image

Ana içeriğe git
Konu: Çalışan Smps İsteği (2363 Kez okunmuş)

Ynt: Çalışan Smps İsteği

Yanıt #30
Var ...57khz.

Yanıt #31
Devreyi çalıştırdım uzun uğraşmaların sonunda. Ancak Feedback ile mücadele ediyorum şuanda çalışmıyor

Yanıt #32
yanlış olan neymiş ? ne yaptınız çalıştı ?

Yanıt #33
Pulse trafosu ile ilgili sorun.....Yeni sardım düzeldi. Primer 40 Seconder 20 + 20 Zener'ler 8,2 volt. Normalinde 18 volttu 2 adet ama Seconder'ler 40 spir. Gate akımı bana kalırsa 12 voltu geçmemeli . Böyle iyi sanırım. Ama gereksiz ısı olurmu onu bilemem :D

Yanıt #34
40 spire 20+20 spir yapıp . primeri 12 voltla sürdüğümüzde sekonder 6 volt falan verir ?  bu az değilmidir? . 6 volt güç mosfetlerini tam anlamıyla sürmez. 
en az 10 volt falan olması lazım tam anlamıyla sürülebilmesi için.  40 spire 40 +40 spir daha mantıklı. bence sorun spir sayısında değildi.

sekonderleri birbirine ters yönde sarmanız lazım sanırım doğrumudur?  

Yanıt #35
Şu anda çalışıyor ama. Peki spir sayılarında değilde ozaman sorun nerede? Bir önceki sardığım trafoyumu sökeyim :D Bobin'lerin uçlarıda sağlam. Vede Feedback şuanda boşta iken sanırım ayar yapamıyorum kondansatörlerin şarjı yüzünden. Yük bağlayıp öyle deneyecem .

Yanıt #36
@toyer  ustam , Seconder'leri birbirine ters yönde sardım düzeldi.......

Yanıt #37
çalışır suan ama güç transistorleri gereğinden fazla ısınır.  çünkü gate leri 6 voltla falan sürülüyor. güç transistoru tam anlamıyla iletime geçmez. 

sorun spirlerin birbirine ters yönde sarılmamıs olması olabilir. (sekonderlerin ).

Yanıt #38
çalışır halinin resimleri, devrenin en son haliyle shematic ve pcb çizimini, trafoların sarım sayılarını vesaire paylaşırsanız herkese faydalı olacaktır. 
kolay gelsin,

Yanıt #39
Tam anlamıyla bitsin . Şuanda soğutucularını takıyorum. Gerekli testleri yapalım bakalım ne olacak.... ?  Zira devremizde şuanda sorunlar bitti gibi . Tam yükte amplifkatörde deneyince belli olacak ....

Yanıt #41
feedback çalışmıyor deyince feedback kısmına baktım devrenin. devre zaten feedback almıyor. zener diyotlu kısım sadece yüksek voltaj koruması için gibi gözüküyor. (yanlış yorumlamadıysam )

Bu arada sonunda tl494 ü nereden beslediğinizi gördüm. Harici bir trafoyla :) ...

Yanıt #42
feedback olarak çalışabilmesi için zener diyodu kaldırıp 2 dirençle voltaj divider koymanız lazım. veya zeneri çıkış voltajından az olacak şekilde kullanmanız lazım. 

suan maksimum cıkıs voltajı veriyor olması lazım devrenin. (trafo sarım sayısı oranı ne ise onu veriyordur ) 

1 nolu bacakta(tl494 ün ) kaç volt ölçermisiniz ?

Yanıt #43
Devrede yükte iken 150 volt var ..... Bu Zener diyot orjinal değer değil .100 VOLT VAR.

Yanıt #44
1 nolu bacakta 100 volt mu var?  yoksa takılı olan zener diyot mu 100 volt? 

150  volt + - arasımı yoksa + ground arası mı?