona göre de anlatırım.

ikincisi bilgisayarının yanında CD DVD verdiler mi onlar duruyorsa daha iyi olur. yoksa yine başka bir çaresine bakacağız.
Bulundurman gereken bazı programları ben buradan sana bildireyim, sen hem toplarsın hem de yeni başlık mı açacaksın yoksa buradan mı devam edeceğiz onlara bakarız.

Bir adet windows XP CDsi harddiskin sağlıklı biçimlendirilmesi için.
Bir adet Windows 7 DVDsi. kurulum şeysi.
bir adet driver backup programı ücretsiz.
HD Tune Free version.
LLF format tool.
eğer varsa bilgisayarın yanında verdikleri driver CDleri. umarım atmamışsındır. yoksa ne olur ne olmaz, formattan evvel driver yedekleme yazılımı driverbackup yukarıda yazdım.

bilgisayarın ayrıntılı özellikleri. mümkün mertebe çok detay.
yazadur. ben herzaman burada olmasam da taksit taksit anlatırız.

Yanıt #27
asma hocam;
verdiğiniz bilgiler doğru fakat kullanmakta olduğum psu daha önceden12v ne bağlarsam  çalıştırıyordu sonradan çok hassaslaştı en basit ucuz inverter bağlıyorum inverterde yük yok anahtarını açınca psu kapanıyor bende aynı psu dan var onuda pcde kullanıom onuda söktüm denedim ne bağladıysam sıkıntısız çalıştırıyor içinde bir arıza var fakat nedir çözemedim

Yanıt #28
Buradan bildirmeyi uygun gördüm:
sayın @stk4221 ve konuyla ilgilenmek isteyen diğer arkadaşlar,
sağlıklı bir kurulum yazısı hazırlıyorum. bu biraz zaman alabilecektir.
kendimce hazırlayıp yeni başlıkta anlatacağım.
skt'dan çok vaktini aldığım için özür dileyerek şu an çalışmalarıma devam ediyorum.
dün gece başladığım yazımı internetten görsel toplayarak sürdürüyorum. bir seferde yapalım, tam yapalım.
stk da şimdilik sorunlu bilgisayarıyla idare ededursun, yazı tamamlanınca herşeyi açık seçik anlayıp kendisi uygulayacaktır.
kolay gele...

Yanıt #29
Bu bilgisayarın C sürücüsü kaç GB acaba???