Ana içeriğe git

Konu: Sık karşılaşmaya başladığım bir Virüs için UYARI! (56 Kez okunmuş)

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Sık karşılaşmaya başladığım bir Virüs için UYARI!
Arkadaşlar,

Daha evvel, bildiğimiz VLC Player setup dosyası içinden çıkmıştı. Antivirüsüm sildi. sadece güncel setup dosyalarında testpit ettim. Eski sürümlerde yok idi.

Aradan zaman geçti.
Dün, Mypaint adlı açıkkaynak ve ücretsiz yayınlanan yazılımın windows versiyonunu bularak bilgisayarıma kurmak istedim. AVİRA antivirüs HOP diye atladı ve kurulum esnasında dosyaları aradan çekerek kurulumda hata oluşmasına neden oldu.

Öfkelenip avirayi kaldırdım, Avast kurdum. Bu defa da Avast kurulum esnasında uyarı vererek kendisi kurulumu durdurdu ve "kusura bakma bunu siliyorum" dedi.

Haaaa... anlaşıldı diyerek kurulumdan vazgeçtim ve virüs hakkında araştırma yaptım.
virüsün adı:
TR/Cyrpt.XPACK.Gen
Yaptığım araştırmalara göre virüsün işlevleri çoklu:

-Öncelikli işlevi bilgisayarınıza dışarıdan müdahale edilmesini sağlamak.
-Mail adresinizi ve şifrenizi ele geçirmek veya spam mail gönderen reklam firmalarına satmak üzere listeye eklemek.
-internette kasıntıya neden olarak gezintinizi yavaşlatmak.
-Registry kayıt anahtarlarınıza müdahale edip sistem32 - dll dosyalarınızı değiştirip sisteminize ağır çaplı hasar vermek.

Arkadaşlar bu uyarımı lütfen dikkate alın ve bu virüsle karşılaşır da silemezseniz o bilgisayarla KESİNLİKLE:
mail adresinize girmeyin.
On-line olarak alışveriş veya banka işlemleri yapmayın.
sisteminizi mutlaka güçlü antivirüslerle yıkayın... aman, taratın. :D
şifre, parola, kullanıcı adı gerektiren yerlere giriş yapmayın.
diğer...

Tabi üzerime düşeni yaparak ben o sayfaları derhal google'a raporladım.
avira sitesinin bilgilendirmesi:
http://www.avira.com/en/support-threats-summary/tid/4691/threat/TR.Crypt.XPACK.Gen2
Bu linke girdiğinizde taranmasını istediğiniz sitenin urlsini verebiliyorsunuz yanlış anlamadıysam. güncel olmadan kullansanız da gayet güçlü bir antivirüstür.

Arkadaşlar bu sözkonusu iki yazılımı resmi sitelerinden indirdim başka bir yerden değil >> virüslü dosyaları resmi sitesi dağıtıyor.
Setup.exe dosyalarının taranması birşeyi ifade etmiyor yani antivirüsünüz temiz diyor BUNA DİKKAT!
Virüs, programların kuruluma başlaması ile ortaya çıkıyor. ola ki başka bir bilgisayarda taradığınız ve temiz raporu aldığı(nızı sandığı)nız bir programı antivirüsü olmayan bir bilgisayara kurarsanız... :-*
Siz anladınız onu... ;)

Dikkatli olun ve kolay gelsin.

Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.