Ana içeriğe git
Konu: 2 Eksenli Güneş Takip Sistemi (1012 Kez okunmuş)

Ynt: 2 Eksenli Güneş Takip Sistemi

Yanıt #17
sadece + tarafından delik göstermişsiniz - tarafındanda delicekmiyiz

Yanıt #18
sadece + tarafından delik göstermişsiniz - tarafındanda delicekmiyiz

abicim orada kocaman transfer block var. yani kart tipi klemens var. ve ayağında 1 ve 2 yazıyor. nasıl delik yok?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #19
pantro sizin kastettiğniz delik jumper (üstten atlama kablosu için olan delik) .  artı ve eksinin deliği 1 -2 diye yazıyor.

Yanıt #20
abicim orada kocaman transfer block var. yani kart tipi klemens var. ve ayağında 1 ve 2 yazıyor. nasıl delik yok?
Hocam devreyi yaptım fakat devre çalışmadı.acaba yanlş bir şey mi var? Ldrleri mi yanlış bağladım acaba bilemiyorum. kablo üzerinden ldr leri nasıl bağlıyacagımı gösterir misiniz

Yanıt #21

Yanıt #22

Yanıt #24
şu devrenin altını diş fırçası benzeri sert bir fırça ile aseton, selülozik tiner vb bir şeyle temizle, pastası cilası bir gitsin. devre malzemelerini monte ederken npn ve pnp doğru yerlerde mi bir kez daha kontrol et. hem bc tipleri hem de bd tipleri.

sonra, sen mikrodenetleyiciye program atarken wdt off yaptın mı? normalde kendi configürasyonunda enable durumda çünkü.

devrende limit sw göremedim takmadın boşta ise sorun yok, ama bağlı ve uçları ters ise yani açık konumda değilse devren çalışmaz. öncelikle pic çalışıyor mu anlamak için transistörlere giden uçların her iki motor yönüne de 330r ile led bağla. bu bağlamayı şöyle yap, iki ledi paralel bağla. fakat biri ters biri düz olsun. yani 0-1 verilince biri, 1-0 verilince diğeri yansın. bu led dizininden iki tane hazırla her iki motoru süren tr beyzlerine çıkan pic portlarına direkt lehimle. önce ampüllerin yansın, anlayalım bakalım motor süren kısım mı yoksa diğer kısımlar mı sorunlu. ayrıca voltajı verip 5 voltun çıkıyor mu, pic ayaklarında voltaj var mı, kısa devre etmeden sağı solu bir kontrol et.

bunları yap, ve buraya yaz. konu altta kalıp göremiyorum şu an olduğu gibi. o halde özelden telefonumu yazıyorum bana haber ver. sadece mesaj yaz. müsait olup olmadığımı sor, ben seni ararım. çünkü ararsan muhtemelen yoğun olacağım.

bunun dışında sana yardımcı olacağımdan emin olabilirsin. bu devre ya çalışacak ya da çalışacak.

kolay gelsin.

not:
ldr'leri bir boru içine al. en kötü ihtimal siyah elektrik banntı ile çevrele. ışığı direkt almasın, tam karşısından gelirken alsın. boru yerine daralan makaron da alıp takabilirsin varsa çevrende.

işaretli yere buton takmışsın. onlar öyle olmaz. swiç niyetine bağlamışsın şimdilik belli ki. fakat ilk butona dikkat edersen o bir buton değil. diğer 4 ucun her birini bir swiçe uzatıp diğer 1 ve 2 yazılı olan uçlardan çektiğin kbloları ortak uç olarak butonların diğer boşta kalan ayaklarına bağlayacaksın.

aynı şey ldr için de geçerli. şase yazan uç hepsinin ortak ucudur. kalan 4 uç ldr'lere gidecek. bir hata var resimden görülen, normalde tel köprü görünen yerden sen kablo çekmişsin. besleme girişi yanındaki o noktaya dikkat edersen orada jumper var. yani bir kısa tel köprü at

Yanıt #25
Abi merhaba,
Bu sene bitirme projesi olarak ben de gunes takip sistemi yapacagim. Anlatimini okudum ellerine saglik. Daha once hic boyle bir proje yapmadim. Ayrica hocam lcd ye bilgileri yansitmami da istedi. Bununla ilgili biraz daha bilgi verir misin ?

Yanıt #26
Abi merhaba,
Bu sene bitirme projesi olarak ben de gunes takip sistemi yapacagim. Anlatimini okudum ellerine saglik. Daha once hic boyle bir proje yapmadim. Ayrica hocam lcd ye bilgileri yansitmami da istedi. Bununla ilgili biraz daha bilgi verir misin ?

lcd'ye yansıtılacak olan bilgiler nedir?

Yanıt #28
Panelin yukarı aşağı, sağa sola kaç derece dönmüş olduğunu yansıtmamız gerekiyor.

o da var. yazılımı vs her şeyi hazır. bir ara unutmazsam yüklerim. unutursam özel mesajla bildirin.

Yanıt #29
Abi valla çok iyi olur.