Ana içeriğe git

Konu: Bir devrenin antolojisi. LA3160 Mic Pre-ampl. (3163 Kez okunmuş)

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: Bir devrenin antolojisi. LA3160 Mic Pre-ampl.
Yanıt #30
Hocam bişey daha sorucam şu 3.3 mf tantal kondansatörü nasıl elde edicektim baglanti seklini atar misiniz
Atamam.
Kafan iyice karışır.
Sen oraya bir tane 10uF normal elektrolitik bağla.
https://www.google.com.tr/search?q=tantal+kondansat%C3%B6r&client=ubuntu&hs=9J6&channel=fs&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiOhKSa79zPAhXHJcAKHdOZBT8QsAQINA
Bunlar tantal lar.
Eski bir cihazda varsa söküp kullanabilirsin.

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #31
Atamam.
Kafan iyice karışır.
Sen oraya bir tane 10uF normal elektrolitik bağla.
https://www.google.com.tr/search?q=tantal+kondansat%C3%B6r&client=ubuntu&hs=9J6&channel=fs&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiOhKSa79zPAhXHJcAKHdOZBT8QsAQINA
Bunlar tantal lar.
Eski bir cihazda varsa söküp kullanabilirsin.

Takarim fakat gürültüye sebebiyet vermez degil mi

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #32
Vermez.
Tantal gibi değildir. Ama yinede kullanılabilir.
Zaten senin devrenin yapılışına bakılırsa bu kondansatörün etkisinden çok, devre tasarımında daha fazla gürültü etkileri olacaktır.
Yani orada tantal kullanımı ile alimünyum kullanımı diğer etkiler yanında devede kulak kalır.
Sen önce devreyi sağlıklı çalıştır gerisini hallederiz.

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #33
Abi dediğin gibi yaptım ama tık yok

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #34
Ölçme tekniği.
Önce verilen voltaj kontrol edilir. Entegrenin 4 nolu bacağında takribi 8V okunmalıdır.
Bu voltaj yoksa olası sebepler.
1 10uF elektrolitik kondansatör kısa devre olabilir. 470 ohmdan önceki gerilim var mı diye ölç.
2 Entegre içerden kısa devre olmuş olabiir. Soketten çıkartarak boşta kalan 4 nolu uç pinini ölç. Entegre yokken 12V görülmelidir.
Voltaj var ise.
Pot ortalara alınarak denenir. Girişe el ile dokunularak çıkıştan duyulmalıdır. Duyulmuyorsa entegrenin 8 ve 7 nolu uçlarına dokunularak test edilmelidir.
Malzemeler yeniden kontrol edilmeli olası kısa devre veya lehim hataları tek tek ölçülmelidir.
NOT:
Resimden görülebildiği kadarıyla entegre ters takılmış olabilir.
Entegrenin bir köşesi çentiklidir. Diğer köşe ise 90 derecedir.
Çentikli taraf entegrenin 1 nolu ucudur.
  • Son Düzenleme: 15 Ekim 2016, 19:37:07 - Mr_YAMYAM

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #35
Ölçme tekniği.
Önce verilen voltaj kontrol edilir. Entegrenin 4 nolu bacağında takribi 8V okunmalıdır.
Bu voltaj yoksa olası sebepler.
1 10uF elektrolitik kondansatör kısa devre olabilir. 470 ohmdan önceki gerilim var mı diye ölç.
2 Entegre içerden kısa devre olmuş olabiir. Soketten çıkartarak boşta kalan 4 nolu uç pinini ölç. Entegre yokken 12V görülmelidir.
Voltaj var ise.
Pot ortalara alınarak denenir. Girişe el ile dokunularak çıkıştan duyulmalıdır. Duyulmuyorsa entegrenin 8 ve 7 nolu uçlarına dokunularak test edilmelidir.
Malzemeler yeniden kontrol edilmeli olası kısa devre veya lehim hataları tek tek ölçülmelidir.

Abicim çalıştı fakat ses yakina gelmeden çıkmıyor ve pütürlü çıkıyor yani ne dedigin anlasilmiyor

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #36
Abicim çalıştı fakat ses yakina gelmeden çıkmıyor ve pütürlü çıkıyor yani ne dedigin anlasilmiyor
Başka mikrofon kapsülün varsa onunla dene.
Pot ile oynayarak en iyi seviyeyi ayarla.
Trimpot yerine bağlamış olduğun 10K direncin bir ucunu sök. Söktüğün uç ile direncin boştaki ucu arasına bir 10uF kondansatör bağla.

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #37
Başka mikrofon kapsülün varsa onunla dene.
Pot ile oynayarak en iyi seviyeyi ayarla.
Trimpot yerine bağlamış olduğun 10K direncin bir ucunu sök. Söktüğün uç ile direncin boştaki ucu arasına bir 10uF kondansatör bağla.

Trimpota giden iki direnç var ikiside 10k hangisini sökeyim

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #38
Son hali bu

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #40
O trimpot değil POT.
Trimpot senin 10 direnç taktığın yerde olacaktı.
Aha böyle yap.

Ben çalıştırdım mahalleye konser vermeye hazırlanıyodum bilee  ;D şaka felan abi 10mf kondansator baglayinca calisti boyle mi kalsin

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #41
Ben çalıştırdım mahalleye konser vermeye hazırlanıyodum bilee  ;D şaka felan abi 10mf kondansator baglayinca calisti boyle mi kalsin
Aslında devre hassas ayarlar gerektirmektedir.
Ben çizimde mümkün olduğunca basite indirgedim ki fazlaca ayar zorunluluğu olmasın.
Ses temizliği ve seviyesi yeterince iyi isie böylece bırakabilirsin.
TEST ÖNERİSİ.
Pre-ampli çıkışı PC nin LİNE girişine irtibatlanır.
Kayıt programı (Örnek Adobe audition) çalıştırılır ve deneme ses kaydı yapılır. Kayıt seviyesi adobe ile izlenmelidir.
Normal konuşma mesafesi olan 30 ila 50cm lik mikrofon uzaklığında adobe daki seviye göstergesi -12 ila -6 arasında oynamalıdır. Daha fazla oynuyorsa POT ile kazanç düşürülür. Az ise biraz yükseltilir.
Kaydedilen ses daha sonra muhtelif ölçümler için kullanılabilir.

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #42
Aslında devre hassas ayarlar gerektirmektedir.
Ben çizimde mümkün olduğunca basite indirgedim ki fazlaca ayar zorunluluğu olmasın.
Ses temizliği ve seviyesi yeterince iyi isie böylece bırakabilirsin.
TEST ÖNERİSİ.
Pre-ampli çıkışı PC nin LİNE girişine irtibatlanır.
Kayıt programı (Örnek Adobe audition) çalıştırılır ve deneme ses kaydı yapılır. Kayıt seviyesi adobe ile izlenmelidir.
Normal konuşma mesafesi olan 30 ila 50cm lik mikrofon uzaklığında adobe daki seviye göstergesi -12 ila -6 arasında oynamalıdır. Daha fazla oynuyorsa POT ile kazanç düşürülür. Az ise biraz yükseltilir.
Kaydedilen ses daha sonra muhtelif ölçümler için kullanılabilir.

Saolasın abicim sen olmasan olmazdı bu az sonra ses kaydını alıp burda paylaşacagım

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #43
Saolasın abicim sen olmasan olmazdı bu az sonra ses kaydını alıp burda paylaşacagım
İnsanları döve döve birşeyler öğretmeye alıştım  ;D
Umarım sen de bizim ET'siz @seron  gibi ilerde çok karışık anlatıyorsun demezsin. 8)
Yeterki söylenilenleri ilmin gerektirdiği gibi uygula. Mutlaka birileri yol gösterecektir. Ama en başında ben yapamam edemem, bu devre olmaz, bu entegre yaramaz gibi vırın kırın etmiş olsaydın buralara kadar gelemezdik.
Şu andaki ses kalitesi sence nasıl ön bilgi ver bakiim.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #44

Umarım sen de bizim ET'siz @seron  gibi...

Burada anlattığın gibi güzel güzel anlatsan, biz de yeriz karnımız doyar.
Arkaşı tebrik ederim. Güle güle kullansın.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.