Ana içeriğe git
Konu: Az Elektrik Harcayan PC. Konfigürasyon ve toplama isteği. (770 Kez okunmuş)

Ynt: Az Elektrik Harcayan PC. Konfigürasyon ve toplama isteği.

Yanıt #15
Pekala. İşin oldukça zahmetli. Sonucu bekliyorum/z.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #16
Şu aralar harıl hurul ITX anakart ve kasa arıyorum.
Bunları bulabilirsem işim %80 hallolur.

Yanıt #17
Abi kasa kolay. Hurdacıları gezersen uygun bir hurda bulabilirsin. Sen sağlam parça bul, yeter.
Bu arada önemli bir not düşeyim:
DDR-2 'li LGA775 soketli anakart ve diğer uyumlu parçalar artık zor bulunuyor. Mağazalarda da eser miktarda stok bulunmakta. Antalya'da bu nedendendir ki parça sıkıntısı yaşıyoruz.
Hani "ileride yükseltmeye uygun olmalı" diyorsun, ondan diyorum.
İşini zorlaştıran bir diğer unsur da bu.

Yanıt #18
Abi kasa kolay. Hurdacıları gezersen uygun bir hurda bulabilirsin. Sen sağlam parça bul, yeter.
Bu arada önemli bir not düşeyim:
DDR-2 'li LGA775 soketli anakart ve diğer uyumlu parçalar artık zor bulunuyor. Mağazalarda da eser miktarda stok bulunmakta. Antalya'da bu nedendendir ki parça sıkıntısı yaşıyoruz.
Hani "ileride yükseltmeye uygun olmalı" diyorsun, ondan diyorum.
İşini zorlaştıran bir diğer unsur da bu.
İyi kalite bir ITX anakart ortalama 250TL.
İ3 serisinden uygun fiyatlı bir işlemci 250TL diyek.
2 adet 2 şer GB RAM ortalama 100TL
Kasa ince ve zarif olmalıdır ki masrafa değsin. Yoksa elimdeki kasalar da iş görüyor.

Yanıt #19
Yamyam usta,
Şimdi sohbet başlığından aklıma geldi.
98 veya 2000 gibi birşey kurmak istemezsin sanırım.
eski firefox ile internete girebilirsin ama doğru jawa ve flaş güncel olamayacağı için hem böcük riski olur hemde uygulamalar çalışmayabilir.
istediğin yazılımları çalıştıramayabilirsin.

"O ZAMAN NEDEN ÖNERİYORSUN"
Minimum güç tüketimi ile basit bir makineyi medya merkezi haline getirebilirsin. internete bağlanmana gerek kalmadan,
-verilerini depolarsın,
-filmlerini VLC ile izlersin.
yani basit bir DVD player olarak kullanırsın hemi de tam dediğin gibi 200Watt'ın altında güç gereksinimi ile.

İlle de eski bir bilgisayar gerekli. elindeki P4lüler için tam uygun.
512 veya olmadı 128MB ram ile bile gayet amaca uygun olur.

Yanıt #20
Kulağını tersten gösteriyorsun @seron
Eskiye dönüş mantıklı değilse ters tepebilir.
Senin P4 dediğin işlemciler elektrik canavarları idi.
3GHz te çalışan ama günümüz DUO serisinden 1.7GHz lik işlemcilerin yarısı kadar iş yapmayan bu işlemcilerin güç tüketimi sanırım 75W'ın üzerinde idi.
Bize ne kaldı :D
Benim dizüstündeki T8200 işlemci yanılmıyorsam 30W civarı elektrik tüketiyordu ve bir P4 e göre 2 kat hızlı çalışıyordu.
Java Flash ve benzeri eklentileri çalıştırabilmek için de işlemci gücüne ihtiyacımız olduğuna göre, P4 gibi işlemciler artık mecburi değilse ÇÖP olmaktadır.
Keza bizim @ozgurece 'nin eski PC'sine E8200 takınca cihaz uçmaya başladı. Önceden P4 vardı ve oldukça yavaş idi.
Demekki neymiş. ?
Günümüz koşulları hesaba katılmalıdır.
İşletim sistemleri enerji harcamasında o kadar da etkin sayılmazlar. Sadece kullanılan komutlar ve işlemler doğrultusunda PC donanımları elektrik harcarlar. Eğer çok işlem gerektiren bir Win7 ile daha az işlem gerektiren XP işletim sistemini karşılaştıracak olursak;
Bir JAVA uygulamasını veya FLASH uygulamasını XP de rahatlıkla çalıştırabilirsin ama iş HTML5 komutlarına gelince Win7 veya daha üst bir işletim sistemi daha performanslı çalışacaktır. Çünkü bu işletim sisteminde bu yazılımın kodları bulunmaktadır ve işlemci ile koordine çalışmaktadır. Yani işlemcilerin anladığı bazı komut dizeleri eski işletim sistemlerinde olmayabilir. D-X buna örnektir.
Linux tabanında ise:
Eğer internete girip video seyretmek istiyorsan bile bu ciddi bir işlemci yükü demektir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için bazı komutlar ve yönergeler mutlaka çalıştırılmalıdır. Eğer bu komut veya yönergeler çalıştırılamıyorsa o uygulmada sistem ya kasacaktır ya da çökecektir.
Şartnamede ne demiştim.
HD filmler ve internet uygulamaları kullanılacaktır. Küçük çapta JAVA veya FLASH tabanlı oyunlar da oynanılacktır.

Yanıt #21
Anladım. sen bana bakma ben cahalım.
fakat; benim 2000'i denediğim makine çift çipirdek 2x1.8Ghz işlemciydi. ve inanolsun bir yazılıma çifttıkladığım anda BEKLEMEKSİZİN - ŞAK diye açılıyordu. Media Player olsun, diğer yazılımlar olsun uçuyordu; bu nedenle media center için uygun ama:
şu internet olayından dolayı vazgeçtim, ona birşey diyemem.
O halde sen XP kullanmaya devam etmelisin.

Yanıt #22
ras pi veya banana pi vb. incelediniz mi?

film izlemek için uygundur, diye tahmin ediyorum. diğer hususları bilemiyorum.
üzerinde desteklenen linux çeşitlerini çalıştırabiliyorsunuz.
ras pi'de windows 10 desteği var. 2.5A / 5V kaynakla çalışıyor. +ucuz  :)

teknik özellikler

Forum yazışmalarında noktalama ve yazım kurallarına dikkat edelim.
Türkçe'mizi koruyalım!!!

Yanıt #23
o da olabilir. üstelik kumandası da vardı bildiğim kadarıyla.
yalnız flashplayer ve jawada sorun yaşarsa yamyam usta dellenebilir.

Yanıt #24
Mr_YAMYAM bunun gibi bir ürün işini görürmü intelin çözümü  bu celeron istersen i7 ye kadar seçeneği var fakat malum üzere fiyat baya yükseliyor o zaman en uygun bu görünüyor fiyat olarak bir bak araştır istersen
http://www.vatanbilgisayar.com/intel-nuc-celeron-n3050-216-ghz-ddr3-sodimm-1600mhz.html
Birçok gidenin her biri mutlu ki yerinden,
Birçok seneler geçti dönen yok seferinden!..

Yanıt #25
Mini PC lerin İ3 işlemili modelleri işime yarıyor.
Ama upgrade imkanı yok gibi görünüyor.

Yanıt #27
Arkadaşım merpazar.com diye bir site var bu sitede mini-itx anakartlar mevcut dilediğin parçaları buradan seçip alabilirsin. Yada hazır ekonomik pclerde mevcut alternatif bir yer olarak bakabilirsin.

Yanıt #28
Aranılan kan bulunmuştur.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=o2xXEAtqV5M

Fiyat araştırması yapılmakta olup uygun fiyatlı ise almayı düşünmekteyim.

İlk sayfada belirtilmişşartlara baktım da,eğer hala geçerliyse işin gerçekten çok zor.
Laptop istemiyorsun, ama az güç harcasın...
üç adet harddisk takacağım, ama az güç harcasın; ayrıca mini kasa olsun.
mini kasa.... üç adet 3,5inç harddisk...
sana şu lazım bence:
https://smurfdok.files.wordpress.com/2013/04/tv-doctor-who-wallpaper-0302.jpg
Bu resimde gördüğün şey, İngilterenin efsane uzay dizisi "doctor who" nun, 50'li yılların ingiliz polis kulübesi görünümüne kamufle edilmiş TARDIS adlı uzay gemisidir. dışı polis kulübesi, içi bir adet yüzme havuzu bir adet kumsal (gerçek kumsal denizli menizli) bir adet bar, birkaç adet yatak odası ve dahasını barındıran dev bir uzay-zaman gemisi...
bu kadar mucizeyi içinde barındıran tek varlık bu. :)
hani dalga geçmiyorum şaka sadece.
ama istediğin şeye uygun olan o mini tip bilgisayar hem pahalı, hem de ilk öne sürdüğün unsurlara tamamen uymuyor... bilmiyorum.

Yanıt #29
Konfigüre edilebilir olmaması, içerisine HDD bağlanılmaması kriterlerime uymuyor.
Ama kullanımını incelediğimizde net tabanlı düşünürsek ve bir NAS STORAGE oluşturabilirsek sorunsuz kullanılabiliyor.
I5 li modelleri 1500TL civarı imiş. Ekran kartı I5 içerisindeki GPU olmasına karşın yeterli render kabiliyeti var. Zaten video render işleminde ekran kartına ihtiyaç duyulmuyor. İşlemci gücü önplanda geliyor.
1080P ekranlarda sorunsuz upscalling yapar. Diğer tanıtım videosunda I7 modeli ile vatandaş tıkır tıkır render yapıyordu. Gıcıklık olsun diye de 3 monitör bağlamış idi.
Düşünsel amaçlarımı ele aldığımda.
DVD yazıcı olmasa da.
İnternal HDD imkanı olmasa da.
Uygun bağlantı arabirimleri olması dolayısı ile bence kullanılabilir görünüyor. Çünkü yer kaplamıyor.Ext takılabilecek bir 3.5'' DVD/ROM bile bu aletten daha büyük. Ayrıca DVD/ROM ları imcelediğimizde enerji harcamasının oldukça yüksek olduğu görülübiliyor. Varsın işimiz olduğunda bir switch ile açılıp kullanılabilir olsun.

Önceleri uygun bir ITX anakart düşünüyordum. Ama ITX sistemlerdeki bazı bileşenler daha pahalılar.
Teknoloji bu yönde değişim gösterirse (mikro sistemler gelişirse) böyle bir ürün tercih edilecektir.