Ana içeriğe git
Konuyu Çözüldü
Bu konu çözüldü olarak işaretlendi ve daha fazla dikkat gerektirir.

Konu: 0.1 miliamper/100uA ölçme (892 Kez okunmuş)

• fatihsel
  • [*][*]
0.1 miliamper/100uA ölçme
Elektroniğe uzun bir aradan sonra can sıkıntısından yine geri dönüş yaptık.

Çok düşük seviyedeki akımları ölçmeye çalışıyorum. +/- 1.9999ma ölçmem gereken akım aralığı ve hassasiyetim ise 0.0001ma yani 100uA.
PIC, Arduino derken daha stabil olur diye düşünerek hazır panelmeter satın almış bulundum.

http://tr.aliexpress.com/store/product/0-56-Red-LCD-Current-Test-Meter-0-1-9999mA-Digital-Ammeter-High-Accuracy-Amperemeter-DC/402798_1465430256.html

Daha önceden akımı hep ampermetreye köprü yapıp ölçüyordum. Fakat bu sefer bugüne kadar hiç ilgilenmediğim hatta bilmediğim şönt ile tanışmış oldum. Akımın bu şönt direnci üzerinden aktarılması gerekiyormuş. Piyasa pek bulunabilen birşey değil. Bulunanlar ise çok yüksek değerlerde.

Benim kullanacağım voltaj 5v/2A aralığında. Bir potans serisi ile akımı düşürüp bu panel meter üzerinden geçirerek dilediğim micro amper düzeyinde ayarlayabilmek istiyorum. Aşağıdaki şemada anlatmaya çalıştım.

Takıldığım nokta ise işte şu şönt direnci. Orada normal direnç kullanabilir miyim? İstediğim değer aralığı için kaç ohm kullanmalıyım?
Şu başlıktaki http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5087.0.html formüllere göre hesap yaptım. Fakat  hesapta çok çok düşük değerler çıktı. Anlayamadım.

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: 0.1 miliamper/100uA ölçme
Yanıt #1
Selamlar,

Direncin çok düşük çıkması normal. Çünkü akım okuyucuların iç direnci çok düşük olur. Devreye seri bağlandıkları için. Eğer direnç yüksek olsa idi üzerinde düşen voltaj yüksek olup güç harcamasına sebep olacak ve güç kaynağı ile yük arasında voltaj düşümüne neden olacaktı.

Yukarıdaki linkini verdiğiniz konudaki hesaplamalara göre bulacağınız bir şönt direnci değerini kullanabilirsiniz.

Ben doğru direnç değerini elektronik malzeme satan yerde bulamadım. Kendim yaptım. sabit bir yüke seri ampermetre ve yine devreye seri yapmayı düşündüğüm şönt direncini koydum. Sabit akımda ampermetremin okuduğu değeri yakalayana kadar şönt direncinin boyunu ayarladım.

Direnç olarak bakır gümüş alaşımı ( soğutmacıların bakır boru kaynağı için kullanılan kaynak teli ) tel kullandım. Sizinde ölçeceğiniz akım çok çok düşük olduğu için normal bakır tel kullanabilirsiniz düşüncesindeyim. Eğer isterseniz benim kullandığım bakır alaşım telden sizede gönderebilirim.

Bu noktada panelmetrenizin maksimum skalada ekranda ne gösterdiğini bilirsek ona göre şönt direncini ayarlayabiliriz. Verdiğiniz linke baktım ama tam skalada kaç volt gerektiğini yada ne kadarlık şönt direnci kullandığını göremedim. Sizin bilginiz varsa hesaplayabiliriz.

• fatihsel
  • [*][*]
Yanıt #2
Özellikleri aşağıdaki gibi. Malum çin malı olduğundan datasheetde bulunmuyor. Ama aklıma birşey geldi. Bir potan yardımı ile voltaj girişindin direk versem gücü. Sonra potansı yükselterek ekran max yazısı görene kadar çevirsem aleti bozma ihtimalim var mı?

Bir de ampermete bağlanacak yerin girişinde 100ohm'luk(Kahve,siyah,siyah,kahve) mavi dirençten zaten bağlamışlar. Acaba direk max 2 ampere göre 100ohm la mı ayarlanıyor.

Özellikler

• Son Düzenleme: 08 Temmuz 2015, 15:30:21 - fatihsel

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #3
100 ohm bir şönt direnci için çok yüksek bir değer.

Birde panelmetrenizin tam ölçüm aralığı artı eksi 1.9999 ma olarak belirtilmiş. Yanlış okumuyorsam bu 2 mA demek değilmi yani iki miliamper maksimum ölçüm aralığına sahip değilmi bu cihaz.

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #4
Edit : ürünün ilk mesajınızdaki kategorisine baktığımda "DC 0-2MA Digital Ammeter" olarak geçiyor. Yanlış anlamadıysam bu cihaz 2 miliamper e kadar okuma yapar.

2 amper değil!
  • Son Düzenleme: 08 Temmuz 2015, 20:32:38 - serkan_48

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #5
Benden NOT:
Hiçbir ampermetre aslında bir ampermetre değildir. Gerçekte amper ölçen aletler de birer voltmetredir.
Bir ampermetre şönt direnç üzerindeki düşen geriimi ölçen bir voltmetredir esasen.
Bu husus dahilinde gidersek.
Ölçü aletimiz şöntsüz kaç milivolt veya mikrovolt ölçmektedir tespit edip doğrulayınız. Gerekirse kalibre ediniz.
Ölçülmek istenilen akım değerinde hangi şönt değerinde, ölçü aletimizin tam sapma değerini verebilecektir hesaplayınız.

Yanıt #6
hassas olmasını gerektiren nedir?
Forum yazışmalarında noktalama ve yazım kurallarına dikkat edelim.
Türkçe'mizi koruyalım!!!

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #7
hassas olmasını gerektiren nedir?

Hakikaten bende merak etmiştim nedenini soracaktım unutmuşum. Bu kadar hassasiyet neden? Ne çalıştırıyorsunuz yükünüz çok stabil değilse ekrandaki değerler çok hızlı değişecektir yada güç kaynağınız sabit değilse yine ekranda okuduğunuz değerler fırıldak gibi dönecektir.

• fatihsel
  • [*][*]
Yanıt #8
Bu projede akım İnsan vücudundan akacak. Akapunktur gibi. Ancak 2ma den fazlası insan için tehlikeli olduğundan 600ua gibi bir akımı opamp ile sabitleyip insan bücuduna vereceğiz.  Güvenli olsun diye ayrıca akımı bu panelle ölçmeliyim. Çünkü kişiden kişiye vücut direnci değişiyor.

Paneli bozmak istemediğimden max voltaj scalasını bulamadım. Bozmadan Kaç volt/ampere kadar verip deneyebilirim?

• fatihsel
  • [*][*]
Yanıt #9
Edit : ürünün ilk mesajınızdaki kategorisine baktığımda "DC 0-2MA Digital Ammeter" olarak geçiyor. Yanlış anlamadıysam bu cihaz 2 miliamper e kadar okuma yapar.

2 amper değil!

Evet evet. 2ma yani 2000ua.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #10
Bu projede akım İnsan vücudundan akacak. Akapunktur gibi. Ancak 2ma den fazlası insan için tehlikeli olduğundan 600ua gibi bir akımı opamp ile sabitleyip insan bücuduna vereceğiz.  Güvenli olsun diye ayrıca akımı bu panelle ölçmeliyim. Çünkü kişiden kişiye vücut direnci değişiyor.

Paneli bozmak istemediğimden max voltaj scalasını bulamadım. Bozmadan Kaç volt/ampere kadar verip deneyebilirim?

Bu durum zor değildir.
Ölçü aletin içerisindeki şönt olmaksızın bir voltmetre olarak kaç volt ölçtüğünü bul. R üzerindeki gerilim düşümüne göre bulduğun direnç değerini hassas olarak şönt yerine bağla. Tam değer için trimpot bağlanabilir.
Bahsi geçen akım çok düşük olduğu için yüksek değerli şönt gerektirecektir. İnsan vücudundan bu kadar akım akabilmesi için vücut direnci ve şönt direnci toplanarak gerçek akım hesaplanabilir.
Sonuçta insan vücut direnci ne olursa olsun ŞÖNT üzerindeki düşen gerilim bulunmalıdır.

• fatihsel
  • [*][*]
Yanıt #11
24 V/4A veriyorum girişine patlamaz değil mi?

• asma
  • [*][*][*][*][*]
  • Genel Moderatör
Yanıt #12
24 V/4A veriyorum girişine patlamaz değil mi?
Neden 24V vereceksiniz ki?
Benzer ölçü aletlerinin max. ölçüm değeri 200mV olduğunu düşünürsek siz 100mV verip ekranda gördüğünüz değeri yazmalısınız. (noktanın bulunduğu haneyle birlikte)
5V güç kaynağınız yokmu (ilk çizimde gözüken)
100k ve 10k potları kullanarak ayarlı gerilim kaynağı elde edersiniz ve ölçüp cihaza uygularsınız. Gösterdiği en yüksek gerilimi ve ekrandaki görüntüyü yazarsınız. (ölçü aletiniz varsa tabi)
Mesela 1,9999 değerinden fazla göstermiyor onu da 199,9mV ta veriyor derseniz. 2A ölçmek için 200mV uygulamanız gerektiği çıkar.
Şönt direnç hesabı ise V/I ile yapılır. 200mV/2A=0,1ohm gibi

Cihaz 5V ile çalışıyor siz ölçme gerilimini bulmak için 24V uygulayıp , patlamaz değil mi yazmışsınız.
Ölçme uçlarına 1,5V pil deydirsem zarar verirmiyim deseydiniz temkinli davrandığınızı düşünürdüm. Ama siz patlatmaya meyilli bir başlangıç yapmışsınız.

Kolay gelsin.

• fatihsel
  • [*][*]
Yanıt #13
@asma :) 24V'u örnek verdim. Yani yüksek voltaj verdiğimde cihaz MAX'mı diyecek yoksa yanacak mı diye... Birazdan 5V USB ile deneyeceğim. Teşekkürler.

• asma
  • [*][*][*][*][*]
  • Genel Moderatör
Yanıt #14
Ben de örnek verdim: 200mV tan fazla ölçemeyen bir cihaza 1,5V değerinde kalem pil bile fazla gelir.