Ana içeriğe git

Konu: Yaptığımız kartları koruma yöntemi (343 Kez okunmuş)

• direnç
  • [*][*]
  • Yasaklı Üye
Yaptığımız kartları koruma yöntemi
yaptığım elektronik  kartların bakır yüzeyinin  zarar  görmemesi zamanla paslanmaması veya başka diğer şeyler den  korumak için ne yapabiliriz acaba  ????*

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: Yaptığımız kartları koruma yöntemi
Yanıt #1
Ben en son bu iş için ALTIN KAPLAMA yaptırmıştım.  ;D
Bu işin maliyeti çok yüksek olduğu için uygulanması önerilemez.
Ancak almış olduğum bir öneriye göre kartları STRECH NAYLON denilen zımbırtı ile sıkıca kaplayarak bir kenarda tutmak bana mantıklı geldi.
Yaklaşık 4-5 aydır uyguladığım bu yöntemle şimdilik kartlar temiz görünüyor.

• direnç
  • [*][*]
  • Yasaklı Üye
Yanıt #2
ben başka bir forumda  sprey  vernik felan gibi şeyler  okumuştum ama tam olarak hatırlıyamadım olayı...

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #3
PCB için sprey vernik,
Boya tekniği (özel PCB boyası-ipek baskı tekniği; bir başlıkta vardı)
Lehim banyosu :) ergimiş lehim havuzuna PCByi batır çek olayı.
Altın kaplama
Kalay kaplama
...
en ucuz-en kolayı: YAĞLAMA :D  ciddiyim. ince motor yağı, gres yağı vb kullanarak kağıda sarıp bir kutu içersinde saklarsan uzunca süre tekrar kullanana kadar durur. kullanmadan evvel temizlemelisin tabii. bu, henüz baskısı neyi yapılmamış düz plaketleri kısa süre saklamak için...
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• direnç
  • [*][*]
  • Yasaklı Üye
Yanıt #4
PCB için sprey vernik,
Boya tekniği (özel PCB boyası-ipek baskı tekniği; bir başlıkta vardı)
Lehim banyosu :) ergimiş lehim havuzuna PCByi batır çek olayı.
Altın kaplama
Kalay kaplama
...
en ucuz-en kolayı: YAĞLAMA :D  ciddiyim. ince motor yağı, gres yağı vb kullanarak kağıda sarıp bir kutu içersinde saklarsan uzunca süre tekrar kullanana kadar durur. kullanmadan evvel temizlemelisin tabii. bu, henüz baskısı neyi yapılmamış düz plaketleri kısa süre saklamak için...

bu sprey vernik olayını biraz daha izah edermisiniz ?  nerden temn ederiz alırken ne diyip alacaz nasıl kullanacaz ??

• smps
  • [*][*][*][*]
Yanıt #5
Yazıldığı şekilde :)
Sprey Cila/vernik olarak sorup alabilirsin.
Vernik güzel sonuçlar veriyor En azından oksitlenme olmuyor :)

• direnç
  • [*][*]
  • Yasaklı Üye
Yanıt #6
Yazıldığı şekilde :)
Sprey Cila/vernik olarak sorup alabilirsin.
Vernik güzel sonuçlar veriyor En azından oksitlenme olmuyor :)

bu vernik  dediğiniz  bildiğimiz  mobilya parlatmalarında kllanılan vernik mi yani ?  ne renk alacaz peki ??

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #7
Rengi olmaz. genelde şeffaf olur.
elektronikçiler biliyordur. "bir vernik oluyormuş PCB için ondan var mı?" de, onlar anlar verirler varsa.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• direnç
  • [*][*]
  • Yasaklı Üye
Yanıt #8
Rengi olmaz. genelde şeffaf olur.
elektronikçiler biliyordur. "bir vernik oluyormuş PCB için ondan var mı?" de, onlar anlar verirler varsa.

anladım eyvallah saol.....

• smps
  • [*][*][*][*]
Yanıt #9
Yamyam hocam bilir eskiler reçine'yi tavsiye ediyor.
Kullanmadım hiç

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #10
Yamyam hocam bilir eskiler reçine'yi tavsiye ediyor.
Kullanmadım hiç
Ben de hiç kullanmadım.
Eskiden kartlar beklemezdi ki. Ya kendimiz yapar çıkartır çıkarmaz montaja geçerdik ya da paramız varsa yapılır yapılmaz malzemeleri dizmeye başlardık  ;D
HAA UNTMADAN.
Gerçek KALAY dış etkenlere dayanıklı bir metaldir. Yaklaşık 450'C ısı civarı ergimektedir. Gerçek kalay ile yapılmış PCB ler uzun yıllar sorunsuzca saklanabilir. Üzerine lehim yapılması da son derece sağlıklıdır. Çünkü lehim zaten kalay bileşenidir.
Eskilerden bizim oralarda kalaylı bakır kaplar vardı. Bu kapları ''KAP'ÇI KALAYCİİ HANİİM'' diye bağıran kişilere kalaylatırdık. Kalaylı bir kapta yemek yapmak veya asit bazlı olmasa da bazı kaplara zarar verebilen bazı yemekleri bilirsiniz.
Bu yemekler kalaylı kaplarda yapıldığı halde kapların kalayı uzun süre devam ederdi.
  • Son Düzenleme: 01 Ekim 2016, 23:09:20 - Mr_YAMYAM

• cevat1
  • [*][*]
Yanıt #11
Ben yıllardır. montajı bitmiş çalışan devrelerimi reçine ve selulozik tinerden oluşan solusyonla koruyorum. Bakır yüzeyler yıllarca pırıl pırıl kalıyor. Tavsiye ederim.
Solusyonun hazırlanması şöyle...:
Yumurta büyüklüğünde reçine (toz şeklinde de olabilir) küçük bir kavanoz içerisine 1 çay bardağı selulozik tinerde karıştırılarak  eritilir. Montajı biten devreleri 90 derece dik şekilde sulu boya fırçası ile tüm plakete ince tabaka şeklinde sürülür. 1 gece kurumaya birakilir, ince cam tabaka gibi kuruyan reçine ile devrelerinizi yıllarca kullanabilirsiniz. En kolay ve ucuz çözüm...
  • Son Düzenleme: 01 Ekim 2016, 23:55:09 - cevat1

• mcan
  • [*][*]
Yanıt #12
sprey vernik   ve şeffaf oje iş görür

• cevat1
  • [*][*]
Yanıt #13
Ben yıllardır. montajı bitmiş çalışan devrelerimi reçine ve selulozik tinerden oluşan solusyonla koruyorum. Bakır yüzeyler yıllarca pırıl pırıl kalıyor. Tavsiye ederim.
Solusyonun hazırlanması şöyle...:
Yumurta büyüklüğünde reçine (toz şeklinde de olabilir) küçük bir kavanoz içerisine 1 çay bardağı selulozik tinerde karıştırılarak  eritilir. Montajı biten devreleri 90 derece dik şekilde sulu boya fırçası ile tüm plakete ince tabaka şeklinde sürülür. 1 gece kurumaya birakilir, ince cam tabaka gibi kuruyan reçine ile devrelerinizi yıllarca kullanabilirsiniz. En kolay ve ucuz çözüm...
Unutmadan bir hatırlatma daha...
Solusyonu fırça ile tüm yüzeye sürdükten sonra kıl fırçayı muhakkak. selülozik tinerle bir sonra ki kullanım  için iyice temizleyin.

• direnç
  • [*][*]
  • Yasaklı Üye
Yanıt #14
reçine nasıl bir malzeme birde nasıl temin ediyorsunuz ????