Ana içeriğe git
Konu: Arduino ile Barkod Okuyan Forklift Robot yapma Projesi (294 Kez okunmuş)

Arduino ile Barkod Okuyan Forklift Robot yapma Projesi

Merhaba Arkadaşlar,
Bitirme projesi kapsamında arduino ile barkod okuyan forklift robot yapmak istiyoruz. Bu robot; kendisine bildirilen ürünü barkod okuyarak teslim alanına getirecek. Biz arkadaşlarımız olarak arduino konusunda çok tecrübeli olmadığımız için bu konuyu arduino konusunda iyi olan, tecrübeli arkadaşlarla paylaşmak istedik. Nerden başlamalıyız? ve hangi parçaları kullanmalıyız. Bi yol haritası gösterirseniz çok iyi olur arkadaşlar.

Ynt: Arduino ile Barkod Okuyan Forklift Robot yapma Projesi

Yanıt #1
Böyle bir projeyi "Gerçek hayattaki şartlarla uygulamaya kalkarsanız "kolay hazırlanabilecek bir proje değil
Eğer böyle bir projeyi yapmak zorunda değilseniz bence farklı daha kolay bir projeye geçin derim

Ynt: Arduino ile Barkod Okuyan Forklift Robot yapma Projesi

Yanıt #2
Bu robot; kendisine bildirilen ürünü barkod okuyarak teslim alanına getirecek
Bunu yapabilmesi için barkod numarasını  arduinoya bildirmeniz lazım.Bunu hangi yolla bildireceksiniz? Araç bir forklift olduğuna göre kablo ile değil wireless veya RF kullanacaksınız ayrıca raf kodunu da göndereceksiniz.Örneğin A,B,C diye 3 sütün ve her sütünda'da  aşağı doğru A1,A2 ve A3 diye gözlerimiz  var
ve diyelimki biz 869.... barkod numarasına ait 10 Kg lık çay kolisini alacağız ve bunun raf numarasıda B2 rafı(çay kolimizde diyelimki 3x4x5 cm boyutlarında karton kutu)  ve altındada 1 cm lik palet var forkliftin alması için.
Önce arduinoya hangi rafın önünde olduğunu daha sonra hangi katta olduğunu anlatacaksınız doğru katta iken barkodu okutturacaksınız ,bu mesafe CCD ler için ortalama 4-5 cm dir.Ürüne en yakın bölüm forklif bıçakları iken barkode okuma kısmını buraya nasıl yaklaştıracaksınız?
O yüzden bıçakları ençok 2-3 cm uzunluğunda yapabilirsiniz .Veya pahalı olan uzak mesafeden okuyan barcode okuyucu kullanacaksınız.
Sonra onayı alınca forkliftin bıçakları 1cm lik palet boşluğuna girecek ve üst rafa vurmayacak şekilde önce kaldıracak sonra çekecek sonra makul bir seviyeye indirip geri dönecek çizgi izleyerek farklı bir bölgeye bırakacak.Muhtemelen bıçakların hemen üstüne küçük bir engel algılayıcı sensör daha kullanacaksınız ki bu sinyal kutunun  alt sınırı size söyleyecek veya rafların yükseklikleri aynı olduğundan bıçağın aşağı yukarı hareketleri çok hassas ölçeceksiniz

Aşağıdaki videodaki forkliftten çok daha fazla özelliği olacak

https://www.youtube.com/watch?v=W43Ui8z__F8