Ana içeriğe git

Konu: Reed röle ve reed switch'in farkı (185 Kez okunmuş)

• enes32
  • [*][*]
Reed röle ve reed switch'in farkı
Arkadaşlar reed röle ve reed switch nin farkı nedir başka çeşitleri varmıdır en hassası hangisidir hangisi daha iyi çalışır benim istediğim mıknatıs yaklaşınca sorunsuz bi şekilde devrenin tamamlanması.

• i3uz
  • [*][*][*]
Ynt: Reed röle ve reed switch'in farkı
Yanıt #2
Arkadaşlar reed röle ve reed switch nin farkı nedir başka çeşitleri varmıdır en hassası hangisidir hangisi daha iyi çalışır benim istediğim mıknatıs yaklaşınca sorunsuz bi şekilde devrenin tamamlanması.
reed swith yüksek akımlarda kontrol yapamazsın ama reed rölede,  swith ile tetikleme yaparak kontak uclarından yüksek akım geçirebilirsin. yanı biri sadece anahtardan oluşuyor diğeri anahtar ve kontaklarrdan.
  • Son Düzenleme: 13 Ekim 2016, 01:25:34 - i3uz
Tanrı Türk'ü korusun

• asma
  • [*][*][*][*][*]
  • Genel Moderatör
Yanıt #3
Reed kontak cam tüp içindeki iki kontaktan oluşur.
Manyetik etkiyle kontak hareketi sağlanır ve iletim sağlanır.
En yalın haliyle birbirinden farklı uygulamalarda kullanılabilir. Mıtnatıs yaklaştırdığınızda ya da üzerine sarılan bobinde manyetik alan oluştuğunda iletim sağlanır.
Bobin röle bobini gibi de olabilir , akım trafolarındaki gibi olabilir.
Gerilime veya akıma göre tetiklemek elimizdedir.
Farklı ebatları , güçleri , kontak özellikleri olsa da reed kontak düşük akımlarda kullanılır. Yüksek güçler için ayrı anahtarlama elemanı kullanılır.
Reed rölenin önemli bir özelliği ise kontakta oluşan arkların cam tüp içinde , ortamdan izole olmasıdır.
Yani yakıt tankının içinde de çalışabilir.  ;)
Kolay gelsin.

• mcan
  • [*][*]
Yanıt #4
swich mekanik olarak zarar görebilir. kullanma sayısı felan. reed röle de kontak aşımı olabilir.