Ana içeriğe git
Konuyu Çözüldü
Bu konu çözüldü olarak işaretlendi ve daha fazla dikkat gerektirir.
Konu: Özel Amaçlı Bir Acil Durum Lambası için fikirlerinize ihtiyaç duyulur (678 Kez okunmuş)

Özel Amaçlı Bir Acil Durum Lambası için fikirlerinize ihtiyaç duyulur

Merhaba arkadaşlar,

Bir lamba düşünün:
Elektrik varken duvardaki anahtardan yak-söndür yapabiliyorsunuz.
Elektrik kesildiğinde ise duvardaki anahtar ister ON konumda olsun, ister OFF konumda olsun,
YANMAYA BAŞLAYACAKTIR.
Elektrik geldiğinde ise tekrar, duvardaki lambanın durumu ne ise ona göre sönecek veya yanık kalacaktır.

Tesisatta hiçbir değişiklik yapılmayacaktır.
Değişiklik lambanın içinde gerekleştirilecektir.
lamba, LEDli bir lambadır. (ben tasarlayacağım)

Elektrik tesisatında elektrik olup olmadığını lamba düğmesine bağımlı kalmaksızın nasıl algılatırdınız, bu lamba içi devreye?

Arkadaşlar devrenin ilkel hali elimdedir, yarın ekleyeceğim.
Şöyle çalışıyor:
Anahtar ON yapıldığında, lamba içerisindeki trafosuz adaptöre güç geliyor.
Trafosuz adaptör, röleyi çektirerek, LEDlerin hem giriş gücünden hem de devreye bağlı pilden yanmasını sağlıyor.
BAKIN DİKKAT EDİN: devre sönükken pili beslemiyor; pil, bir yandan LEDleri yakarken, bir yandan da şarj oluyor. Düğme OFF olunca hem şarjı kesiliyor, hem de LEDler sönüyor.
Ben devreyi yaptım ve çalışır gibi görünüyor.

Şimdi sorun, devreyi değiştirerek, sadece elektrik gittiği zaman ledleri yaktırabilmek.

Şahsi fikrim:
bir transistörlü devreye led bağayalım. Beyz uç boşta olsun. beyz ucuna parmakla dokunulduğunda LED hafifçe parlamaktadır. Bu kanundan hareketle dokunmatik anahtarlar yapılabilmektedir.

İşte o orta uca parmak değdirmeyelim de, FAZ ya da NÖTR'ü bağlayalım.
anahtar kapalı bile olsa bu tek kaynaktan gelen zayıf AC işaret, transistörlü devreyi gıdıklasın(uyarsın) ve PİL+LED devresini devreye sokturmasın. Ama TEDAŞ ceryanı keserse, AC işaret kesilince Transistör küssün ve Pil+LED devresini rahat bıraksın...

Olur mu sizce?
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: Özel Amaçlı Bir Acil Durum Lambası için fikirlerinize ihtiyaç duyulur

Yanıt #1
1. UNSUR.
Pil devresine bir anahtar yapılır. Bu anahtara bir ip bağlanır. Şebeke kesildiğinde pilleri devreye sokar. Benzer uygulamalar vardır.
2. UNSUR
Ledlerin yanma akımı (şebekeden çektiği akım) ve sistem uyartım akımı ölçülür. Uyartım akımı LED yanma akımından 100 kat düşükse bir kondansatör ve direnç gibi eleman ilavesi ile sorun çözülür. (Akım limitörü mantığı)

Yanıt #2
Birinci unsuru daha evvel düşünmeme rağmen pratik bulmadığım için çözüm yollarının en sonuna ekledim.

İkinci unsuru anlamadım, malum ben bir cahalım.
Yanılmıyorsam ben ikinci unsurda bahsettiğin şeyi istiyorum.

Yanıt #3
Birinci unsuru daha evvel düşünmeme rağmen pratik bulmadığım için çözüm yollarının en sonuna ekledim.

İkinci unsuru anlamadım, malum ben bir cahalım.
Yanılmıyorsam ben ikinci unsurda bahsettiğin şeyi istiyorum.
EZBERE DENEME.
Anahtarın iki ucuna 10 veya 100nF 1000V luk bir kondansatör bağla.
Tekrar test et ve sonucu buraya yaz.

Yanıt #4
EZBERE DENEME.
Anahtarın iki ucuna 10 veya 100nF 1000V luk bir kondansatör bağla.
Tekrar test et ve sonucu buraya yaz.

Henüz devre kurulmuş değil ;D
Ayrıca tesisatta mümkünse değişiklik yapılmayacak.

Yanıt #5
Henüz devre kurulmuş değil ;D
Ayrıca tesisatta mümkünse değişiklik yapılmayacak.
Senin söylediklerin hiçbirisi tutarlı değil.
Tesisatta değişiklik yapılmayacak, ama anahtarla istediğin gibi oynayacaksın. Ha anahtarla elektriği kesmişsin ha şebekeden kesmişsin ne farkediyor yani.
Tek kablonun ucunu al eline bol bol oyna. Belki çözüm bulursun.  >:(

Yanıt #6
Tek kablonun ucunda,
Bir basit amplifikatörün algılayabileceği kadar sinyal var mıdır, yok mudur...
Eğer parmakla dokunulduğunda...
Amplifikatörler CIRRRRRR yapıyorsa,
Transistörlü basit bir devreye LED bağlayıp boştaki Base ucuna barmağınla dokunduğunda LED yanıyorsa,
Buadan mantık yürütülebilir belki.
Konunun özü bu.
Şayet böyle birşey varsa, yani;
AC sinyali tek telden bir devreye okutabiliyorsak, bu devre çalışabilir.
Yanılıyorsam, çalışmaz.
Parmakla dokununca uyarılan devre, elektrik kesik dahi olsa uzunca b ir tesisat teli dokununca da çalışıyorsa,
teorim tamamen çkmüş olur. O nedenle, tesisata müdahale etmeden meseleyi çözmeye çalışıyorum. deki bu bir ticari ürün haline gelecek. Bu durumda bu ürünü alan müşterilere, "tesisatınızı şöyle şöyle değiştirin" mi diyeceğiz?
Prize(elektrik anahtarı) konsansatör bağlamak sorunu (tam olarak) çözmüyor.

Yanıt #7
Tek kablonun ucunda sadece GÜRÜLTÜ vardır. İstersen bu gürültü ile iş yaptırabilir, herhangi bir amaçla kullanabilirsin. Ama tek kablonun ucunda şebeke ile ilgili bilgi olmaz. Çünkü anahtar tarafından şebeke bilgisi kesilmiştir.
Anahtara parelel bağlanacak ufak değerli bir kondansatör şebeke elektriğini bir miktar akım gücü ile geçirir. Bu akım ledleri çalıştıramayacak kadar güçsüz, uyartım devresini çalıştırabilecek kadar akıma sahip ise;
Anahtar kısa devre olduğunda bağlı kondansatör de kısa devre olacağı için o hattan lambayı yakacak kadar çok akım geçecektir. Anahtar açıldığında ise kondansatör devreye serii olacağı için kondansatörün müsaade ettiği kadar akım geçecektir. Bu akım ledleri çalıştırmayacak kadar az, ama içerdeki uyartım devresini çalıştıracak kadar yeterli ise sistem çalışacak demektir.
ne demiştik?
Ledlerin yanma akımı (şebekeden çektiği akım) ve sistem uyartım akımı ölçülür. Uyartım akımı LED yanma akımından 100 kat düşükse bir kondansatör ve direnç gibi eleman ilavesi ile sorun çözülür. (Akım limitörü mantığı)
Yani sen sadece anahtarı söküp iki ucuna bir kondansatör bağlama işini tesisat değişikliği olarak algılıyorsan zaten bu işe bulaşmamalısın.
Kaldı ki bu basit öneri bile benim gibi delileri akıllandıracak kadar hesaplama gerektirir.
Üstelik kullanılan donanım uygun ise.

Yanıt #8
Merhaba
İstek çok uzun anlatılmış.
Armatür imal ediyoruz , tesisatta değişiklik yapılmadan uygulamaya hazır olacak. Açma kapama anahtarına göre çalışacak. Elektrik varken anahtar açıksa hem şarj hem aydınlatma görevi var. Anahtar kapalıyken elektrik var mı yok mu bize ne? Orayı anlamadım.
Anahtar kapalı = aydınlatmaya ihtiyaç yok , elektrik kesintisinden haberimiz olsun dersek kısa süre yanıp sonra sönmesi istenebilirdi.

Anahtar içine eleman bağlamak herkesin yapabileceği bir işmidir? Evet ise tesisat değişiliğinden kasıt; ek masraf / işlem ise görmezden gelinir. R , C elemanlarıyla bu işlem olur. Kontrol kalemindeki direnç , neon bize enerji olduğunu bildirmesi , çarpılma riskinin olmaması gibi fikir verebilir.

Tesisatta hiç bir değişiklik olmadan yapmak işi yokuşa sürmek demek.  :) 
Şebekenin empedansını , enerji varken ve yokken ölçmek , açık devre veya kısa devre olduğuna karar vermek gerekir.
Anahtar açıkken hattan gelen kablo ve nötr hattı arası açık devredir.
Anahtar kapalıyken lamba hattı faza bağlıdır. Faz - nötr arası çok düşük empedans gösterir. Diğer yükler ve trafo sekonderi hatta bağlı kalır.
Kofradan enerji kesildi , mutlaka enerjili yüklerin olduğunu varsayarsak hepsi paralel bağlı bir hatta empedans yine çok düşüktür. (Çalışan hiç bir cihaz yok , diğer aydınlatmalar da devrede değil ise zaten ışığa ihtiyaç yoktur)

Şimdilik bu kadar.

Yanıt #9
Arkadaşlar,
Anlatımlarınız mantıklıdır. Ben siz yanlışsınız demiyorum.
"böyle olsa olur mu? imkanı var mı?" diyorum.

Yani özetle; elektrik varken normal lamba, yokken ışıldak gibi çalışacak bir lamba yapılabilir mi?
Olay kısaca bu.

Anahtar ON > lambayı yak ve pilleri besle.
Anahtar OFF > Elektrik var mı?
                        varsa lambayı söndür
                        yoksa lambayı pilden besle.
Elektriin olup olmadığını faz ya da nötr'den gelecek gürültüye göre belirle.
SORUN: Elektrik varken düğme ON konumundayken de gürültü olacak; "elektrik var o halde lambayı yakmıyayım" diyecek ve anahtarı ON yapsam da yakmayacak.
YAMYAM'ın paralel C olayı biraz daha akla yatkın gelmeye başladı.
Aklınıza bir şeyler gelmiyor mu?
HİÇBİR ÇARESİ YOK MU?
(Aslında bir yol daha var: harici yayın. pirizin birine bağlı bir modem gibi birşey, snyal yaydığı sürece elektrik var demektir. Yaymıyorsa alıcı devre çalışır. ama alıcı devreyi o lambanın içine sığdırmak, aşk bir mesele, gel sırtımı kesele)

Yanıt #10
220 voltluk bir röle kullan girişte, elektrik kesilince rölenin diğer kontakları pili devreye soksun. elektrik gelince röle enrjilensin, tekrar elektrikle kontrol devreye girsin..
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Yanıt #11
220 voltluk bir röle kullan girişte, elektrik kesilince rölenin diğer kontakları pili devreye soksun. elektrik gelince röle enrjilensin, tekrar elektrikle kontrol devreye girsin..
Lamba düğmeden söndürüldeüğünde de yanmaya devam eder.
Elektrik varsa sönmeli, yoksa sönmemeli.

Yanıt #12
bu devre ile oyna , adaptör yerine 220 yi gir kontaklara. 6 +2 bacaklı röle kullanırsan bi tarafa doğruı gerilimi bir tarafa AC gerilimi koyarsın....
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Yanıt #13
Lamba düğmeden söndürüldeüğünde de yanmaya devam eder.
Elektrik varsa sönmeli, yoksa sönmemeli.
elektrik gidince anahtarın fonksiyonu olmasın diye okudum sanki...

Yanıt #14
elektrik gidince anahtarın fonksiyonu olmasın diye okudum sanki...
Evet?...
Ben mi yanlış anladım...
Senin bahsettiğin şey basit bir ışılak değil mi?
devre olarak verebilir misin paintte falan da çizebilirsin. belki öyle anlaşılır.