Ana içeriğe git
Konu: Çalışan Smps İsteği (1912 Kez okunmuş)

Çalışan Smps İsteği

Arkadaşlar çakma entegreler var sanırım piyasada bunlardan uzak duruyorum ( Komplike malzemelerden ) .........
Denenmiş , Power amplifkatör için çalışan smps öneriniz varmıdır ? Şimdiden teşekküler. Yaklaşık watt olarak 500-1Kw arası düzgün çalışan birşey.

Ynt: Çalışan Smps İsteği

Yanıt #1
Bu çalışma çok önceden beri elimde duruyor . İyi bir ustadan almıştım dökümanlarını. Paket'ide vardı kayboldu . Bu çalışma hakkında fikirlerimizi paylaşalım arkadaşlar. Devrede akım koruma trafosu vede Pcb bile mevcut......... Sadece istediğimiz voltaj aralıkları kalıyor birde akım trafosunda kullanılacak vede pulse trafosunda kullanılacak tel çapları. Belki sizlerinde gözüne çarpar birşeyler.

Yanıt #2
devrenin can damarı trafoyu sarmak.
akim koruma  göremedim bu arada devrede.

Yanıt #3
Toyar ustam çok çok özür dilerim . Bayağı bir hata yapmışım. Şemaları karıştırmışım. Lütfen kusurumu mağdur gör. İki şemayı karuıştırımışım. Bende neyden bahsettiğini şimdi bakınca anladım....... Şimdi rarlı dosyayı çıkarınca baktım hata yaptığımı anladım....... Yenisini paylaşıyorum.....

Yanıt #4
Hatalı Devre paylaşmışım arkadaşlar. Yeni yükledim devreyi vede dökümanları , tekrar inceleyebilirsiniz .

Yanıt #5
hiç önemli değil üstad. yanlış devreden bahsettiğinizi anladım ben. 

Yanıt #6
Olsun hatalı olduğumu bildireyimde. Yani , sonuçta yanlış analaşılmada olsa ,  kimseye doğrunun dışında bir eleştiri yapamayız...... Sorun düzeldiğine göre , bu devre hakkında konuşabiliriz artık. Tek spirli akım trafosu üzerinden max. akım geçeceğinden Primer sargısı ile aynı ebatta olmalı sanırım. Zira , diğer sargı ise ince olabilir. İzalasyon trafosu ise çok ince teldende sarılabilir 0,15 , 0,25'lik gibi. Bu devreyi tercih etmemin sebebi , izalasyon söz konusu. Testlerde  bile entegreler gitse bile trafoya birşey olmaz......90 volt için çıkışta Feedback'taki zener 100 volt olsa yeter oda sanırım.

Yanıt #7
tl494 kaç khz ile çalışıyor bu devrede datasheete bakmak lazım. daha sonra en uygun tel çapı belirlemek lazım ana trafo için. akım trafosunun primerinide  da ana trafonun primeriyle aynı yapmak lazım. 

şok trafosundan kastınız hangi trafodur?  onu anlayamadım.   

50 kzh le çalışıyor. bu durumda 0.6 mm kablo yeterli olur. primere.

sekondere 3-4 kat aynı telden.

Yanıt #8
Şok trafosu yanlış yazmışım yine. Pulse trafosu yani lzalasyton trafosu. Entegreyi korumak için. O tranun primer vede seconderini aynı düşündüğüm gibi düşünmüşsünüz. Zira yeni pcb çizmem gerekecek. Çünkü 1000 watt gibi düşünün. Çıkıştaki Zener'i 60 volt yerie 100 yapacağım . 2x90 volt almak için. Blok kondansatörlerini 2200 uf yapacağım . Trafo büyüyecek vs. vs. Sizlerde ne düşünürsünüz ?

Yanıt #9
Sprint Layout'ta Pcb çiziyorum. Şuanda az kaldı. Ama bir katıl arkadaşlar bu başlığa. Diyotlar ne olsun Trafo boyutu ne olsun ? Standart malzeme ile yapalım. Yoksa kendi elimdeki malzemelere göre yapacağım ....... Bugün biterse resimini paylaşırım bunun yeni 1000 watt'a göre olanı.

Yanıt #10
Sprint Layout'ta Pcb çiziyorum. Şuanda az kaldı. Ama bir katıl arkadaşlar bu başlığa. Diyotlar ne olsun Trafo boyutu ne olsun ? Standart malzeme ile yapalım. Yoksa kendi elimdeki malzemelere göre yapacağım ....... Bugün biterse resimini paylaşırım bunun yeni 1000 watt'a göre olanı.
ee42 yeterli olur sanırım ama hesap yapmak lazım spir sayıları için. 1000 watt 3-4 kat primere , 9-10 kat sekondere sarmak lazım. 
-60 volt çıkışında ki led ters baglı sanırım. yanlış düşünmüyor isem onuda düzeltiniz pcbnizde.

Yanıt #11
Pcb hazır. Jpeg resim attım şöyle bir bakın. Pcb'deki ledler (Diğer Pcb )Ters olsa beni ilgilendirmiyor çünkü yeni devrede led yok. Zira Transformatör'üm daha önce çok büyük bir devreden sökmüştüm. O yüzden epey büyük. Primer sargıları için çok külfetli iş demek 4 kat sarıp dolamak vede kazımak  . İlk önce normal çalıştırayım şunu sonra Pcb yaptırırım , trafoda sardırırım. Devreye ek olarak Röle koydum Soft start olarak ....... 220 girişinde Ntc termistör kullandım 7,5 ohm. Dc rezistans değeri. Onu kısa devre ettikmi yeter. Ama bana göre Ntc Dc. rezizstansı çok düşük değer 22 ohm gibi bir değer olması lazım . İlk çalıştırmada Ac'yi düşürmesi lazım akım çekmemesi için .....  Ayrıca Mosfet  w20nm60...... kullandım

Yanıt #12
Resim kötü çıkmış sanırım birde böyle bakın.

Yanıt #13
sayın birgitay devreniz ne alemde ? çalıştırdınız öı?

Yanıt #14
Yeni smps çalışmasından fotoğraflar. Şuan deverde Pwm tarafı çalışıyor 58khz civarı. Pwm çıkışının Pulse trafosunu süren transistörler biraz ısınıyor. Sanırım çıkış uçları boşta kaldığı için. Bu demektirki devremiz stabil vede sağlam çalışacak umarım. Zira Tranformatörler vede Güç transistörlerinide yarına takıp test yapacağım. Bu sayede bu smps oturduktan sonra , D-Class Amplifkatör ile Aktif sublar rahat çalışacak. Bridge modda 5000watt'ı rahat sürerim.

Biraz emek sarfediyorum. Sayfaya Aşikâr biriyim. Taip ediyorum . Birşeyler yapmama rağmen pek katılım olmuyor sanırım. Paylaşımlarımız beğenide almıyor :D Olsun mücadeleye devam.