Ana içeriğe git
Konu: Smps Digipro 1000 çalışması hakkında görüşleriniz (764 Kez okunmuş)

Ynt: Smps Digipro 1000 çalışması hakkında görüşleriniz

Yanıt #15
Pfc kısımını Ir1150 ile yapmayı düşündüm ama ,  Smd ile uğraşmak istemedim.

Mkp kondansatör bile bulmak zor memlekette :D Trafo'ya giden 1uf 400v kondansatörleri Mkp olmasın başka tip birşey olsun Devre fena aptallaşıyor . O yüzden Metal Film direnç vede Mkp kondansatörlerle yapacam . Daha stabil çalışsın diye.

Sizede kolay gelsin .

Bende yarım bıraktığım proje için almış olduğum bazı kapasitörlerin MKP olduğunu hatırlıyorum. Direnç.net den almıştım. İhtiyacın varsa MKP ye ara sor direnç.net i yada diğer satıcıları. Mutlaka olması lazım.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #16
Sağol ben Karaköy'de depoya girip tek tek seçebilme imkanım var eksik olma. Yanlız elimde Nüve'lerden büyükler var . Çizimi ona göre yaptım . Bu Nüve vede karkaslardan bulabilirsem iyi olacak.........

Yanıt #17
Buda diğer sargı..

Yanıt #18
Anladim e zaten ordaysan o zaman orda artek elektronik var nuve ve karkas cesitleri vs satiyo. Istedigin nuve ve karkas orda bulabilirsin buyuk ihtimal. Biz tabi mugla da oldugumuzdan sizin kadar sansli degiliz tedarik konusunda.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #19
Evet  o yüzden biraz şanslıyız..... İlerleyen zamanlarda birşeyler lazım olursa bende alırım sizlere gönderirim..... Bugün epey eksikler vardı aldım onları. Zira iki tip Nüve vardı ...... Birisi 0-400khz aralığı birde 35khz-400khz aralığı gibi birşey söyledi oradaki satıcı. Zira teknik olarak bilmediğinden birisi Filtre için  , diğeride Trafo olarak kullanılıyor dedi...... IRFB4229 mosfet aldım , pahalıydı. Onunla D-class  900 watt amplifkatör yapmam gerekti....

Yanıt #20
nüveleri internetten alabilirsiniz. aldıgınız nüvenin datasheetide olur, değerleride olur, herşeyi belli olur.

Bizim satıcılarımız işin karına bakar başka bişeye bakmaz. hizmet yok, bilgi yok, hiçbişey yok. Ne malzemesi nedir bilirler nede ilgilenirler. 1 2 tane alacaksanız hele cevap vermekten bile erinirler. 

Yanıt #21
@toyer  maalesef dediğin doğruda mesela bugün gittim sürekli alışveriş yaptığım yerde öyle kalabalıkki adamlar stres içinde bende , acele ettirmemeye çalışıyorum.  Aslında o malzeme satıcılığı işi tam bayan işi. Bu işi onlar daha kolay yapar gibime geliyor. 

Yanıt #22
kalabalık olması vesaire bunlar özür olamaz, olmamalı. Adam malzeme satıyor ne sattıgını bilmiyor bilmekte istemiyor. Hiç umrundada olmuyor.

Yurt dışından sample malzeme istiyorum. Adamlar kargo parası dahil herşeyi ödüyor ve gönderiyor. Bunlar cevap bile vermiyor. fark burada yatıyor.

Yanıt #23
Bir sorum olacak  , belki bilen vardır ;

Smps'lerle aşırı akım korumadan ziyade ilk çalıştırmada yada testlerde  , olası Mosfet'leri korumak yada entegreyi korumak için 220'ye seri lamba bağlmanın dışında nasıl bir uygalama yapılabilir ? Çünkü bazı devrelerde 220'ye takınca devreyi flaşör gibi davranıyor. Sebebi ise rafo'dan osilastör  entegresinin kendisini çalıştırması için yeterli enerji alamamış olmasından kaynaklanıyor vede bundan dolayı işe yaramıyor Seri Lamba bağlamak . Sizler böyle bir denemede ne yapıyorsunuz ?

Yanıt #24
Bahsettigin inrush akimi ve soft start. Soft start kimi zaman pwm entegresinde kimi zaman da harici yapilmasi gerekiyor. Inrush ise daha basit bi kac direnc, role, zener ve iki tane seri 5W direnc ile ustesinden gelinebiliyor. Soft start i harici olarak hic denemedim ama kitaplarda devresini gormustum. Inrush devresi ise basit.

Yanıt #25
Soft Start devremde var . Bahsettiğin başka birşey. Soft start olmadan  , kondasantör şarjını deşarjını akımı engelleyemediğimizden anında sigorta atabilir. O farklı birşey. Soft start ise akımı değil gerilimi kontrol eder. Bundan ziyade bana düşük 220volt   daha düşük amperli sanırım girişe testler işin trafo kullanmak lazım lazım..... Çünkü soft start bile ani akımı engelleyemiyor.

Yanıt #26
Soft Start devremde var . Bahsettiğin başka birşey. Soft start olmadan  , kondasantör şarjını deşarjını akımı engelleyemediğimizden anında sigorta atabilir. O farklı birşey. Soft start ise akımı değil gerilimi kontrol eder. Bundan ziyade bana düşük 220volt   daha düşük amperli sanırım girişe testler işin trafo kullanmak lazım lazım..... Çünkü soft start bile ani akımı engelleyemiyor.

Dostum sen mosfetleri korumak icin dedigin icin ben soft start onerdim. Inrush ise kapasitorlerden ve trafo gibi manyetik komponentlerden dolayi cekilen yuksek akimdir. Soft start sisteme ilk basta binen yuku azaltir ama sen hala ilk ani cekilen akimi diyosan senin cozumun bahsettigim inrush devresidir.

Yanıt #27
Devreyi kurdum , fakat sorun var çalışmıyor . Zira voltajlar düşük.....

Bu devreye göre konuşursak ;

Mje340 regüle için kullanılmış. Bu devredeki uygulamada ,  Base ucuna 220k ile +310 volttan voltaj geliyor sanırım vede 12volt zener yanıyor...... Entegre'ye mosfetleri korumak için dışardan 12 volt veriyorum 89khz osilatör çalışıyor. Zira Akım koruma kısımnı ayırmak gerekiyor. Böyle test yapınca. Çünkü Source uçlardan akım geçmeyince , 3 nolu Pine gelen Bc817 fena ısınıyor vede entegreyi yakabiliyor.....

Trafo sargılarına gelince Primer : 2x11 4x0,5lik telden
Seconder  90 volt için 2x7 tur   4x0,60'lık telden  63 volt (Ac) .......... 2x12 volt için 2x2 tur sardım .... Yada yanlış anlamış olabilirim Spir başına 7 volt olarak hesaplama yaptım devreye bakınca...... Ama sanırım 4 volt spir başına.......

Yanıt #28
Ir2153'lerde piyasada sanırım çok patates malzeme var. Almayacam daha ...... Bir çalışıyor bir çalışmıyor. Girişe regüle koydum anında ısınıyor vede yanıyor...... Sizdede böyle sorun oldumu ?  Yada başka bir çalışma yapmak lazım ........