Ana içeriğe git
Konu: Basit Güç Kaynağı Ses Filtresi (548 Kez okunmuş)

Ynt: Basit Güç Kaynağı Ses Filtresi

Yanıt #15
Merhaba
Devre şemasında kondansatöre paralel direnci çıkartalım. Elemanlar : R , C ve T olsun.
Şebekeden elde edilecek DC besleme gerilimi için trafo , diyot ve kondansatör kullanıyorsak , yük akımına göre artan şebeke dalgacıkları oluşur.
Bunun frekansı tam dalgada 50 x 2 = 100Hz olur. Yarım dalgada şebeke frekansıyla aynı olur.
Bu tip (ripple) dalgacıklar filtre veya regüle yöntemiyle yok edilmeye çalışılır.
Basit filtre; R-C veya L-C diye adlandırdığımız kaynakla yük arasında direnç(veya bobin) , yüke paralel kondansatör ile gerçekleştirilen alçak geçirgen fitredir. 3-4 veya 10Hz kesim frekansına göre hesaplayıp şebeke frekansında sağlıklı çalışmasını bekleriz.
Bir sorun vardır. R büyük seçilirse kaynağın iç direnci büyür bunu istemeyiz , R küçük seçilirse bu etki azalır (ortadan kalkmaz) ve kondansatör çok büyür.
Bu basit devreyi R yerine L kullanarak iyileştirebilir , pi tipi ya da bifilar sagılı bobinlerle iyileştirebiliriz. Ama bobini sevmiyoruz.  ???
Bunun yerine aktif eleman kullanıyoruz. Büyük R ve küçük C ile düşük akım için yeterli filtrelemeyi yapıp transistörün beyzine uyguluyoruz. Emiterden beta+1 oranında arttırdığımız akım kapasitesi bize düşük kaynak direnci ile iyi filtreleme etkisini birlikte sağlıyor.
Bu tip filtreleme RF devrelerinde de kullanılır , basit ve etkilidir.

Hocam ağzınızdan bal damlıyor  ;D böyle bi devre çizme zamanınız varsa bir tane rica edebilirmiyim bobinde sararım matkap ucuna o sorun degil :)

Yanıt #16
Seronun çizdiğinden farklı bir şey çizemem. Kaynağın belli değil , yükün belli değil. Şema çizilir ama değerleri olmaz.
12voltla çalıştığını biliyoruz o kadar. Trasistörün 12volttan düşük olanını zaten bulamazsın , kondansatörü 16V veya 25V kullanman yeter.
Her derde deva filtre devrem yok malesef.
Kolay gelsin.

Yanıt #17
Heryerde mr yamyam ve şaseleme yöntemleri  ;D
Şaseleme yöntemleri benim değildir.
Yüzlerce binlerce mühendisin. yıllardır süregelen çalışmalarıdır. Bu tekniğin ilk öncülerinden olan GRUNDIG firması kablo GROUNDING teknikleri ile ün yapmış idi.
Lambalı sistemlerde sistem empedansı (Lamba öz giriş direnci) çok yüksek olduğu için ground ile ilişkileri çok önem taşımamakta idi.
Ancak yarı iletken teknolojisinde GROUNDING oldukça önem taşımaktadır.
İlk ders bile şu bilgiler ışığındadır bu kadarccık yazıların gerçek anlamda öğrenilmesi yıllar bile sürebilir.
http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/application-notes/41727248AN_347.pdf
Benim icadım değildir haa. Yıllar önce birileri hesaplayıp kitaplayıp sunmuştur.

Yanıt #18
Şaseleme yöntemleri benim değildir.
Yüzlerce binlerce mühendisin. yıllardır süregelen çalışmalarıdır. Bu tekniğin ilk öncülerinden olan GRUNDIG firması kablo GROUNDING teknikleri ile ün yapmış idi.
Lambalı sistemlerde sistem empedansı (Lamba öz giriş direnci) çok yüksek olduğu için ground ile ilişkileri çok önem taşımamakta idi.
Ancak yarı iletken teknolojisinde GROUNDING oldukça önem taşımaktadır.
İlk ders bile şu bilgiler ışığındadır bu kadarccık yazıların gerçek anlamda öğrenilmesi yıllar bile sürebilir.
http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/application-notes/41727248AN_347.pdf
Benim icadım değildir haa. Yıllar önce birileri hesaplayıp kitaplayıp sunmuştur.
Biliyorum abicim sana çatıyorum işte kızmıyosundur inşallah  :)

Yanıt #19
Biliyorum abicim sana çatıyorum işte kızmıyosundur inşallah  :)
Kızmıyorum.
KIZ'lar kızabilir. YAMYAMLAR kızmaz :D
Ben sana ve okurlara öğretmeye çalışıyorum. (DÖVE DÖVE)
Bak şu PDF yi öğrenebilirsen anlattıklarımı rahatlıkla anlayabilirsin.
http://www.celectronics.com/pdf/IEEE11-9-05.pdf
Benim icadım değildir. Ben de birilerinden çaldım :D

Yanıt #20
@Mr_YAMYAM verdiğin pdflerden ilki bana verdiğin belgeler arasında. "ŞASELEMENİN ÖNEMİ" başlıklı belgeye de baktım. Bunlar çok faydalı bilgiler kesinlikle. Fakat ingilizce. Bence acilen dilimize çevirisi yapılmalı. Ama kim yapacak...
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #21
@Mr_YAMYAM verdiğin pdflerden ilki bana verdiğin belgeler arasında. "ŞASELEMENİN ÖNEMİ" başlıklı belgeye de baktım. Bunlar çok faydalı bilgiler kesinlikle. Fakat ingilizce. Bence acilen dilimize çevirisi yapılmalı. Ama kim yapacak...
Ben fazlaca yapamıyorum.
Bu konuda uzman kişiler olabilir.

Yanıt #22
İyi seviyede dill bilen birisi, "teknik terimler"i öğrendikten sonra hiçbir sorun olmaz.

konuyu uzatmayalım.

Bir sistemde gürültü istenmiyor ve en az düzeye indirmek isteniyorsa bunun ancak;
O cihaza (yük) özgü şaseleme müdahalesi ile;
Yine o cihaza özgü bir filtreleme müdahalesi ile mümkün olduğunu, ayrıca...

Bir cihaz için tasarlanmış bir filtreleme devresinin bir başka cihazda aynı sonucu veremeyebileceğini anlamış olduk.
Bu nedenle arkadaşımıza maalesef uygun bir devre sunamıyoruz.

İleride başka ziyaretçi ya da üyelerin bu konuyu görecekleri durumundan dolayı:

-Filtreleme nedir? Neden yapılır?
-Kaç tip filtreleme vardır? Hangisi nerelerde ne amaçla kullanılır?
-Şaseleme tekniğinin önemi nedir?
-Gürültü önlemek için bir devre tasarlanması gerektiğinde önce nelerin tesbit edilmesi gerekir?
bunları öğrenelim.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #23
İyi seviyede dill bilen birisi, "teknik terimler"i öğrendikten sonra hiçbir sorun olmaz.

konuyu uzatmayalım.

Bir sistemde gürültü istenmiyor ve en az düzeye indirmek isteniyorsa bunun ancak;
O cihaza (yük) özgü şaseleme müdahalesi ile;
Yine o cihaza özgü bir filtreleme müdahalesi ile mümkün olduğunu, ayrıca...

Bir cihaz için tasarlanmış bir filtreleme devresinin bir başka cihazda aynı sonucu veremeyebileceğini anlamış olduk.
Bu nedenle arkadaşımıza maalesef uygun bir devre sunamıyoruz.

İleride başka ziyaretçi ya da üyelerin bu konuyu görecekleri durumundan dolayı:

-Filtreleme nedir? Neden yapılır?
-Kaç tip filtreleme vardır? Hangisi nerelerde ne amaçla kullanılır?
-Şaseleme tekniğinin önemi nedir?
-Gürültü önlemek için bir devre tasarlanması gerektiğinde önce nelerin tesbit edilmesi gerekir?
bunları öğrenelim.
O zaman el birligi ile benim sistemi şaseleyelim ne dersiniz millet 8)

Yanıt #26
R , C ve T den oluşan devre için alt geçirgen filtre demiştik. F= 1/2π.R.C formülünü kullanabiliriz.
İlave olarak köprü diyot sonrasında iki kondansatör kullanabiliriz.
Bu durumda 2x12Vac sağımız olsun , 2x 1N5400 ile doğrultup 2200uF + 1 ohm/5W +2200uF olacak şekilde π tipi filtre oluştururuz.
BD 243 transistörümüzün kollektörüne + uygularız , kollektörden beyze 470 ohm ve beyz den şaseye 220uF bağlayıp fitreyi tamamlarız. (2A e kadar akımlar için)
Ard arda (kaskad) filtreleme şebekeden kaynaklı parazitleri daha iyi filtreleyebilir.

Eğer regülatör uygulamamız istenirse , gerekliyse ve trafo voltajı buna göre yüksek seçilmediyse; özel bir dizayn iş görebilir:
LDO regülatör:

Bu şema , eldeki verilere göre esneyebilir. Vout: 2,5 x 1+[R5/(R6+R7)]   Imax= 0,6/R4
Giriş ve çıkış gerilimleri arasındaki fark çok düşük olabilir bu devrede. 12Vac sargıdan 12Vdc regüleli çıkış alabilirsiniz.
Not: bu devreyi ve sitesini arayıp bulun , kaydedin. Mutlaka işinize yarar.  ;)

Bir de bu var , fitreye örnek :

Kenarda dursun , lazım olur.  8)

Kolay gelsin.

Yanıt #27
Bir de bu var , fitreye örnek :

Kenarda dursun , lazım olur.  8)

Bu devre bende de var fakat bazı araçlar motor sesini içeriye hoparlör yardimi ile aldığı zaman  önlemek içindir bu devre lakin benim sorunuma derman olacagini pek zannetmiyorum ;)

Yanıt #28
Bu devre bende de var fakat bazı araçlar motor sesini içeriye hoparlör yardimi ile aldığı zaman  önlemek içindir bu devre lakin benim sorunuma derman olacagini pek zannetmiyorum ;)
O devrenin ne için olduğu ve benim niye örnek verdiğim belli.
Sende ne var ne yok , sorunun ne , gerçekten beslemedeki filtre eksikliğimi , eminmiyiz.
Mesela şaseleme ile ilgili sorunlar 50Hz , DC besleme kaynaklı olanlar 100Hz parazit oluşturur.
Kıyaslama yapılırsa kulakla ayırd edilebilir.
Amfinin şeması , resmi yok. Besleme devresinin şeması , resmi yok. Duyduğun sesi biz duymuyoruz.
Bu bilgileri paylaşmadığın sürece iş uzar gider.
Karar senin.

Yanıt #29
2X22 aküylede beslenince aynı sorun elektrikle besleyince de aynı sorun mikrofon preanfi devresi eklenince iyice sapıtıyor