image

Ana içeriğe git
Konu: yeraltı görüntüleme cihazı yapımı  (4928 Kez okunmuş)

yeraltı görüntüleme cihazı yapımı

sa arkadaşlar 2 gündür yeraltı görüntüleme cihazı  çalışma mantığına bakıyorum biraz birşeyler aklımda oluştu ama kafamda
deli sorular var :)
en basitinden  https://www.youtube.com/watch?v=k6cIkYm8peI 
bu video da gelen bilgiyi nasıl 3d resim olarak çıkartıyolar tam anlayamadım bu iş için sanırım flc -100 sensörü gibi
magnetometer sensörler kullanıyorlar  bana biraz bunun hakkında özellikle yazılım olarak yani sensörden aldıgı bilgiyi nasıl
işliyorlar da pc de bir 3d görüntü oluşturuyorlar bunu merak ediyorum  bende eger yapablirsem basit bir cihaz yapmayı düşünüyorum
c sharp , pic , arduino bilgim var iyi kötü birşeyler yapmayı düşünüyorum tabi sizinde katkılarınız olursa sevinirim
bende önemli buldugum bilgileri bu konu altında paylaşıcam
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

Ynt: yeraltı görüntüleme cihazı yapımı

Yanıt #1
Bendensin bedave.Uğraş uğraş çıkılmıyor işin içinden em le uğraştım kaç gün.
https://support.office.com/tr-tr/article/Verilerinizi-y%C3%BCzey-grafi%C4%9Finde-g%C3%B6sterme-1050ffc6-6143-4ee7-82b3-421bea88a1e8

burayı oku fikir edinirsin.
http://www.emo.org.tr/ekler/403e0fe5273ab53_ek.pdf
Anladığını bana da anlat lütfen.

Yanıt #2
sa arkadaşlar 2 gündür yeraltı görüntüleme cihazı  çalışma mantığına bakıyorum biraz birşeyler aklımda oluştu ama kafamda
deli sorular var :)
en basitinden  https://www.youtube.com/watch?v=k6cIkYm8peI 
bu video da gelen bilgiyi nasıl 3d resim olarak çıkartıyolar tam anlayamadım bu iş için sanırım flc -100 sensörü gibi
magnetometer sensörler kullanıyorlar  bana biraz bunun hakkında özellikle yazılım olarak yani sensörden aldıgı bilgiyi nasıl
işliyorlar da pc de bir 3d görüntü oluşturuyorlar bunu merak ediyorum  bende eger yapablirsem basit bir cihaz yapmayı düşünüyorum
c sharp , pic , arduino bilgim var iyi kötü birşeyler yapmayı düşünüyorum tabi sizinde katkılarınız olursa sevinirim
bende önemli buldugum bilgileri bu konu altında paylaşıcam
Burada 3b yok ki saqdce sinyal analizörü kullanılmış.
Olaya yertaltı görüntüleme dedektörleri karıştırırsan zor bilgi buluyorsun.Yada ayrıntısı yok.Diğre teknolojilerede göz atmak gerek nede olsa bazı yöntemler işe yarar gözüküyor.

Yanıt #3
hocam verdiginiz likleri inceliyip yorum yazıcam dünde bir kaç bişey gördüm onları şimdi sizle paylaşim dedim

hocam bu linkteki dedektörde http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php/topic,4900.0.html
3d görüntüleme sistemi var   bu video da https://www.youtube.com/watch?v=S3kjSrQvXLY
 görülebiliyor ama malesef açık kaynak kodlu değil en fazla dedektörü yapablirsiniz bu forumda takılırken manyotometer olan bölümü yapamazsınız   şimdi burda 3d görüntüleme programını TE 3D Viever  adında programla analiz etmişler manyatometer aldgi bilgiyi işlemsel yükselteçlerle yükseltip bluetooth ile pc göndermişler diye tahmin ediyorum veriyi
                                                   Nikola Tesla

Yanıt #4
yeraltı görüntüleme için GPR kullanılıyor. ama bu görüntüler ayna gibi olmuyor. bu görüntüleri yorumlamak gerekiyor.
bu tip cihazları anlamak için öncelikle, metal dedektörlerinin çalışma biçimini anlamak gerekiyor.
ben şuanda VLF dedektör tasarımı ile uğraşıyorum.
sizde en basitinden bir BFO veya VLF dedektör tasarımını/uygulamasını deneyiniz.
yeraltı cihazlarının en zor kısımlarından birisi de; bobinin fiziksel olarak tasarımı.
bobinlerin güzel bir şekilde sarılmış olması gerek.

GPR daha sonraki aşama ;)

GPR

örnek bir GPR çıktısı :

Yanıt #5
hocam verdiginiz likleri inceliyip yorum yazıcam dünde bir kaç bişey gördüm onları şimdi sizle paylaşim dedim

hocam bu linkteki dedektörde http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php/topic,4900.0.html
3d görüntüleme sistemi var   bu video da https://www.youtube.com/watch?v=S3kjSrQvXLY
 görülebiliyor ama malesef açık kaynak kodlu değil en fazla dedektörü yapablirsiniz bu forumda takılırken manyotometer olan bölümü yapamazsınız   şimdi burda 3d görüntüleme programını TE 3D Viever  adında programla analiz etmişler manyatometer aldgi bilgiyi işlemsel yükselteçlerle yükseltip bluetooth ile pc göndermişler diye tahmin ediyorum veriyi
Matlab biliyormusun bu program grafik oluşturmada kullanılıyor.İşe yarayabilir bibak istersen.

Yanıt #6
yeraltı görüntüleme için GPR kullanılıyor. ama bu görüntüler ayna gibi olmuyor. bu görüntüleri yorumlamak gerekiyor.
bu tip cihazları anlamak için öncelikle, metal dedektörlerinin çalışma biçimini anlamak gerekiyor.
ben şuanda VLF dedektör tasarımı ile uğraşıyorum.
sizde en basitinden bir BFO veya VLF dedektör tasarımını/uygulamasını deneyiniz.
yeraltı cihazlarının en zor kısımlarından birisi de; bobinin fiziksel olarak tasarımı.
bobinlerin güzel bir şekilde sarılmış olması gerek.

GPR daha sonraki aşama ;)

GPR

örnek bir GPR çıktısı :

Bunlardan haberdarım.Anten yere fiziksel olarak temas ediyor izlediğim vidyolarda hep öyle.

Yanıt #7
 su an için gpr zor gelir bana magnetometer ile yapıcam bu işi  bide hocam pim 2 daha önce toplamıstım çok eskiden delta pulse yani pi dedektör mantıgı biliyorum vlf göre cok daha etkili ve biraz daha kolay tabi vlf ayrim da pi göre daha iyi diyolar dogruda olabilir cunku alici ve verici ayri pi gibi degil neyse size matlab konusunda katiliyorum simdi ders videoları izlemeye basladim  ve kafamda bazi sekiller biçimlendi  cip olarak arduino kullanıcam arduinon analog girisine https://www.youtube.com/watch?v=801OBRnfV0I  video daki sensörden siparis edip direk baglıcam gelen bilgileri ise  int deger=analogRead(A0);
  Serial.println(deger);  // gönderilen her veri bir alt satıra geçirilmelidir
  delay(100);
komutları ile seriporttan  bilgi alicam alicam bilgiyi c sharp 2 boyutlu grafik cizdirip c sharp tan da matlab aticam burda ise 3 boyut yapmaya caliscam  sonra mustafa yılmaz hocamın dedigi gibi yapicam
istediğin görüntünün oluşabilmesi için 3 farklı değer elde etmen gerek.

örneğin x=0.001m ve sabit olsun, y düzleminde 0-1000m arasında gezinelim.  z düzlemi içinde sensörden aldığımız verileri okuyalım.
her 0.001 saniyede sensörden 1000 tane örnek alalım.

sonra x düzleminde 0.001m yana kayarak işleme devam edelim. bu işlemi 1000... defa yaparak araziyi tarayalım.

bu verileri çok iyi yazılım bilgimizle, bilgisayara çizdirelim. y ve z den gelen veriyi değerlendirirsek grafik elde ederiz.
aynı konumda x'den gelen verileri yan yana eklersek, istediğimiz görüntü oluşur.

daha sonra işin makyaj kısmında; sensörden gelen veriler 0-10 aralığında ise kırmızıya boya. 10-20 aralığında ise turuncuya... gibi renklendiricam
                                                   Nikola Tesla

Yanıt #8
hocam önemli bilgiler edinirseniz özellikle paylasin lütfen cünkü konuya gercekten cok yaklastım en kisa zamanda sensörü alip denemeler yapicam eger biterse becerebilirsek paylasicam bana bitane lazim gerisi umrumda degil millet deli gibi cok para ödemesin böyle cihazlara
                                                   Nikola Tesla

Yanıt #9
@sayangku magnetometer hiç çalışmadım, bilmiyorum. fakat projelerine rastlamıştım.

görüntü oluşturmada C# yeterli olur diye düşünüyorum.
fakat verinin elde edilme aşaması daha önemli.
MATLAB yerine de LABVİEW araştırabilirsiniz, daha pratik olarak.

Yanıt #10
@sayangku magnetometer hiç çalışmadım, bilmiyorum. fakat projelerine rastlamıştım.

görüntü oluşturmada C# yeterli olur diye düşünüyorum.
fakat verinin elde edilme aşaması daha önemli.

MATLAB yerine de LABVİEW araştırabilirsiniz, daha pratik olarak.

hocam ikisinede bakıyorum suan hangisinde daha çok kaynak varsa ona yönelicam
                                                   Nikola Tesla

Yanıt #11
sensör yapmayı araştırdınız mı hiç?

EMS-100 deneme yapmak için oldukça pahalı geldi bana.

radyolarda buna benzer bobin vardır.

bu bobine metal bir cisim yaklaştığın da, ikinci bobinde bu değişim yakalanabilir. (VLF prensibi)

op-amp olarak LM358, MCP601 vb kullanılabilir.

Yanıt #12
aynen hocam pahalı bir sensör gercekten ama suanlık yapcak bisey yok gibi birde hocam hiç denemedim ama eger sizin bildiginiz birşeyler varsa ben devreyi kurup bobini sarabilirim sonrada test edebiliriz burda ben video çeker atarım
birde baksanıza hocam teknoloji ekibi TE-MS1 adında flc -100 alternatifini yapmiş
http://www.teknolojiekibi.com/te-ms1/
lugatek de ems -100 yapmiş demek ki yapılabilir imkansiz olan şeyler degil dogrusu
                                                   Nikola Tesla

Yanıt #13
1- Devre elemanları verici bobin üzerinde bir elektrik akımı oluşturur.
2- Bu akım bobin etrafında manyetik alan oluşturur.
3- Bu manyetik alan metaller üzerinde Eddy Akımları dediğimiz vericiye ters yönde akımlar oluşturur.
4- Alıcı bobin bu akımları algılar
5- Alıcı bobinden gelen sinyaller alıcı devrede katbekat büyütülür 
LM358 sinyali yükselticek bir devre şeması kurarız  ozaman 
burda ayrıntı bobin degerleri ve omajları bunu nasıl yapabiliriz ?

Nikola Tesla