Ana içeriğe git

Konu: Akü voltajına göre çalışan devre (597 Kez okunmuş)

• betelguz
  • [*][*][*]
Akü voltajına göre çalışan devre
Arkadaşlar bana tam olarak araç çalışıp voltaj 13- 13,8 volt civarına geldiğinde bir röleyi çalıştıracak, motor durduğunda akü şarjı kesilip voltaj 13 volt altına düştüğünde röle çalışmasını durduracak bir devre lazım. ekte bir devre şeması var ancak bu devre akü voltajı 10,4 volta düşerse röleyi çalıştırıyor. Bu devreyi  basit bir değişiklikle tersine çalıştırmak mümkünmü. Değilse istediğim şekilde devre planı paylaşabilecek varmı?
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: Akü voltajına göre çalışan devre
Yanıt #1
LM 3914 entegresi hakkında bir araştırma yap.
Akü gerilimini ölçen uygulamalarını incele.
Yine de çözüme ulaşamazsan şemayı buraya ilave et çözümünü birlikte yaparız.

• Flatron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #2
Arkadaşlar bana tam olarak araç çalışıp voltaj 13- 13,8 volt civarına geldiğinde bir röleyi çalıştıracak, motor durduğunda akü şarjı kesilip voltaj 13 volt altına düştüğünde röle çalışmasını durduracak bir devre lazım. ekte bir devre şeması var ancak bu devre akü voltajı 10,4 volta düşerse röleyi çalıştırıyor. Bu devreyi  basit bir değişiklikle tersine çalıştırmak mümkünmü. Değilse istediğim şekilde devre planı paylaşabilecek varmı?

Bu devreyi yaptıysanız opamp a bağlı bir trimpot var (10 K) o trimpotun ayarını değiştirirseniz istediğiniz voltaj seviyesine çekebilirsiniz eğer istediğinizin tam tersine çalışıyor ise rolenin NC ve NO uçlarının bağlanıtısını değiştirerek kullanabilirsiniz
( Örneğin 13 voltta uçları temas ettiriyor siz tersini istiyor açmasını istiyorsanız ,siz common ucu sabit kalmak kaydıyla diğer ucunu kullanacaksınız.)
Benzer bir konuyu izah eden video aşağıda
Burada 2:00 da adam Opamp ın 2 nolu pinine set ettiği(ayarladığı) voltajdan biraz daha yüksek voltajı 3 nolu pine uyguladığımda çıkıştaki LED in on-off olmasını anlatıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=Mz6_hCaA-cc

• Son Düzenleme: 15 Kasım 2015, 14:35:17 - Flatron

• betelguz
  • [*][*][*]
Yanıt #3
LM3914maksimum 16 volta kadar çalışıyor. Bu benim için yeterli değil. malum 24 volt araçlarda iş görmeyecektir.
Lm358 32 volta kadar çalışıyor. Başta verdiğim devreyi istediğim şekilde düzenleyebilirsem benim işimi görür.Potansiyometreden istenilen voltaja ayarlanabilir gibi.
sayın flatron  röledende vazgeçtim. röle yerine bir transistör kullanmak istiyorum. 13 volt üzeri voltaj çıkışı olsun altında olmasın.
şimdi 2 ve 3 nolu ayaklardaki parçaları yer değiştirsen 2 nolu ayağa zeneri ters çevirerek  ve direnci bağlasam, 3 nolu ayağada potansiyometreyi bağlasam mevcut şemaya göre ters çalışırmı ?  3-5 tane entegre alıp denemelere başlamak lazım :)

• betelguz
  • [*][*][*]
Yanıt #4
Biraz araştırma sonucu devrede düzenleme yaptım. Acaba olmuşmu ? Fikri olan varmı :)

• Flatron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #5
Biraz araştırma sonucu devrede düzenleme yaptım. Acaba olmuşmu ? Fikri olan varmı :)
Önce 741 li devreyi yapın 2 tane 5k trimpot 1 tane 1K ve 1 ad 470 Ohm birde LED
ayarladığınız voltajı biraz geçince LED i kontrol edin çıkışı bir transistöre roleyi sürün.Adım adım gidin
Size bir örnek daha aşağıdaki videoyu vereyim
yapacağınız devre tam olarak 2:59 a benzeyecek bir devre olacaktır
Burada anlatılmaya çalışılan şey opampın girişine ayarlanan voltaj değişince çıkıştaki konumu değişir.
Ayrıca bir opampın besleme voltajı ile kontrol edilecek voltaj bu sınırdadır diye birşey yoktur. Yani 5 voltla çalışan bir opampla,girişine gerilim bölücü bağlayarak 100 voltu bile açıp kapatabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=y0Q0ERSP24A
  • Son Düzenleme: 16 Kasım 2015, 02:06:40 - Flatron

• BuLuT_BeY
  • [*][*]
Yanıt #6
Sayın Betulguz;

Siz bu devreyı hıdrojen sıstemınızde kullanmak uzeremı tasarlıycaksınız.Öyle ise ne işe yarayacagınıda anlatabılırmısınız.Anladıgım kadarı ıle hıdrojen sıstemınızı otomatık hale getırmek ıcın bu devreye ıhtıyaç duydunuz.Arac calıstıgında sistemı acacak arac stop ettıgınde ıse otomatık olarak kapatacak bir sisteme benzıyor yada ben oyle anladım.Umarım yanlış anlasılmamısımdır.

• betelguz
  • [*][*][*]
Yanıt #7
evet bulut bey aynen doğru anlamışsınız.

• BuLuT_BeY
  • [*][*]
Yanıt #8
bunu yazılımlı kucuk bır devre ıle halledebiliriz diye dusunuyorum ıstersenız yardımcı olurum bu konuda size....

• betelguz
  • [*][*][*]
Yanıt #9
Yazılımsız olarak basit bir devre ilede yaptım ancak analog bir sistem olduğundan araç sistemine göre ayar gerektirebiliyor. Ayar gerektirmeyecek bir devre olursa tabi daha iyi olur.

• BuLuT_BeY
  • [*][*]
Yanıt #10
Ayar yapmana gerek olmayacak.sen sadece bana 13 voltta kapansin 13.8 de calissin de yada calisacagi voltaji ve kapanacagi voltaji aoyle yeter.cikisi role ile ac kapa olacak degilmi

• betelguz
  • [*][*][*]
Yanıt #11
13,40 volt ve üzerinde  çalışsın 12,80 volt ve altında  kapansın diyelim.Çıkışta röle olması şart değil. 12 volt 500ma akım verebilse yeterli.

• BuLuT_BeY
  • [*][*]
Yanıt #12
Tamam vermis oldugunuz voltajlarin degerinde caliscak kucuk bir sistem tasarlayayim

• BuLuT_BeY
  • [*][*]
Yanıt #13
O zaman soyle yapariz.ben cikisi transistorle 12 volta yukseltirim gerisi sende ne yapmak istersen yaparsin

• betelguz
  • [*][*][*]
Yanıt #14
çok iyi olur teşekkürler.