image

Ana içeriğe git
Konu: Çalışan Smps İsteği (2433 Kez okunmuş)

Ynt: Çalışan Smps İsteği

Yanıt #15
kontrol entegresi tl494 mü kullandınız?
entegrenin besleme devresinini nasıl yaptınız?

Yanıt #16
Orjinal şemasındaki gibi regüleli 7812

Yanıt #17
Bugün işe geç gitmek zorunda kaldım bile bununla uğraşmaktan :D Devreyi komple bitirdim , fakat Pulse Trafosunda şemada eksik verilmiş sanırım. Çünkü bu devrede Pwm entegresinin çıkışındaki Bc337-Bc327 Transitörleri ile kuvvetlendirme yapılmış Trafoyu sürmek için . Ama dikkat ettiyseniz başka şemaları inceledim , Trafoda Orta uç yok yani Primer sargıları 40 tur yapılmış bırakılmış..... Başka devrelerde Primer sargıları 2'ye bölünmüş 35+35 spir örneğin vede orta uç 12 volta verilmiş..... Bu devrede yok bizde çalışır diye güvendik yaptık :D Şimdi sorum şu , Pulse Trafosu 2x40 mı sarılmalı yoksa 2x20 sarılıp orta uç çıkartılıp direnç vede diyotla +12'yemi verilmeli ?  Bilgisi olan vamrı ? Devrenin bitmiş hali.

Yanıt #18
pulse trafosu full bridge sürülüyor şemaya göre. 12 volt besleme transistorlere veriliyor.  dolayısıyla tek sargı pulse trafosu(primer kısmı).

(entegre cıkısında ki transistor düzeneğinin nasıl çalıştığından emin olmamakla birlikte) 

Yanıt #19
Eğer pulse trafosu Full-Bridge ile sürülüyorsa tek başına kırk sarım kullanılabilir ortak uca gerek yok.pcbden tam ayıramadim ama muhtemel o şekil olmalı:-)

NOT: @toyer senin açıklamanı yeni gördüm kusura bakma:-)

Yanıt #20
birde sayın birgitay ben hala entegreyi nerden beslediğinizi çözemedim.  küçük bir trafo bişey gözükmüyor. 220 volt ac girişi nasıl entegreyi besleyecek seviyeye getirdiniz.

Yanıt #21
Toyer ustam hâlâ entegreyi nereden sürüyorsuna takıldık :D Güzel ustasın eyvalalh :D Şemaya bakarmısın bir zahmet . Şemayı değiştirmedim . Şemadaki regüle nasıl çalışıyorsa 7812 ile basit regüle şte. Ama sorunum şu eğer sizde yaparsanız şemayı Bc transistörler ısınıyor hafif. Isınması demek , 40 tur spir kısa devre gibi davranıyor trafo sanırım Orta uç olmadığından olabilir mi ?

Yanıt #22
Pcb'den belli etttim.... Trafo'nun yerini

Yanıt #23
Toyar ustam hâlâ entegreyi nereden sürüyorsuna takıldık :D Güzel ustasın eyvalalh :D Şemaya bakarmısın bir zahmet . Şemayı değiştirmedim . Şemadaki regüle nasıl çalışıyorsa 7812 ile basit regüle şte. Ama sorunum şu eğer sizde yaparsanız şemayı Bc transistörler ısınıyor hafif. Isınması demek , 40 tur spir kısa devre gibi davranıyor trafo sanırım Orta uç olmadığından olabilir mi ?
olamaz ısınmasına sepep. trafo kısa devre gibi davranmaz. (empedance 58 khz de oldukça yuksektir. )
ısınmasına sebep trafoda osilasyon olmasıdır.  kaçak akıdan dolayı.  osiloskopunuz varsa transistorlarin collectorlerine bakınız.
trafoyu birbirine iyi yapıştıramamıs olabilirsiniz. veya sarım sayısı fazla olmus olabilir.

trafonun yeri orda da takılı değil yaw pcbde. ben hala anlamadım besleme voltajını :))

Yanıt #24
İyide kayıplardan bahsetmiyoruz. Isınma olabilir diye başka bir ustaya danışmıştım oda Feedback çalışmadığı için şuanda gereksiz ısınma ondan yapıyor dedi. Çünkü Pulse Trafosunun çıkışı boşta olduğundan akım çekiyor olabilir. . Ama bende Osilaskop yok o dediklerini ölçemem . Şuan tam anlatayım belki ben yanlış yada eksik yapmışımdır sizlerinde yorumlarına göre birşeyler yapalım  :

Primer vede Seconderler 40 tur 0,35'lik telden ......

Transformatör'lerin arasında boşluk yok ........ Vede yapıştırmadım tamamen silikon sıktım hata olursa tekrar sökmek için...

Yanıt #25
ATX power Supply'den başka bir tane Pulse trafosu söktüm yine çalışmadı. Bc transistörler bayağı ısındı . Sanırım spir sayıları biraz az sanırım yada benim çalışmaya uygun değil. Belkide benim sorun osilatörden kaynaklı . Çünkü çalışmaması için neden yok ?  Ana frekansta ölçüyorum işin garip yanı ?

Yanıt #26
telefondan girdiğim için dosyayı şu an açamıyorum.pcbde gösterilen pulse trafosu ile aynı değerde bi trafo mu kullandınız acaba?!ve pulse trafosunun pencere ve merkez kesit alanını ölçme imkanınız var mi?!

Yanıt #27
Puşse trafosu ile ilgi sorun yok sanırım. Başka bir yerde araştırma yaparken bu şemanın Pulse trafosu Seconder değerleri 20 + 20 dur sarılmış. Vede Güç transistöerlindeki zener diyorlar 8,2 volt. Onlarıda hallettim. Güç transistörleri ısınmaya başladı . Bc337'ler bu sefer hiç ısınmadı. Ama çıkışta 30 volt var. Sanırım sistem korumayamı giriyor nedir hiç birşey belli değil .

Yanıt #28
20 artı 20 tur yeterli olmaz sürmek için. 12 volt 6 voltta düşer 20 +20 sarımda.
buda transistorleri tam sürmez. tam sürülmediği içnde direçleri yüksektir(linear bölge) bu yüzdende ısınırlar.

Yanıt #29
tl494 ün cıkıslarını ölçme sansınız var mı? 
her iki pwm cıkısında pulse var mı?