Ana içeriğe git
Konu: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III (13271 Kez okunmuş)

Ynt: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Yanıt #1575
Onursal Hocam elimde var aşağıda resimdeki, hiç bir uydu alıcısı tanımıyor (Linux İşletim sistemi olan Octagon Hariç) Elimde patladı bunlar. Yani sadece Pc ve Laptop larda kullanabiliyorum. Şu an ihtiyaç yok. Teşekkürler.

Sizin 100 TL dediğiniz model RP-N12 ama onun çalışma frekansı 2.4 GHz. 

RP-AC53 ise 2.4 GHz / 5 GHz,  Tabiki fiyat olarak yaklaşık ikiye katlıyor.
802.11a : 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps
802.11b : 1, 2, 5.5, 11 Mbps
802.11g : 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps
802.11n : 300 Mbps'a yükseltilebilir
802.11ac: 433 Mbps'a yükseltilebilir

L G 42 LM 620S LED TV
N E X T 10000 UHD Android Hibrit 4K
N E X T YE MACHINA 3D - ID 0001628
N E X T YE 2000 X CI PLUS
A S U S K53 SD

Yanıt #1576
Teknoloji geliştikçe standartlar da değişiyor.
Gelişmeyen tek şey benim internet hızım. Dolayısı ile de yeni model cihazları incelemem anlamsız oluyor.

Yanıt #1577
Bende Bir YAMYAM olmak istiyorum neler yapmam gerekiyor :D
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #1578

İyi bir YAMYAM olmanın sırrı, bilgi yiyebilmekten geçer.
Çöp, çöpürdek olan her şey bilgi demek değildir. Doğru bilgiyi tespit edebilmelisin.
Doğru bilgiye ulaşabilmenin yegane yolu ise laboratuar ortamında test edilen bilgilerdir.
Her kişinin bir laboratuara sahip olması beklenemezse de, eldeki olanakaları en doğru şekilde kullanarak, ölçüm ve testleri ilmine göre yapabilmesi gerekmektedir.
Teknikteki formüller zaten yıllar önce birileri tarafından ispatlanıp sunulmuş formüllerdir. Bunlar değişemez.
Ohm kanunu gibi.

Yanıt #1579
Osilaskop cihazini aldigim gibi yamyamlik egitimine basliyorum.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #1580
@Mr_YAMYAM Hocam Ekteki Grafik üzerinde2,4 - 5 Ghz Bağlantı, veri sonuçlarını görebiliyoruz.(Resim yüksek çözünürlüklü Tıklayın) Ama Kanal numarası nasıl 44 Olur ?  :o  Ayrıca tabloda Frequency 5220 Mhz belirtilmiş. 5 Ghz = 5220 Mhz ? Unutmadan Asus K-53SD Laptop 5 GHz desteklemiyor  >:(  BLUE_OCEAN RPT-5G SSID görmüyor. Eski Hp Laptop ise şaşılacak şekilde 5 GHZ tanıyor. Grafik Görüntüsü HP dv 2000 notebook dan alındı. Sanıyorum bu HP notebook un wireless kartı 54.Mbs Max .Grafik Tabloda Ana Modem DSL-17U  BLUE_OCEAN ,  Menzil arttırıcı  2.4 GHZ  BLUE_OCEAN RPT ve  5GHz olan BLUE_OCEAN RPT-5G
L G 42 LM 620S LED TV
A S U S K53 SD

Yanıt #1581
Kablosuz protokolleri değiştikçe frekanslar da değişebilir.
N serisi protokollerde 5GHz ve üzerine çıkabilir. Karma kullanabiliyorsan, tüm frekansları kullanabilirsin demektir.
Kullanılan frekans bandı arttıkça kanal adedi de artacaktır. Dolayısı ile kanal 44 leri görmen de olağandır.
Benim resimde dikkatimi birşey çekti.
Sinyal seviyesi.
Sinyal seviyesi ile sinyal kalitesi farklı şeylerdir. UBUNTU STUDIO ile ecik inceleme yap.

Yanıt #1582
Ubuntuda malesef 5 GHz olan BLUE_OCEAN RPT-5G  görünmüyor, sanıyorum wifi adaptör 5GHz desteklemiyor.
Ayrıca Linux Uydu alıcısına bağlı Asus N10 wifi adaptörde 5 GHz desteklemiyor, listede 5 GHz SSID adı yok. 2.4 GHz SSID adı mevcut.
Demek ki  802.11ac yeni bir teknoloji desteği henüz zayıf.  

Bu wifi adaptörlerden bulmak gerekiyor. Henüz Türkiye'de satışı yok. Yurt dışında 15$

L G 42 LM 620S LED TV
A S U S K53 SD

Yanıt #1583
YOH ONU DEMEK İSTEMEDİM.
Ubuntu da ölçümleri ilmine göre yapabilirsen hangi aparatın sağlıklı çalıştığını, hangilerin iyi olduğunu tespit edebilirsin.

Resimde anlatılmıştır.
Senin bağlantı kaliten oldukça düşük seviyede. Net speet kutusunda indirilen ve gönderilen bilgilerin haricinde sarı ve kırmızı çizgilerden başka bir grafik daha olmalıdır.
Bu grafik en altlarda kahverengimtrak ve düşük seviye görünmektedir. Bu grafik yukarı BARALAR şeklinde yikselirse bağlantı grafiğinin de kalitesi artmış demektir. Yeşil olursa mükemmel demektir.
İşte bu ölçümleri tam anlamıyla anlayabilirsen her internet donanımını sağlıklı konumlandırabilmişsin demektir.

Yanıt #1584
Anlıyorum onu ayarlayabilirim, menzil arttırıcının yerini değiştirip en yüksek sinyal seviye ,sinyal kalitesini ayarlayabilirim. Zaten şu anda ubuntuda bağlantı modeme DSL-N17U ya bağlı , benim yapmak istediğim 5GHz veri aktarım hızı ve sinyal durumunu öğrenebilmekti. Şu anda bu mümkün değil, Yukarıda resimdeki wireless adaptörü sipariş versem bile ubuntuda bu adaptörü tanımayabilir.
L G 42 LM 620S LED TV
A S U S K53 SD

Yanıt #1586
L G 42 LM 620S LED TV
A S U S K53 SD

Yanıt #1587
İşte şipirdek bir ampli.

Yanıt #1588
Denon AVR-2700 amplifikatör getirdi bir esnaf kardeş... Kapak açık. İncelemiş ve çalışan trafoyu suçlu bulmuşlar. Trafo ise ağlıyor: "çalış çalış yine bozuk atıyorlar" diyor. Üzülme trafo, intikamını alacağım dedim, giriştim. Beş yüz lira maliyet çıkartayım esnaf kardeşime de sevinsin. (Yani esnaf zorda ya, Allah başka dert keder vermesin abi, yeter ki dert para olsun hesabı :) )
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #1589
Merhabalar La3160 entegresinden bir preanfi yapmayı düşünüyorum anfinin önüne yükselteç için entegrenin kendi datasheetinde verilmiş devreyi yapmak istiyorum ama Upc1228ha daha iyi olduğu için devrede upcyi kullanmak istiyorum bacak bağlantıları aynı ama eleman değişikliği gerekebilir mi?