Ana içeriğe git

Konu: Adamlar.. Pardon BEY'ler yapmış. (145 Kez okunmuş)

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Adamlar.. Pardon BEY'ler yapmış.
Bilinçli bir elektronikçinin yapmış olduğu cihazlar hemen göze çarpıyor.
Benim dikkatimi çeken şey ise kutu işçiliği ve üzerindeki bazı değerler.
Resmi mümkün olduğunca büyütüp uygun render işleminden geçirdiğimde gördüm ki paneldeki Vu metre üzerindeki max. çıkış gücü 40W olarak belirtilmiş.
LM3886 entegresi tek başına 100W gibi değerlerle anlsa da esasen Hi-Fi kriterlerine göre ideal çıkış gücü 40W civarıdır.
Cihazı yapan kişi bu değeri bilinçli olarak panel ölçeklendirmesine yapmış, mümkün olduğunca doğru bir ölçeklendirme sağlamıştır.
Acaba bizler böyle bir cihaz yapsaydık bu ölçeklendirmeyi kaç vat olarak yazardık  :))

Ynt: Adamlar.. Pardon BEY'ler yapmış.
Yanıt #1
@Mr Yamyam
Çok eski bir cihazdan örnek verirsem Sansui AU-D7 nin güç metre skalası en fazla 2x160w gösteriyor. Halbuki cihazın kanal başına 80w çıkış gücü var.
http://www.hifiengine.com/manual_library/sansui/au-d7.shtml

Yanisi Japon abiler, PMPO değerini de hesaba almışlar. Çıkış gücü 2x80w ta 20Hz-20KHz frekans aralığında ölçülmüşken THD %0,02 oluyor. 2x160w çıktığımızda THD %10 ları rahat bulacak, sesteki Hi-Fi den eser kalmayacaktır. Bu cihaz çokta üst seviye bir cihaz değil belkide. İdda etmiyorum. Linki kıyaslama için vermiştim.

Ama linkini verdiğin cihaz, sesin Hi-Fi kısmını gösterip, daha yukarısını göstermiyor. LM3886 entegresi Peak değeri 135w diye hatırlıyorum. Sesi sanıyorum yarıladığımız zaman güç metre tıkanacak (daha fazlasını gösteremeyecek)

Zamanında AU-D7 bana tamir için verilmişti. Eleman cihazın çıkışlarını tamamen yakıp bana hibe edince parçalarında epey faydalanmıştım(Bunu da belirteyim: Cihazın orjinal çıkış katı daha önce yanmış ve yerine yerli üretim transistörlü çıkış katı takılmış. İçim parçalanarak ta olsa dağıtmak zorunda kaldım yani).

Bu cihazdan çıkarmış olduğum ton kontrol devresini hala kullanıyorum. 2x42v toroid trafosu hala depomda. Power meter skalasını kendi yapmış olduğum amfide hala kullanıyorum.
  • Son Düzenleme: 31 Ağustos 2016, 11:01:21 - olc technics

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: Adamlar.. Pardon BEY'ler yapmış.
Yanıt #2
Yoh adamım öyle değil  ;D
Hatırlarsan Özgür için ben de bir ampli yapmış ve güç ölçümü için LED display koymuş idim.
Teknik ölçümlerde cihaz 8 ohm da 30W güç üretiyor. Bu demek değildir ki ampliden 30W tan daha yüksek güç alamazsın.
Kırpılma da işin içerisine girince Po değeri iyice artar ama distorsiyon da o denli yükselir. Benim yapmış olduğum amplide +3db CLIP değeri de bulunmaktadır. Bu da demektir ki +3db CLIP için güç iki kat artacaktır. Yani 60W olacaktır. Ama bu değerdeki distorsiyon faktörü de oldukça fazla olacaktır.
İşte ben +3db için kırpılma değerini NEUTIK ile ölçtüğümde %10 civarı ölçmüş idim. Bu da kabul edilebilir bir değerdir ve kaba bir tabirle son seste bile bozulma olmuyor anlamındadır.
Aslında bozulma değeri %10 olup oldukça yüksektir ama normal dinlemede çoğunlukla insan kulağı bu farkı anlamayacaktır. Özellikle bass seslerde.
Ama ben ampli çıkışına tutup ta 60W 100W yazmadım. gerçek değerler ne ise o.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=5Z4O3L6Pm6A
LM3886 incelendiğinde Hi-Fi kriterleri için çıkış gücünün 40W civarı olduğu görülebilir.