Ana içeriğe git
Konu: enerji kaybı var mı hiç bir yerde bulamadım... (356 Kez okunmuş)

Ynt: enerji kaybı var mı hiç bir yerde bulamadım...

Yanıt #30
verdiğiniz bilgiler için için teşekkürler.
elektrik çarpması bir yana (benim sorunum olmadığından :) )
buradaki akımı ölçmek veya hesaplamak mümkün değil mi ?
münkün ise yöntemi nedir?
En sağlıklı ölçüm yöntemi W/h yöntemi olmalıdır. Yani bilindik sayaç tekniği.
Çünkü oradaki akım stabil veya sabit bir frekansta olmayacaktır. Bu sebeple o bölgedeki her bir eleman devra karakteristiğini etkileyecektir. Osilaskop kullan desem bu sefer de yüksek gerilim sözkonusu olduğu için izolasyon sorunu ortaya çıkabilecektir.
Teorik olarak en ideal ölçüm şekli şöyledir.
1 Köprü diyottan hemen sonra DC akım ölçümü. (Ana kondansatörün dolma ve boşalma anındaki darbeli bileşenler)
2 Ana kondansatörden hemen sonraki DC akım. Bu akım da darbeli olabilecektir. Dolayısı ile hata olasılığı olsa da relatif olarak doğru sonuçlar elde edilebilecektir.
Giriş akımı ile çıkış akımı bize temel olarak devredeki kayıpları ifade edecektir.
AC girişten ölçüm yaparsak ne olacaktır?
Şebeke frekansı (50Hz) ve kondansatörün dolma boşalma anındaki darbeler ölçümün sağlıklı olmamasına sebebiyet verebilecektir.
Eğer ölçü aleti TRUE RMS ölçümüne sahipse nispeten doğru sonuçlar alınabilir.
Teorik olarak ölçüm mümkün olsa da pratikte asla doğru olmayacaktır.
Buna etkenler.
Köprü diyotların kaçırması. Ters gerilim direnci ve iletim dirençleri.
Serii kondansatörün ESR direnci ve beraberinde kullanılan omik direncin AC bileşenlerdeki tepkisi.
Ana kondansatörden sonraki (YÜK YOLU) DC bileşenlerden çekilecek akım nispeten doğru olacaktır. En azından peak seviyeleri okunamasa da ortalama olarak görülebilecektir.

Yanıt #31
motorun sarım tipi ve kondansatörün bağlanma şekli ( şema ? var mı?
Motor kaç uçlu?

motorun şema yok ta normal AC 2 uçlu motor. ben bağladım oradan biliyorum.

motorda doğal olarak (tüm ac monofaz motorlarda olduğu gibi - sanırım faz kaydırmak için) 1 adet kndansatör var.
başka bir eleman yok.

motora direkt ac 220 verince en hızlı kademede çalışıyor.

Yanıt #32
En sağlıklı ölçüm yöntemi W/h yöntemi olmalıdır. Yani bilindik sayaç tekniği.
Çünkü oradaki akım stabil veya sabit bir frekansta olmayacaktır. Bu sebeple o bölgedeki her bir eleman devra karakteristiğini etkileyecektir. Osilaskop kullan desem bu sefer de yüksek gerilim sözkonusu olduğu için izolasyon sorunu ortaya çıkabilecektir.
Teorik olarak en ideal ölçüm şekli şöyledir.
1 Köprü diyottan hemen sonra DC akım ölçümü. (Ana kondansatörün dolma ve boşalma anındaki darbeli bileşenler)
2 Ana kondansatörden hemen sonraki DC akım. Bu akım da darbeli olabilecektir. Dolayısı ile hata olasılığı olsa da relatif olarak doğru sonuçlar elde edilebilecektir.
Giriş akımı ile çıkış akımı bize temel olarak devredeki kayıpları ifade edecektir.
AC girişten ölçüm yaparsak ne olacaktır?
Şebeke frekansı (50Hz) ve kondansatörün dolma boşalma anındaki darbeler ölçümün sağlıklı olmamasına sebebiyet verebilecektir.
Eğer ölçü aleti TRUE RMS ölçümüne sahipse nispeten doğru sonuçlar alınabilir.
Teorik olarak ölçüm mümkün olsa da pratikte asla doğru olmayacaktır.
Buna etkenler.
Köprü diyotların kaçırması. Ters gerilim direnci ve iletim dirençleri.
Serii kondansatörün ESR direnci ve beraberinde kullanılan omik direncin AC bileşenlerdeki tepkisi.
Ana kondansatörden sonraki (YÜK YOLU) DC bileşenlerden çekilecek akım nispeten doğru olacaktır. En azından peak seviyeleri okunamasa da ortalama olarak görülebilecektir.

açıklama için çok teşekkür ederim. öğrenmek istediğim çok sıkıntılı birşey desene :(

bu devreyi bir simülatör ile oluşturup öyle ölçüm yapmak mümkün müdür? tam doğru olmasa da 3 aşağı 5 yukarı doğru sonuç verir mi?

Yanıt #33
açıklama için çok teşekkür ederim. öğrenmek istediğim çok sıkıntılı birşey desene :(

bu devreyi bir simülatör ile oluşturup öyle ölçüm yapmak mümkün müdür? tam doğru olmasa da 3 aşağı 5 yukarı doğru sonuç verir mi?
Simulatörlerdeki ölçümler teorideki ölçümlere eşdeğer olacaktır.
ÖRNEK AÇIKLAMA.
Devredeki en önemli eleman köprü diyottur. Teoride köprü diyotlar bir yönde akımı tam geçiriyorsa ters yöndeki akımı hemen hemen hiç geçirmezler.
Halbuki 220V AC gerilimin peak to peak değeri oldukça yüksektir. 620V
Reelde kullanılan köprü diyotların ters yöndeki gerilim tıkama karakteristiği nedir ?
Mantıksal yöntemler kullanılabilir ama gerçekteki değerleri aynen simülatöre verebilmelisin.
En ideal olarak şu ölçüm yapılabilir.
Devredeki serii kondansatör ve direnç eşdeğer kabul edilir ve köprü diyot yerine bir trimpot takılır. Bu trimpotun değeri birkaç Mega ohma kadar yükselebilmelidir.
Bu durumda trimpot ayarlanmak suretiyle temsili ölçümler yapılabilir.
Simülatörde osilaskop bağlantıları da yapılarak sinyaller izlenirse sonuçtan daha bilimsel veriler elde edilir.

Yanıt #34

not: geçen gün aldığım tavan vantilatöründeki kademe (hız ayarı) kısmının da sadece seri kondansatörle yapıldığını (yaklaşık 70W lık bir vantilatör motorunu beslemekten bahsediyoruz) belirtmek isterim. yani 100mA vermez demeyelim bence  ;D
demedim zaten :D 100mA çekilemeyecek kondansatör, oradaki 220nanofarad. gerçi frekansın değişmesiyle geçebiliyormuş; yamyam usta açıklamış.
Ben vantilatörün kondansatörüne bakarak şını söyleyebilirim:
2,2uF + 1,5uF beraber kullanılıyor.
birinci kademe 1,5uF
ikinci kademe 2,2uF
üçüncü kademe ikisini paralel yapıyor 3,5uF
eğer varsa dördüncü paralel kondansatörsüz direkt veriyordur.

benim de evde 75Watt eski zaman işi bir vantilatörüm var. içerisine bağladığım 2,2uF 400V kutupsuz ile bir adet de anahtar bağladım; 3 kademeli vantilatör, oldu sana 6 kademe > çünkü bu vantilatör çok uçlu bobinli motora sahipti ve anahtar ile 3 kademe kontrol ediliyordu. ben de başka bir anahtar kullanarak, bu kondansatörü devreye sokup çıkartarak, ekstra hız ayar kazandırdım.

1uF, 1,5uF, 2,2uF gibi değerli kondansatörlerde 60Wattlık bir ampulü rahatlıkla yakabiliyorsun. yani evet, o büyük değerli kondansatörün daha fazla akım desteği var; öyle ki iki uçlu vantilatörü kumanda edebilir. ben bizzat modifiye ettiğim vantilatörde bunu gördüm. senin vantilatörde triyak vb yoktur dediğin doğru olabilir.

devam edebilirsiniz :D

Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.