Ana içeriğe git

Konu: Bir devrenin antolojisi. LA3160 Mic Pre-ampl. (1980 Kez okunmuş)

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: Bir devrenin antolojisi. LA3160 Mic Pre-ampl.
Yanıt #45
Burada anlattığın gibi güzel güzel anlatsan, biz de yeriz karnımız doyar.
Arkaşı tebrik ederim. Güle güle kullansın.
Konunun açılma tarihine bak.
Konunun gelişimine dikkat et. Biraz da IZGARA ET  :))
Sen daha lep top ile test al dediğim anda su koyvermiştin ben ne yapabilirim  ;D
Üstelik senin konuyu daha sonra açıp kendi kendine çözümledin.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #46
Konunun açılma tarihine bak.
Konunun gelişimine dikkat et. Biraz da IZGARA ET  :))
Sen daha lep top ile test al dediğim anda su koyvermiştin ben ne yapabilirim  ;D
su koyvermemiştim. bir şey sormuştum. sen de urfa kebap- ayran getireceğine, acılı adana + acılı şalgam getirdin. :D
ustalar ve araştırmalarım neticesinde evet, çözümledim. 8)  şimdi güzel video anlatımlar yaparak paylaşmaya hazırlanıyorum. bir videonun ses kaydı bitti. şimdi görseller toplanıyor. ardından gelsin diğerleri. hapı yuttunuz. :D
konuda böylece kaynıyor. bence sen arkadaşımızın hangi testleri yapacağını, nasıl yapacağını anlat da, daha iyi olsun.

• Mustafa281
  • [*][*][*][*]
Yanıt #47
Ben bunu buraya koyup sıvışayım  ;D  ;D  ;D

• Mustafa281
  • [*][*][*][*]
Yanıt #48
Ben bunu buraya koyup sıvışayım ;D  ;D  ;D

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #49
su koyvermemiştim. bir şey sormuştum. sen de urfa kebap- ayran getireceğine, acılı adana + acılı şalgam getirdin. :D ustalar ve araştırmalarım neticesinde evet, çözümledim. 8)  şimdi güzel video anlatımlar yaparak paylaşmaya hazırlanıyorum. bir videonun ses kaydı bitti. şimdi görseller toplanıyor. ardından gelsin diğerleri. hapı yuttunuz. :D
konuda böylece kaynıyor. bence sen arkadaşımızın hangi testleri yapacağını, nasıl yapacağını anlat da, daha iyi olsun.
Şalgam falan getirmedim.
Sana dedim ki önce lep top ile bir kayıt al ki yanlışlarını görelim.
Bir öneri yapılıyorsa bunun bir sebebi vardır. Senin orada yapmış olduğun yanlışları bizler buradan göremeyiz. Ancak yanlışları tespit edebilmek için kıstas getirmek gerekebiliyor.
Lep top ile kayıt denemesi yapsaydın (İster evde ister kafede) bu kaydı sen belki de beğenecektin. Neden. O abuk sıkıştırma programını kullanmayacaktın. Belki de direk audacity yi kullanacaktın. Bu da bizlere bir kriter oluşturacaktı.
BUNLAR NEDİR:
Leptoptaki mik ile senin kullandığın mik hemen hemen aynıdır. (İkisi de miniciktir) Üç aşağı 5 yukarı belirsiz frekans sapmaları görülebilir. Kolay kolay farkedemezsin.
PC deki mikrofonunu lep topa bağlarsan sendeki mikrofonun bozuk mu sağlam mı olduğunu görecektik.
Gerekenler yazılacaktı.
Ama daha sen konu bile açmadan işi bozutmuştun. İstersen yazdıklarını yeniden okuyabilirsin. Tabii bulabilirsen  :P  ;D
Ben neden konu aç diye yırtınıyorum.
Konu içerisinde ben de sen de hata yapmış isek anında o konuyu bulup birkaç sayfada ilgili sözlerimizi bulabiliriz.
Şimdi bunları böşverelim.
Mustafa test kaydı alsın da bakalım ses nasıl. Ona göre yeni öneriler yaparım veya bu şekilde konuyu çözüp bırakabiliriz.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #50
Ben bunu buraya koyup sıvışayım ;D  ;D  ;D
ET'siz @seron
Bak arkadaşın yaptığı uyduruk pre ampliyi bir dinle de gözün göönün ışılasın.
Gerçi mustafa da dayak yedi ama ne demişler dayak cennetten çıkmadır.
Burada azimle fare daşı deler atasözü de geçerlidir.

KİŞİSEL NOT:
Hiçbir arkadaşımı üzmek ya da yermek için dövmüyorum. Ben sadece bir işin tekniğini öğretmeye çalışıyorum.
Tabiiki elimden geldiği kadar.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #51
ET'siz @seron
Bak arkadaşın yaptığı uyduruk pre ampliyi bir dinle de gözün göönün ışılasın.

ne diye ışılayacak. ampli iyi iş yapmıyor bir defa ;D
hem boştan cırrr sesi geliyor, hemde konuşurken distorsiyon duyuyorum.
yani konu kapanmamış :D

KİŞİSEL NOT:
Hiçbir arkadaşımı üzmek ya da yermek için dövmüyorum. Ben sadece bir işin tekniğini öğretmeye çalışıyorum.
Tabiiki elimden geldiği kadar.
eyvallah ona "bi diceeemiz" yok. ;)

• Mustafa281
  • [*][*][*][*]
Yanıt #52
yani konu kapanmamış :D eyvallah ona "bi diceeemiz" yok. ;)
@seron  abi konusmada dedigim gibi ses kartım onboard degil çıkma bir kart e haliylede cırlayacak  ;D

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #53
yani konu kapanmamış :D eyvallah ona "bi diceeemiz" yok. ;)
Anlaşılan yine KÖTEK istiyorsun.
Binlerce dolarlık ölçü aletleri ile ölçülebilen distorsiyonu sen nasıl kulağınla ölçtün? Üstelik MP3 gibi sıkıştırılmış bir formatta  ;D
Ben boştaki CIRR sesini buradan duyamadım. Ama söylemiş olduğun gibi var ise bunun çözümü zaten bellidir.
Devre metal kutu içerisine alınmalıdır.
Bazı elemanlar önemlidir. Besleme devresi dahi ilk etapta bilinmemektedir. Çok hassas besleme devresi gereklidir.
Bu unsurlar arkadaşımız Mustafa tarafından açıklanmadığı sürece şimdilik bir yorum yapamayız.

@seron  abi konusmada dedigim gibi ses kartım onboard degil çıkma bir kart e haliylede cırlayacak  ;D
Çıkma da olsa ses kartı cırlamaz Mustafa.
Şimdi ciddi bir test yapalım.
Mik devre kazancını pot ile biraz daha artır. Kayıt seviye göstergesi kırmızıları geçsin. Görebiliyorsan +3 dbU seviyelerinde olsun.
İlk önce mikrofona yarım metreden konuş. (Haliyle ecik bozulma görülebilir normaldir)
Sonra odayı dolaşmaya başla.
Bulunduğun yerleri tarif ederekten ses kaydına devam et.
Odanın ortasındayım. Uç köşesindeyim, diğer köşesindeyim 3 metredeyim gibi uzaklığı tarif edici kayıtlar yap.
Hatta utanmazsan koridora çıkıp seslenebilirsin bile (Seron gudursun ecik)  ;D
Bu kaydı mümkün ise WAV formatı ile kaydet. Ki testleri bizler de yapabilelim.
Görülebilecek hışırtılar cırıltılar ya da neler var ise gerekenleri yine tartışırız.

• Mustafa281
  • [*][*][*][*]
Yanıt #54
Bu ses telefon mikrofonu ile amplinin hoparlöründen kaydedilmiştir  ;D  ;D

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #55
Bu ses telefon mikrofonu ile amplinin hoparlöründen kaydedilmiştir  ;D  ;D
Adam değil  >:(  BEY, BEYEFENDİ.. Kısaca YAMYAM  ;D
Tamam herşey normal de telefonu anlayamadım. Telefon mikrofonu mu kullandın yoksa başka birşey mi yaptın.
Az da olsa dip gürültüsü var. Bu gürültü bu gibi cihazlar için normaldir. Daha önce sözlerimde belirtmiştim.
Ancak devreyi metal kutu içerisine ilmine göre kutulayabilirsen ve besleme olarak pil kullanırsan bu gürültü de olmaz.

• Mustafa281
  • [*][*][*][*]
Yanıt #56
Adam değil  >:(  BEY, BEYEFENDİ.. Kısaca YAMYAM  ;D
Tamam herşey normal de telefonu anlayamadım. Telefon mikrofonu mu kullandın yoksa başka birşey mi yaptın.
Az da olsa dip gürültüsü var. Bu gürültü bu gibi cihazlar için normaldir. Daha önce sözlerimde belirtmiştim.
Ancak devreyi metal kutu içerisine ilmine göre kutulayabilirsen ve besleme olarak pil kullanırsan bu gürültü de olmaz.

Pardon yamyam abicim  :D  ilk önce preampliyi ampliye bagladim amplinin hoparlörünü karsıma aldım @seron abicim dediki distorsiyon var bende telefonu kayıt aracı olarak kullandım telefonu amplinin hoparlörüne dogru tuttum ve başladım kayıta  :D ama aradaki kayıt mesafesi 2 metre vardı yani hem kendi sesim hemde hoparlörün sesi değilde sadece hoparlörden ne çıktıysa onu kaydettim bu arada mikrofona en az 30 cmden konuşuyorum ona rağmen ses çok iyi yani bir cetvel boyu hayır mutfaktan mustafa diye bağırıyorlar az duysamda ses bana net geliyor  :D

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #57
Pardon yamyam abicim  :D  ilk önce preampliyi ampliye bagladim amplinin hoparlörünü karsıma aldım @seron abicim dediki distorsiyon var bende telefonu kayıt aracı olarak kullandım telefonu amplinin hoparlörüne dogru tuttum ve başladım kayıta  :D ama aradaki kayıt mesafesi 2 metre vardı yani hem kendi sesim hemde hoparlörün sesi değilde sadece hoparlörden ne çıktıysa onu kaydettim bu arada mikrofona en az 30 cmden konuşuyorum ona rağmen ses çok iyi yani bir cetvel boyu hayır mutfaktan mustafa diye bağırıyorlar az duysamda ses bana net geliyor  :D
Mustafa gardaş.
Biz cırıltının sebeplerini araştırıyoruz.
Senin sistemine göre bu cırıltı ampliden de gelebilir. Ya da başka bir sebebi olabilir.
Sistem sana özel olduğu için biz istersen şimdilik karışmayalım. Önemli olan senin işin iyi bir şekilde görüyor mu ona bakalım.
Özetle belirtirsek.
Mutfaktaki birisinin sana seslendiği sesi az da olsa kayda alabiliyorsan şimdilik tasarım layıkıyla yapılmış demektir.
Küçük çaptaki bazı gürültülerin halli şimdilik daha meşakkatli olacağı için ilerde istersen bunları da hallederiz.
Burada belirtilmesi gereken noktalar.
1 Yapılan devrenin ses tonu (frekans karakteristiği) tatminkar mı ? Yani sesleri doğal alabiliyor mu?
2 Rahatsız edici bir unsur, (gürültü distorsiyon vbg) var mı ?
3 Devrenin kazanç unsuru yeterlimidir.? Yani uzak mesafelerdeki kayıt tatminkar oluyor mu? Ses uzaktan kaydedilirken kazanç faktörü ve akustik etkenlerden dolayı bazı bozukluklar olağandır. Bunları gözönünde bulundurmak lazım.
4 Arkadaşlarına bu devreyi tavsiye edermisin? Maliyet ve yapım zorluğu ele alındığında yapılmaya değmez diyebilirmisin.?
Senin yanıtların burada ilgili kişiler için yönerge olacaktır. Devreyi yapmak isteyen kişiler senin yorumlarına göre karar vereceklerdir.
Tabiiki forum yetkilileri özellikle @asma , @gevv  ve diğer arkadaşlar bu konuyu ne denli yararlı bulacaklardır. İnceleyip senin yorumuna göre değerlendireceklerdir.

• Mustafa281
  • [*][*][*][*]
Yanıt #58
Mustafa gardaş.
Biz cırıltının sebeplerini araştırıyoruz.
Senin sistemine göre bu cırıltı ampliden de gelebilir. Ya da başka bir sebebi olabilir.
Sistem sana özel olduğu için biz istersen şimdilik karışmayalım. Önemli olan senin işin iyi bir şekilde görüyor mu ona bakalım.
Özetle belirtirsek.
Mutfaktaki birisinin sana seslendiği sesi az da olsa kayda alabiliyorsan şimdilik tasarım layıkıyla yapılmış demektir.
Küçük çaptaki bazı gürültülerin halli şimdilik daha meşakkatli olacağı için ilerde istersen bunları da hallederiz.
Burada belirtilmesi gereken noktalar.
1 Yapılan devrenin ses tonu (frekans karakteristiği) tatminkar mı ? Yani sesleri doğal alabiliyor mu?
2 Rahatsız edici bir unsur, (gürültü distorsiyon vbg) var mı ?
3 Devrenin kazanç unsuru yeterlimidir.? Yani uzak mesafelerdeki kayıt tatminkar oluyor mu? Ses uzaktan kaydedilirken kazanç faktörü ve akustik etkenlerden dolayı bazı bozukluklar olağandır. Bunları gözönünde bulundurmak lazım.
4 Arkadaşlarına bu devreyi tavsiye edermisin? Maliyet ve yapım zorluğu ele alındığında yapılmaya değmez diyebilirmisin.?
Senin yanıtların burada ilgili kişiler için yönerge olacaktır. Devreyi yapmak isteyen kişiler senin yorumlarına göre karar vereceklerdir.
Tabiiki forum yetkilileri özellikle @asma , @gevv  ve diğer arkadaşlar bu konuyu ne denli yararlı bulacaklardır. İnceleyip senin yorumuna göre değerlendireceklerdir.

Abicim öncelikle sesi tatminkar ben elimde birtane ampli ile denemistim 10 wattlik biseydi ama kazancı az daha olsa iyi olurdu sesleri tam doğal almıyor sanki hani mustafa diye bagirilirken ses çok az bir şekilde bozuk geliyor gürültü var tabiki kutu içerisine girince düzelecektir diye tahmin ediyorum ve birde bu devreyi iki kanal yapma şansımız yok mudur ben tek kanalı amplinin iki girişine de bağladım seste kısılma varsa bu yüzdendir diye düşünüyorum devreyi öneririm kullanmak isteyen herkes yapabilir
  • Son Düzenleme: 15 Ekim 2016, 23:13:15 - Mustafa281

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #59
Abicim öncelikle sesi tatminkar ben elimde birtane ampli ile denemistim 10 wattlik biseydi ama kazancı az daha olsa iyi olurdu sesleri tam doğal almıyor sanki hani mustafa diye bagirilirken ses çok az bir şekilde bozuk geliyor gürültü var tabiki kutu içerisine girince düzelecektir diye tahmin ediyorum ve birde bu devreyi iki kanal yapma şansımız yok mudur ben tek kanalı amplinin iki girişine de bağladım seste kısılma varsa bu yüzdendir diye düşünüyorum devreyi öneririm kullanmak isteyen herkes yapabilir
Test bu şekilde yapılırsa olmaz.
Pre ampli çıkışı direk PC nin line girişine bağlanarak kayıt alınmalıdır. Bu şekilde yapılan kayıtlar ancak analiz edilebilir.
Eğer ampliye giriyorsan amplinin de bir gürültüsü olduğunu ya da amplide de bozukluklar olabileceğini hesaba katamayız.
Devreyi kutuladığımızda bazı gürültüler daha da azalacaktır. Bu sayede kazanç potunu daha yüksek seviyelerde kullanabileceğiz. İdeal kazanç seviyemiz olan 40db ye gürültü olmaksızın erişebiliyorsak devre tam demektir.
Devreyi iki kanal yapmak için aynı devreden bir tane daha yapmalısın. Bu devreyi amplinin her iki kanalına girsen de olur ama ampli giriş empedansın düşeceği için kazancın da düşecektir. Ampli girişine opamplı bir mikser devresi yapmak çözüm olsa da bu şimdilik daha uzun bir uğraşı olacaktır.