Ana içeriğe git

Konu: Bisiklete araba kornası (397 Kez okunmuş)

• asma
  • [*][*][*][*][*]
  • Genel Moderatör
Ynt: Bisiklete araba kornası
Yanıt #15
nasıl bir röle? içnde devresi hazır olanlardan mı?
Hayır devre olmayacak.  ;) 
Mesajıma bir şeyler eklemek istediğim için ... üç nokta ekleyip yollamıştım.  ;D  Sana yetişemedim.
Aslında 2 liralık küp röle bir süre sonra sorun çıkartır. Oto elektrikçilerinden temin edilecek olan far rölesi , korna rölesi daha uzun ömürlü olur.
Şu resimdekinin 6V olanı:

Bu arada zayıf aküye güçlü korna tabi ki sorun olacaktır. Şarj meselesini halledip , kornayı az kullanmaya dikkat etmek gerekir.
Ancak istek , bisiklet üzerinde o aküyle bu kornayı öttürmek.  ;D 
  • Son Düzenleme: 26 Haziran 2016, 19:15:18 - asma

• enes32
  • [*][*]
Yanıt #16
Kornan çok büyük ve güçlü. Güç kaynağın zayıf. O kornanın 6V olduğundan emin misin?
Kornalar güçlü olduklarından yüksek akım çekerler ve aküleri sömürürler o yüzden motorsikletlere dahi aküyü takviye eden bir dinamo bulunur. ben senin yerinde olsam öyle yapmazdım. bisikletler için satılan zayıf akımlı bir korna kullanırdım. bu sorun röleyle möleyle çözülebilecek bir şeye benzemiyor gibi geldi... :) röle de kullansan, o lambalar korna öterken sönecektir.

Kornam 6V eminim üstünde de yazıyor aslında bu kornayı almadan önce fazla ses çıkartmayan basit bi motor kornası almıstım ama benim hayalimi gerçekleştirmediği için bu 6v araba kornasını aldım hatta daha büyüğünü bile düşünüyodum öyle söyliyim ama daha büyüğüde beni bayağı uğraştıracaktı vazgeçtim şimdi ben en kolay yoldan ne yapmalıyım kafam haliyle biraz karıştı isteğim butona bastığımda boğuk bi ses çıkartmadan basar basmaz direk çalması

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #17
Yukarıdaki yanıt sorununu çözecek gibi görünüyor. Röle alırken resimde verilmiş olanın 6V olanından al. elektronikçilerde buluur mu bilmiyorum ama motosiklet tamirhaneleri, yedek parçacılarıyla oto sanayilerindeki yedek parçacılarda bulunur diye tahmin ediyorum.

• enes32
  • [*][*]
Yanıt #18
Peki ben bunu nereye ve nasıl bağliicam ?

• enes32
  • [*][*]
Yanıt #19
Bizim arabada da varmis kablolardan herhangi birini çıkarınca korna çalısmıyo
Ama bu 12 v galiba

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #20
Len arabayı sökme ;D
O olmaz. 6V olandan bul biz sana yardım ederiz.

• enes32
  • [*][*]
Yanıt #21
Yok yok sökmedim :-) 12 V zaten de inşaallah rölenin 6V sini bulabilirim çünkü bu kornayı bulurken bile çok zorlandım röleyi alırken dikkat etmem gereken bi şey var mı sadece 6V olması yeterli mi

• asma
  • [*][*][*][*][*]
  • Genel Moderatör
Yanıt #22
Peki ben bunu nereye ve nasıl bağliicam ?
Bu nasıl bir soru?

Alacağın rölede üstünde resim yoksa altında rakamlar vardır. Oto elektrikçisinden alırsan aynı numaraları göreceksin.
Akünün artı ucunu 30 a , yine artı ucundan butona , butondan 85 e bağladın. Kornanın bir ucunu 87 ye , diğer ucunu şaseye bağlayacaksın. Geriye 86 kaldı , onu da şaseye bağladın mı tamamdır.
Butona basınca röle çeker , röle çekince korna çalar. Bitti.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #23
Tabi akünün eksisini de şaseye bağlamayı söylemeye gerek yoktur sanırım.

• enes32
  • [*][*]
Yanıt #24
Yok yok sağol ayrıca hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim vakit ayırıp sorunumla ilgilendiğiniz için

• enes32
  • [*][*]
Yanıt #25
Yok abi yok hiç bi yerde yok hep 12V si var oto sanayide girmedigim parçacı kalmadı 6V bulamazsın diyolar elektronikcilerden alıcam artık yapacak bi sey yok

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #26
Motosikley-bisiklet yedek parçası satan yerlerde muhakkak olması gerekirdi. eğer yoksa mecbur normal röle alacaksın. ama yüksek ampere dayanır mı bilmiyorum. bir ampermetre seri bağlayıp kornayı çalıştırınca kaç A ölçüyor oku. bu amperin üzerinde her röle olur.

• enes32
  • [*][*]
Yanıt #27
Tmm yarın da elektronikcileri dolaşıcam bakalım

• enes32
  • [*][*]
Yanıt #28
Bi tane buldum 6V çift kontak dedi ucuzmus aldım ama nasıl baglancağını falan bilmiyomus

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #29
Şunu bir dene bakalım enes.
  • Son Düzenleme: 28 Haziran 2016, 17:40:27 - seron