image

Ana içeriğe git
Konu: Yılan Robot (494 Kez okunmuş)

Ynt: Yılan Robot

Yanıt #15
Tamam hocam i3uz arkadaşımızın verdiği devreyi yapacağım. Kurunca problem olursa yazarım. Devre ağır olacak derken yan yılan harekte etmez mi ağırlıktan. Bir de o röleler 12v luk röle olur mu 5v yok elimdede
;D
Sen bu devreyi yapmak istiyor musun? :D
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #16
İstiyorum hocam valla şimdi onun üzerindeyim hatta. Ciddi sordum 12Vluk röle olur mu bilmediğim için soruyorum. :)

Yanıt #17
12V röle 12V ile çalışır. Minimum 8,5Volta kadar da çalışabilir.
Ama senin devren, max 4,5Voltla çalışacak şekilde ayarlı. (+/- girişlerine bakarak söyliyorum)
Dolayısıyla çalışmaz. yine sorun yaşarsın.
bazı elemanların değerleri değiştirilerek 12Volta uyarlanır. sonra basarsın röleyi çalışır.
röle ile devrenin ağırlaşması, yürüken biraz aksak gitmesine neden olabilir o yüzden söyliyorum.
dikkat edersen orjinal yılan devresinde hep hafif, küçük elemanlar kullanılmış. motorlar bile özel.
şimdi bunu senin devreye uyarlayınca çalışır mı çalışır ama kesin sonucu bilmiyorum. çünkü röleyi yılanın başının tam ortasına koymalısın ki, rotbalansı bozuk araba gibi bir tarafa çekmesin. e motorların da büyüdü... düşün.
ben devrendeki hangi elemanları nasıl değiştireceğine bir bakıp dönüyorum. Şu an biraz meşgulüm ara sıra giriş yapıyorum kusura bakma...

by_muryum,
i3uz'un sana gösterdiği ikinci alttaki devreyi kuruyorsun.
Bu devre 12V ile de çalışıyor. Röleye de yeterli güç sağlanıyor.
Yalnız yılan için 12V pili nereden bulacaksın?
Kabloyla uzaktan kumandalı mı yapacaksın?
Bence öyle iyi olmaz. Ama sırf çalışsın istersen olur.
Transistöre bağlı bir led ile 100ohm direnç var ya... O ledi iptal edelim, direncin alt bacağı transistöre direkt bağlı olsun. Direnç değeri de 150ohm olsun. olmasa da olur.
Bu kadar.
düzenleme:
devren buna benzeyecek yanlış yapma.
baskı yapmana gerek yok delikli plakete de kurabilirsin çok kolay:

Yanıt #18
hocam elimde bir adet 5v röle varmış. sonradan gördüm ve çalışıyor. Onu takıyorum.

Yanıt #19
Tak.
Devreyi neyle besleyeceksin.

Yanıt #20
hocam sadece tek motor sürekli dönüyor. breadboarda kurdum önce 150ohm direncide buldum bağladım. çizdiğiniz devrede kondansatörde mavi renk - di mi hocam 5v

yok mavi renke + bağladım değiştirdim yine aynı offf

Yanıt #21
hocam sen transistörleri ters bağladın sanki. yanlış mıyım?emiter yerine collektör collektör yerine emiteri bağladın gibi sanki

Yanıt #22
Dur dur sakin ol.
Evet hata bende Emetörlerin yerini belirtmeyi unutmuşum.
devre çiziminde ok işaretli olan emetör. Yani bu devrede eksi hattına tekabül ediyor.
sen devreye arkadan bakınca, emetörü karıştırdın. ben bunu sana belirtmeliydim kusura bakma. transistörleri kaybetmedik inşallah.
Orada gördüğün tranzistorları Ters D şeklinde değil de D şeklinde düşün. Zaten Transistörün üzerinde hangisinin hangisi olduğu ECB veya BCE diye yazıyor. Sen anladın onu.  :)

Kondansatörün mavi renk olmasının önemi yok, kondansatör olduğu anlaşılsın diye öyle yaptım.
haydi kolay gelsin. beklersen sana bazıolayları karıştırmaman için bir resim yapıyorum...

Yanıt #23
Yukarıda tranzistorların duruşu dikkatini çekti ve yanlış olabileceğini söyledin.
Öncelikle dikkatinden ötürü tebrik ederim.
Evet, o duruş, yanlış olabilir; ama doğru da olabilir.
Bir transistörün kartta görünüş durumu bazen kafa karıştırabiliryor; o yüzden EBC ya da CBE gibi ibareler mutlaka konmalıdır.
Aşağıda aynalanmış resimler görüyorsun. Yukarıdaki çizimin neden yanlış olabileceğini/olmayabileceğini; yani o çizimin eksik bırakılmasının nelere neden olabileceğini anlayacaksın.
Transistörün E işaretli kısmındaki "N" iletkeninin neden diğerleri kadar büyük olmadığını merak ediyorsan, bu da işi bitirince araştırman gereken bir ödev olsun ;)

DÜZELTME: resim düzeltilmiştir.

Yanıt #24
Hocam devreyi yaptım ama bi motor hep dönüyor diğeri bi duruyo bi çalışıyor. Neden acaba? Ama röle deli gibi kontak değiştiriyo bozulur mu ki bu? Fırçasız motorlardan biride gitti. plastik redüktörlü motor bağladım yine aynı birisi hep dönüyor.
motor kısımlarını söktüğümde 1-2 sn aralıklarla röle aç kapa yapıyo. şimdi normal 500rpm iki adet redüktörlü dc motor taktım çok az aralıklarla durup çalışıyorlar.Çok çok kısa bir süre aralıkla.200 ms gibi. bu yılanın başı sola 2-3 sn sağada 2-3 sn dönmesi gerekmiyor mu. motorları çıkarınca röle normal aç kapa yapıyor ama.

Hocam acaba o ledi takmalı mıydık. hani akımı azaltıp motorların daha çok zaman aralığı ile dönmesi için miydi acaba?

Yanıt #25
by_muryum,

Devreyi kaç voltla beslediğini daha söylemedin.
Oyuncak motorları DC 3V ile çalışır genellikle; tabi senin dediğin oyuncak motoru şu ise:
http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/pilli-motor-oyuncak-motoru-219333644?gclid=CIzUnL_2yswCFUko0woddXIAww&ggmktg=PaidSearch*PLA*232249527*22324001847*58375852887*pla**pla-79002064407&mpch=ads&ggmktg1=PaidSearch*******&scxid=14489-145818-2357-0
bu motorlar 12V ile çalışmaz. Yanar. Devreyi kaç V ile beslediğini söylemezsen ben de motora uygun şekilde ayarlayamam.
Eğer bu sorun 5V de oluyorsa (motoru kaybetmeye kadar olan sorun) voltaj biraz fazla, yanmaması lazım. olmadı araya 4,7ohm direnç atarız.
Eğer 12voltla çalıştırmaya çalışıyorsan bırak motoru, motorun ters geriliminden dolayı devre de yanar.

Acele etmeyip adım adım gidelim o zaman.

Şimdi flip flop devresi normal çalışıyor ama çok hızlı çalışıyor. Bu, uyguladığın gerilim ve kondansatörle ilgili bir durum ve dediğin süreyi hassas şekilde bu devreyle yapamazsın ama idare edecek kadar ayarlanır. kondansatör değerlerini büyülttüğün zaman yavaşlaığını göreceksin.

Voltaj ise o motora uygun olmadığından, seri bir/birkaç diyot yada dirençle sorunu çözeriz.

ama sen şuna bir karar ver devreyi kaç V ile besleyeceksin. gerek devrenin süresi gerekse motorun sağlıklı çalışması için bu şart.

sonra motorun birisi devamlı çalışıyorsa, röleyi yanlış bağladın demektir. devrenin, rölenin fotolarını çek buraya yüklemeye çalış.
bir de öyle deneyelim.

DÜZELTME:
Bu arada ben bu gün başka giriş yapamayacağım. Bazı işlerim var şu anda evde değilim. Kusura bakma... Uygun olursam yarın yardıma devam ederim. İsteyen olursa onlar da yardım edebilir tabii.

Yanıt #26
Hocam elimizde duracell 4 adet pil var 6v luk gerilime ne dersin? 6V a höre bi devre yapalım o zaman ama sürem daralıyor nolur bitirelim artık şu devreyide. Bu arada bu röle aç kapa aç kapa bozulmaz di mi. Valla gerekiyosa bi arduino alıcam anlıyorsan onunla yapalım.  Elimde diyot var ve 2200 uf 16v kondansatörler de mevcut.

Yanıt #27
Hocam elimizde duracell 4 adet pil var 6v luk gerilime ne dersin? 6V a höre bi devre yapalım o zaman ama sürem daralıyor nolur bitirelim artık şu devreyide. Bu arada bu röle aç kapa aç kapa bozulmaz di mi. Valla gerekiyosa bi arduino alıcam anlıyorsan onunla yapalım.  Elimde diyot var ve 2200 uf 16v kondansatörler de mevcut.

Olur. 6Volt ideal.
Deneyerek devre hızını bir kontrol et. Devrenin hızı flip-flop flip-flop yapma hızı, beyzlere bağlanan direnç değeri veya kondansatörlerin değerlerinin değiştirilmesi ile mümkün oluyor. zamanı ayarlanabilen flip flop yapmak da mümkün.
Röleyi doğru bağlamak zorundasın. röle ayaklarından gerilim vermezken öten ayak NC (normalde kapalı) ayaktır. burada kafan karışmasın. bir anahtara basmışsan ve lamba yanıyorsa o anahtara kapalı anahtar, devreye de kapalı devre diyoruz. hiç elektrik yokken akımı ileten uçlar (bobin uçlarıyla karıştırma) NC uç. ötmeyen diğer uç ise NO (normalde açık) uç motorların birinin artısını NC ye diğerinin artısını NO ya bağla. motorların boşta kalan uçlarını birleştir ve bu uçları bir kabloyla şasi (eksi) ye bağla.
sorun olmaması lazım.
hatta şu ana kadar bitirmen gerekliydi.
NOT: 2200kondansatör konumuzla hiç alakalı değil, onu boşver. kondansatörlerin 100uf. baktın hızlı çalışıyor, büyültürsün 470 yaparsın. baktın biraz daha hızlanması gerekiyor, 1000uF yaparsın. böyle söy tak yapmamak için ayarlı da yapabilirsin...

Yanıt #28
Röleyi anladım hocam artık uçlarını bulma bobin uçlarına pil değdirip çalışıp çalışmadığını anlama. Siz değerli site sakinlerinin sayesinde çok fazla bilgi kazandım. Ama devrelerim nedense hiç çalışmıyor :)

Düzenleme

Hocam bende 2-3 adet pot var 50klık iş görür mü çok mu?

Yanıt #29
çok fazla bilgi kazandım. Ama devrelerim nedense hiç çalışmıyor :)
Ney çalışmıyor? Şimdi şu yukarıdaki devre çalışmıyor mu?

Hocam bende 2-3 adet pot var 50klık iş görür mü çok mu?
Hangi pot? pot nerden çıktı şimdi? Ne açıdan iş görür mü?
By_muryum, yapacağın şey basit bir oyuncak devresi. Gerçek bir robot değil. Bildiğin oyuncak. devreyi düzgünce yapıp pili takıyorsun çalıştırıyorsun.
baktın hızlı mı çalışıyor, ya yanlış gerilim, ya da ayarsızlık var. yukarıda neler yapılacağı yazılı. basit bir flip flop devresi için bu kadar uğraşman tuhaf.
kondansatörleri 470uF yap. röleyi doğru bağla ki motorlar devamlı çalışmasın
devreye doğru güç ver ki motorun yanıp bozulmasın.
daha ne anlatayım bilmiyorum... :(  ::)