Ana içeriğe git
Konu: indüksiyon ısıtıcı devresi hakkında görüşleriniz. (936 Kez okunmuş)

indüksiyon ısıtıcı devresi hakkında görüşleriniz.

Herkese iyi akşamlar.

Geçmişte smps ile ilgili yapmış olduğum çalışmalarda elektronik projeler forum üyelerinin çok yardımını almıştım. Tekrardan ilgileri için tüm arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum. Yaklaşık 6 aydır. indüksiyon isiticilarla ilgili araştırma yapmaktayım. Yapmış olduğum bir kaç çalışma var fakat kararlı değiller. Tank kondansatörlerin yüksek frekansa uygun olmaması (mkp kondansatörleri ekleyerek denemeler yaptım) iç isinin yükselmesi rezonansın değişmesine sebep oluyor. Aşağıdaki şemada 4046 PLL Faz kilitlemeli bir devre oluşturulmuş rezonans takibi amacıyla. yanlışım varsa düzeltin. Sizin bu devre ile ilgili görüşleriniz nedir. Sizce kararlı çalışır mı. saygılar.

Ynt: indüksiyon ısıtıcı devresi hakkında görüşleriniz.

Yanıt #1
rezonans değiştikçe sizde frekansı değiştirin oyle olmuyor mu?

Yanıt #2
Bu olay anlık gelişen bir durum birden soguk malzeme bobine konulduğunda rezonans değişiyor. Bu ani şıçramalar da mos yada ıgbt leri ucuyor. sermayi yi mosa yükledim bu iş yüzünden :D

Yanıt #3
sistemin tepki hızını artırıp, daha yüksek değerli igbt kullanmak olabilir mi ?
PID var mı sisteminizde ?

Yanıt #4
Düşük frekanslarda biraz daha kolay sorunu çözmek fakat yüksek frekanslarda olay git gide zorlaşıyor. izalasyon trafosu kullandım faydasını gördüm şebekeden gelen hermonikleri engelledi.kondansatörleri su ile sogutuyorum biraz fayda etti. kullandıgım mosların limitlerinin çok altında kullanıyorum. yinede o rezonans zıplaması esnasında anlık olarak moslar eşiği geçiyor. zaten şu gate driver sarmak eziyet skopla 20 sefer sarıp söküyorum dogru düzgün bir kare dalga yakalıycam diye. suan ir2153  osc kullanıyorum.  ne yaparsam yapıyım stabil bir çalışma yakalayamadım. Bu şema üzerine yogunlaşıcağım.

Yanıt #5
mikroişlemi kontrolü denediniz mi? PID vesaire var mı sistemde?

Yanıt #6
mikro işlemci bilgim hiç yok  ir2153 50khz sabit tc4420 mos driver half bridge amatör bir çalışma.  her hangi bir geri besleme olamayışı sorun zaten. o yüzden rezonans takibi için bana bu devre uygun gibi geldi. Tecrübeli arkadaşların fikirlerini alıyım dedim.

Yanıt #7
şekildeki devre güzele benziyor. geri beslemesi de var. denemek lazım.

Yanıt #8
Parcaları toparlamaya çalışıyorum. mos driverları buldum. opampları bulamıyorum.  LM 3403 Yerine başka kullanabileceğim 4 kapılı opamp araştırıyorum. sonra baskı devre oluşturup deneyeceğim.

Yanıt #9
sonucu paylaşınız.
hatta mümkünse baskı devre ve semayi

Yanıt #10
@emre_41
Şemanın altında yazan açıklamaları okudunuzmu.?
Orada Jumperların ayarını ve frekans aralıklarını vermiş devrede R5 ile de frekans değişir diyor.
Ayrıca şemanın sağ  altındaki web adresinde daha başka projeler ve devreyi yapan kişinin "Bana soru sorabilirsiniz" gibi cümleleri vede open source 1200 wattlık ayrı bir heating sisteminin detayları ,şeması vs  var
kolay gelsin

Yanıt #12
Kaynakları inceledim daha önce ciddi emek vermiş adam taktir ediyorum.

Yanıt #13
Değerli üstatlarım Devreyi kurdum fakat gate sürücü entegrelerle ilgili ciddi sıkıntım var. Günlerdir uğraşıyorum problemi bulamadım. GDT çıkışında frekans okuyamıyorum. Defalarca semayı kontrol ettim.  değişik nüvelerle denedim. sonuç hüsran. Problemi nasıl
çözebiliriz. saygılar.

Yanıt #14
değerli meslektaşlarım bu devreyi yapan deneyen arkadaşlar buradan bizlere bu konuyla alakalı deneyimlerini paylaşırmısınız