Ana içeriğe git
Konu: Cep telefonu şarjı (828 Kez okunmuş)

Ynt: Cep telefonu şarjı

Yanıt #15
Merhaba by_muryum,

Açıkçası ben "oradaki arkadaş"ın ne dediği ile ilgilenmiyorum. Onlar "klasik Türk esnafı"dır son 10 yılda gözleri alabildiğine açılmıştır. her cuma namaza giderler, ama müşteri kazıklamayı bir "hak" olarak görürler. Biraz da bir sürü müşteri ile uğraştıklarından bıkmış/yorulmuşturlar ve gelene geçene rastgele mal satmanın derdindedirler; senin o maldan memnun kalıp kalmaman onların umrunda değildir. Ben bu gibi insanların yanında çalıştım, biliyorum.

Gelelim soruna...
Nikel-Metal hidrid piller ilk alındıklarında sıfır, ya da sıfıra yakındır; yani boş.
Böyle bir pilin elindeki zayıf akımlı güneş paneli ile dolmasına imkan yok.
Kaldı ki ilk şarjı tam ve normal şarj akımı ile yapmalısın. Bunun için, pilleri bir şarj cihazı ile şarj et. önceki piller de şarjlı olsun.
Daha sonra pilleri pilleri ölç. toplam 4 adet pil kullanıyorsan 5V civarında görünmesi lazım.
Sonra devreni kur ve çıkışı ölç.
Pil çıkışının zaten 5V olduğu bir durumda yüksek gerilimi 5Volta indiren 7805 entegresine ihtiyaç olmadığını yukarıda söylemiştim.
giriş 5V olunca, pilin bir kısmını bu LM7805 harcayacaktır. Ama olsun; ilerde pil adedini arttırırsan, daha iyi sonuç elde edersin...

Şimdi Pilleri şarj cihazı ile şarj et ve yola devam...
NOT: O pillerin 3000mA olduğunu umma. Traş o. Onu geçicen bir. De ki 3000mA, o kapasiteyi okadarcık pile sığdırmak için elektrotları zar gibi inceltmek zorundalar. Kullanıldıkça yıpranıp eriyen elektrotar, birkaç kullanımdan sonra pilin kullanım ömrünün tamamlanmasına yol açacaklar. Velhasılkelam, O piller işini görür ama uzun ömür bekleme sakın, üzülürsün.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #16

Yanıt #17
Hocam devreyi böyle mi kurayım. Yoksa kondansatörüde mi kaldıralım?

Bu arada yeni aldığım piller güneş enerjisi ile 1.7şerden 3.4v gibi dolmuş 4 pil.Ben bunları çıkarsam güç kaynaüı ile şarj edebilir miyim?

Yanıt #18

Bu şekilde yaptım 6 pil bağladım 5.96v var pillerde şarj oluyor. Hocam teli şarj ederken panellerin pilleri şarj etmesinde bi problem olmaz di mi?

Yanıt #19
Olmaz.
Kondansatöre gerek yok.
Güle güle kullan :)

Yanıt #20
Hocam bu piller 7.3 gibi 6 tanesi. Bunlara ben regülatör ekleyip deneyeyim diyorum. Ne dersin sence regülatörlü mü yoksa regülatörsüz mü olmalı? 6 pilide ekleyeyim diyorumda. Çok şey mi istiyorum? Regülatör pili çok yer mi?

Yanıt #21
LM7805 de bir regülatör devresidir. hani büyük bir degülatör devresinin küçültülmiş halidir.
ister el yapımı transistörlü regülatör yap, ister 7805 kullan. zaten öyle ya da böyle bir regülasyon devresi kullanmak zorundasın,
değilse 5,5volttan fazlası telefona hasar verebilir.

Bir de kafan şuna takılmasın orada akıllı telefon çizdim ama farketmiyor. tuşlu-dokunmatik güncel her telefon 5-5,5V ile şarj oluyor.
sen minimum 500mA yı garanti et yeter. değilse akşama kadar beklersin dolacak diye.

ikinci uyarı: sen bu devreyi çok önemli değil zaten deneme amaçlı demiştin. bu nedenle o elindeki pillerin güneş panelleri ile dolması oldukça zaman alacaktır bunu unutma. yani paneller 24saat devamlı güneş altında beklemeli. tavsiyem panelleri çok güneş alan bir pencere camına bantla veya eviniz böyle gecekondu gibi müstakil bir yerse dam, çatı gibi bir yere de yerleştirebilirsin.

Yanıt #22
Şimdi ben ilk verdiğin 6 opilli ve 7805li devreyi mi kurayım yoksa 4 pilli 7805siz devreyi mi kurayım. Amaç Fuarda çalıştığını o 3-4 saaat göstermek. Sonuçta bunlar dolunca 7.5 colt oluyor regüle edelim 5e insin.birde diyottan 0.7v kazanç oluyor demiştin al sana 5.7 v. Kulanalım mı sizce regülatör? :S

Yanıt #23
Şimdi ben ilk verdiğin 6 opilli ve 7805li devreyi mi kurayım yoksa 4 pilli 7805siz devreyi mi kurayım. Amaç Fuarda çalıştığını o 3-4 saaat göstermek. Sonuçta bunlar dolunca 7.5 colt oluyor regüle edelim 5e insin.birde diyottan 0.7v kazanç oluyor demiştin al sana 5.7 v. Kulanalım mı sizce regülatör? :S
Evet evet aynen doğru anlamışsın.
4pille çalıştırırsan pil zaten telefonu anca şarj edebiliyor ki o da muamma, bir de fazladan 7805i beslemesin.
çünkü 7805de güç harcayan birşey.
Ama 6 adet pil kullanırsan ve 7805e bağlarsan telefon gayet iyi şekilde dediğin süre boyunca şarj edebilir tahmin ediyorum.

sen fuarda bunu sunarak, ithal mallara bağımlı olunma zorunda olmadığını eldeki imkanlarla başarılı bir şekilde solar jarj cihazı yapılabileceğini ispatlamış olacaksın. ben icadettim diye sunarsan eleştiri alırsın.

paneli direkt olarak telefonu şarj edecek biçimde bağlayamazsın çünkü gücü (amperi) yetersiz. onun yerine araya pil koyarak, pillerin damla damla azar azar şarjda kalmasını sağlayıp cihazını her an telefon beslemeye hazır halde tutmuş oluyorsun. neden direkt telefona bağlamıyorsun diye sorarlarsa hem bunu, hem de ışık her zaman aynı şiddette olmadığından çıkış gücü aynı olmayıp sağlıklı stabil bir çıkış elde etmenin imkansız olduğu nedeniyle diye yanıt vereceksin.

oldu mu?

haa, 7805siz devre varya, ona anahtar eklemene gerek yok. oradaki anahtar, güneş yokken 7805in boşa pilleri tüketmesine engel olmak için.

hangi devreyi istersen onu sun. ama bence 7805 daha profesyonel duruyor.
-devreyi kaça malettiğini,
-7805in ne olduğu ve ne işe yaradığını,
-panellerin özelliklerini ...

hep belirtmelisin sunarken.
sorulacak sorulara hazır olmalısın. Bu devre 30-40TL ye yapılabiliyor ama ithali 70-80TL den başlıyor diye belirtmelisin. böylece devrenin neden daha ideal olduğu anlaşılır, takdir toplar.

Yanıt #24
Hocam 7805li canavar gibi şarj oluyor teşekkür ederim yardımınız için. :)

Yanıt #25
Güle güle kullan.
Sen kendine yardım ettin asıl.
Bir yere konu açıp soru soracağın zaman aklında olsun.
Ne yapacağını düzgünce açıkla.
Yapmaya çalıştığın devrenin bredboard bile olsa resimlerini at ki nerede sorun olduğunu görsünler.
devreyi internet üzerinden bulduysan linkini de paylaş ki açıklamalarını yardım edecek olanlar da görsün.
mesela sese duyarlı beşik devrenin çözümü basit ama yeterli görsel olmadan nerede yanlış yapmış olabileceğin anlaşılmıyor. kurduğun devreyi arkalı önlü detaylı fotolarını paylaşmaya çalış.
fotoları paint ile açıp işaretlemeler yap ve mtlaka boyutlarını küçült ki fazla yer kaplamasın.
bunlar tüyolar.
haydi kolay gelsin ;)

Yanıt #26
Hocam bu 7805 boşaltmış pilleri. 5 kusur tele gelirsek şu an 3.4 falan geliyor. ne biçim gerilim yiyicimiş o öyle.