Ana içeriğe git
Konu: [Tartışma] 4000 TL Oyun Bilgisayarı Toplama (1029 Kez okunmuş)

Ynt: [Tartışma] 4000 TL Oyun Bilgisayarı Toplama

Yanıt #30
Maksimum Bellek Bant Genişliği    34,1 GB/s
Bu da dual ram kullanırsan alabileceğin band genişliği :D
Bu değerler çok önem taşımaktadır.
Şimdi diğer işlemciler ile senin bu işlemciyi kıyasla ve aralarındaki farkları gözle.
Elbette mimari yapıları ve komut kümeleri de önemlidir ama şimdilik bellek band genişliği ve FSB yol hızına baksak yeterli olacaktır.

Bu da i7 6700k
http://ark.intel.com/tr/products/88195/Intel-Core-i7-6700K-Processor-8M-Cache-up-to-4_20-GHz

Yanıt #31
Sonuç olarak darboğaz mı var. Ben kaçırdım konuyu.

Yanıt #32
Bu da i7 6700k
http://ark.intel.com/tr/products/88195/Intel-Core-i7-6700K-Processor-8M-Cache-up-to-4_20-GHz
Bu i 7 değil İ yemedi :D
Yani İ5 lerin HT olanından. Anakartının HT desteği olması lazım.

Sonuç olarak darboğaz mı var. Ben kaçırdım konuyu.
Darboğaz falan yok. Fiyat farklarını tam olarak inceleyebilirsen yüksek seviyeli işlemcilerin farklarını görebilirsin.
Yüksek seviyeli işlemcilere giremediğine göre en iyi İ5 i bulmalıyız.
İlave olarak vermiş olduğum İ5 profesyonel GPU barındıran bir İ5 tir.
İçerisindeki ekran kartı GPU su iyi bir GPU olup 4K desteği bile var imiş.
Sen 1080P ile çalışacağına göre ağır olmayan oyunlarda bu işlemcideki GPU işini görecektir.

Yanıt #33
Bu i 7 değil İ yemedi :D
Yani İ5 lerin HT olanından. Anakartının HT desteği olması lazım.
Darboğaz falan yok. Fiyat farklarını tam olarak inceleyebilirsen yüksek seviyeli işlemcilerin farklarını görebilirsin.
Yüksek seviyeli işlemcilere giremediğine göre en iyi İ5 i bulmalıyız.
İlave olarak vermiş olduğum İ5 profesyonel GPU barındıran bir İ5 tir.
İçerisindeki ekran kartı GPU su iyi bir GPU olup 4K desteği bile var imiş.
Sen 1080P ile çalışacağına göre ağır olmayan oyunlarda bu işlemcideki GPU işini görecektir.

Abi işlemcinin içindeki GPU sadece 4K görüntü verir. Oyun falan oynatamaz.
 4000 TL lik oyun sisteminde de hafif oyunlar oynanacağını pek sanmıyorum.

Dahili GPU nun ağır olmayan oyunlarda iş görebileceğini nerden bildin abi ? GPU değerlerine Pixell Fillrate değerlerine bakmadan ?

Yanıt #34
Bak sana gıcıklık yapayım.  ;D
Al şöyle bir işlemci 15 sene hiçbir PC ye bakma.
http://ark.intel.com/tr/products/94456/Intel-Core-i7-6950X-Processor-Extreme-Edition-25M-Cache-up-to-3_50-GHz
Tabiiki iyi bir de ekran kartı lazım.
Bu gibi işlemci iyi bir anakart ile o senin GTA4 te 4GB tan fazla RAM yemez :D
Ama işlemcinin fiyatı çok duzludur  ;D
Bu yazdıklarım sadece bilgi niteliğindedir.

Yanıt #35
Bak sana gıcıklık yapayım.  ;D
Al şöyle bir işlemci 15 sene hiçbir PC ye bakma.
http://ark.intel.com/tr/products/94456/Intel-Core-i7-6950X-Processor-Extreme-Edition-25M-Cache-up-to-3_50-GHz
Tabiiki iyi bir de ekran kartı lazım.
Bu gibi işlemci iyi bir anakart ile o senin GTA4 te 4GB tan fazla RAM yemez :D
Ama işlemcinin fiyatı çok duzludur  ;D
Bu yazdıklarım sadece bilgi niteliğindedir.

Yanına da GTX 960 olsa dadından yinmez heralde dimi abi :D

Yanıt #37
Bu gıcıklık bana sökmez.
O i3 işlemci 400-500TL civarında satılan bir işlemci. Neredeyse i5 fiyatında.
Kızdırırsan benim kötü sistem ile test yaparım gudurursun :D

Yanıt #38
Bu gıcıklık bana sökmez.
O i3 işlemci 400-500TL civarında satılan bir işlemci. Neredeyse i5 fiyatında.
Kızdırırsan benim kötü sistem ile test yaparım gudurursun :D

Benim seçtiğim işlemci de 800 TL imiş. Üst seviye i5 işlemci.
Videodaki sistem benim topladığım sistemden daha ucuz ama performansta herhangi bir sorun var mı? Yok.
Anlatmak istediğim konu bu.
Şu ana kadar atılan mesajlardan anladığım kadarıyla, ne kadar detaya inersek ve ne kadar teknik değerlere takılırsak memnun edici bir sonuca varamıyoruz. Hiçbir şekilde istediğim gibi bir sistem oturtamadık, ortak bir sonuca varamadık.

Yanıt #39
Benim seçtiğim işlemci de 800 TL imiş. Üst seviye i5 işlemci.
Videodaki sistem benim topladığım sistemden daha ucuz ama performansta herhangi bir sorun var mı? Yok.
Anlatmak istediğim konu bu.
Şu ana kadar atılan mesajlardan anladığım kadarıyla, ne kadar detaya inersek ve ne kadar teknik değerlere takılırsak memnun edici bir sonuca varamıyoruz. Hiçbir şekilde istediğim gibi bir sistem oturtamadık, ortak bir sonuca varamadık.
Aslında sonuca vardık.
1 Uzun süre hizmet edebilecek PC = İ5 ile eder mi?   Yanıt= belki.
2 Kısıtlı bütçe imkanları ile hangi parçalar temin edilebilir. (Uzun kullanım ömrü hesaplanmalıdır)
İşte benim tavsiyelerimde de bu unsur ele alınmıştır.
Kendimden örnek vermem gerekirse.
2006-2007 yıllarında kendime iyi bir PC toplamak istemiştim. O yılların en gözde işlemcileri olan QUAD seriisi bütçemi fazlasıyla aşıyordu. Ama anakarta biraz fazla vererek en kalite ana kartı tercih ettim.
P5 QSE seriisi olan bu anakart o yıllarda 200$ dan fazla idi. Ama EXTREME işlemci desteği vardı. Normal anakartlar 135-150$ a satılırken ben bu anakartı almıştım. Beraberinde en uyumlu RAM çiftini 1066MHz Kingston HYPER-X seriisinden 2X2GB çift modül.
Ekran kartı oyunlarla işim olmadığı için önemli değildi. Daha sonradan render ve çizim işlerimde gerekince GF9800 aldım ve hala kullanmaktayım.
Bugün böyle bir sistemde birçok ağır oyunu çevirebilirim. Tek yetersiz donanımım ekran kartıdır. 500-600TL lik orta seviye bir ekran kartı bile olsa çoğu oyunu oynayabileceğimden eminim.
İşte ben önerilerimde ileride çıkmaza girmeden ve fazla masraf edilmeden upgrade edilebilecek PC öneriyorum ki kullanan arkadaşımız da sorunsuz kullanabilsin.

Yanıt #40
Bu konunun buraya baglanacagini biliyordum zaten. Suan ne yapicaz peki ? İs belkilere kaldiysa sistemi toplayamicaz anlasilan.
Yoksa ben de biliyorum extreme islemci koymasini ama olmuyor.

Yanıt #41
Bu konunun buraya baglanacagini biliyordum zaten. Suan ne yapicaz peki ? İs belkilere kaldiysa sistemi toplayamicaz anlasilan.
Yoksa ben de biliyorum extreme islemci koymasini ama olmuyor.
Önerilerdeki tek dikkat edilmesi gereken unsur araştırmadır.
İlerde keşke şunu alsaydım dememek için tavsiye edilen ürünleri araştırıp karar vermelisin.
Bugün sana i3 lü sistem de tavsiye edebilirler. Ama mantığını kullanınca i5 almanı kendin de söyleyebilirsin.
O halde en iyi i5 i seçmelisin.
O halde bütçenin elverdiği en iyi anakartı seçmelisin.
Ben DDR3 dediğim halde bütçen yeterli ise DDR4 bile tercih edebilirsin.
Bu üç unsur bir PC de temel unsurlardır. Ekran kartını gerekirse sonra da alabilirsin. Ama PC yi alıp ta hemen oyuna kösülmek gibi bir niyetin varsa kullanıcılara sorup soruşturup en sorunsuz ekran kartını tercih etmelisin.
Diğer bileşenleri ömürlerine göre tercih edip bütçen daihilinde alabilirsin.
PSU ve KASA bile oldukça önemlidir. Ben hala 10 sene önce almış olduğum PSU ve kasayı kullanmaktayım.

Yanıt #42
Önerilerdeki tek dikkat edilmesi gereken unsur araştırmadır.
İlerde keşke şunu alsaydım dememek için tavsiye edilen ürünleri araştırıp karar vermelisin.
Bugün sana i3 lü sistem de tavsiye edebilirler. Ama mantığını kullanınca i5 almanı kendin de söyleyebilirsin.
O halde en iyi i5 i seçmelisin.
O halde bütçenin elverdiği en iyi anakartı seçmelisin.
Ben DDR3 dediğim halde bütçen yeterli ise DDR4 bile tercih edebilirsin.
Bu üç unsur bir PC de temel unsurlardır. Ekran kartını gerekirse sonra da alabilirsin. Ama PC yi alıp ta hemen oyuna kösülmek gibi bir niyetin varsa kullanıcılara sorup soruşturup en sorunsuz ekran kartını tercih etmelisin.
Diğer bileşenleri ömürlerine göre tercih edip bütçen daihilinde alabilirsin.
PSU ve KASA bile oldukça önemlidir. Ben hala 10 sene önce almış olduğum PSU ve kasayı kullanmaktayım.

Şuanda piyasadaki en iyi parçaları zaten seçtim. Hatta RX 470 ekran kartlı sistemde işlemci için soğutucu bile eklemiştim.
Çoğu kişi o soğutucuyu düşünmezdi bile bu sistemde. Ama ben ekledim, sor bir neden diye ?
İşlemci fazla ısınmasın da ömrü törpülenmesin diye. Madem bütçe az, elimizdeki mala da iyi bakalım diye.

Ama daha sonra senin görüşlerin doğrultusunda Nvidia ekran kartına terfii ettik. Hoş ben de AMD ekran kartlarından çok çektim. Bir nebze de olsa aklımda bilgisayarı alacak arkadaş sırf sorunlarla boğuşmasın diye Nvidia tercih düşüncesi yatıyordu. Senin önerin de buna eklenince kartı değiştirdik.
Daha sonra bütçe sıkıntısından dolayı mecburen soğutucuyu çıkartıp, monitörü de elden geçirip GTX 1060 ekran kartını sisteme dahil edebildik.
Konunun başından beri DDR4 istememin tek sebebi elde edebileceğimiz iyi parçaları sisteme ekleyip ömrünü uzatmak. Madem uzun süreç için bir bilgisayar topluyoruz piyasadaki bütçemize denk düşebilecek en iyi parçaları toplayalım değil mi ?
Bunu sen de dedin ama hala DDR3 toplattırmaya çalışıyorsun? Buradaki mantığı anlamıyorum. Piyasada GTX 1000 serisi dolaşıyor kullanıcı yorumlarında herkes memnun, ama sen 900 serisi öneriyorsun.
Yeni serilerdeki güç tüketim oranları, bellek teknolojileri, veriyolu teknolojileri, OC teknolojileri, HEVC decode seçeneklerinin detayına bile giremedik farkettiysen.

Yanıt #43
Buyur benim önerim