Ana içeriğe git
Konu: Li-Ion Pil Bloğu Şarj Devresi (1027 Kez okunmuş)

Ynt: Li-Ion Pil Bloğu Şarj Devresi

Yanıt #15
Dediğiniz gibi PCB BMS devreler var. Çin'den de geliyor. Diğer taraftan anlatmak yerine elimden geldiğince çizdim. Sizin dediğinize göre aynı özellikteki pilleri veya farklı olanları bu şekilde şarj edebilir miyim acaba ?

Yanıt #16
balanslı devre dediğiniz de bu galiba. Çin'den alacağım da gelmesi zaman alıyor. Alternatif çözümler için araştırmak istemiştim ondan sordum.

Yanıt #17
TP4056 tek pil şarj eder. XL6009  16.8v sabitleme ile şarj edersiniz. Ancak akımı sınırlamanız lazım. ( 1A - en fazla 1.375 A)
XL6009  devreleri 3A akımla çalışıyor.  Aşırı akımla pilleri bozabilirsiniz.

Balans devresi gelinceye kadar  4 lü grup pili 16.8v 1A akımla şarj edin.

Yanıt #18
TP4056 tek pil şarj eder. XL6009  16.8v sabitleme ile şarj edersiniz. Ancak akımı sınırlamanız lazım. ( 1A - en fazla 1.375 A)
XL6009  devreleri 3A akımla çalışıyor.  Aşırı akımla pilleri bozabilirsiniz.

Balans devresi gelinceye kadar  4 lü grup pili 16.8v 1A akımla şarj edin.

Tamamdir hocam zaten TP4056 ile de 1 A akim verilebiliyor. Bu akim 16.8 volta çıkınca iyice düşecektir herhalde sanki 300 mA civarı gibi hesapladim yanlış degilse. Bunu deneyip sonucu paylaşacağım.

Yanıt #19
Yanlış; Deneyin, paylaşın

Yanıt #20
Ek bilgi;
TP4056  2 nolu pine bağlı direncin değeri değiştirilerek akim miktarı artirilabiliyor. Li-on piller şarj ve desarjlari tehlike oluşturmamasi için devreler 1A akımla çalışacak şekilde geliyor.

Yanıt #21
Dediğim gibi bir düzenek yaptım. Tp4056 nin önüne 16.8 volta ayarli bir XL6009, onun da onune seri bagli ayni ozelliklerde 4 adet 18650 pil bagladim. Multimetre ile ölçüm yaptim Sarj oluyor. Diğer taraftan TP4056 60 ila 80 dereceye kadar çıkıyor. Dokundum baya da ısınıyor gibi geldi bana. Gerci data sheetinde 60 dereceye kadar isinabilir denmis. Dayanacagi ust sinir da 80 derece denmis ama bilemedim.

Diğer taraftan pillerden motora giden gerilimi de 12 volt yapmak icin modul denedim ama cok ısınıyor. Dayanikli bir sey gerek sanirim. LM7812 falan isinir diye düşünüyorum akim yüksek çünkü.

Bu arada eklemeyi unuttum. 2 saatlij sarj süresince Pillerde isinma olmadı sarj esnasinda

Yanıt #22
Bir de tam sarj deneyip TP4056 nin dayanıp dayanmayacagini ve sarj işlemi bittiginde yeşil ışık yanip yanmadigini test edip sonuçları bildiririm. Bu arada TP4056 ya bağladığım sarj aleti de 2 amperlik bir cihaz. Onu da 1 amperlij bir cihazla değiştirip ısınıp isinmadigina bakacagim.

Yanıt #23
TP4056 modül tek pili şarj edebiliyor,  seri şarj yapılamıyor. 5 li düzenek kurdum. Piller şarj olmadı.
Kullandığım şarjlı matkap 18v la çalışıyor.
Baska modül buldum. Bundan kullanacağım.

Yanıt #24
Merhaba tekrar. Ben denedim ve şarj oluyor. TP4056'nın ucuna 8.38 volta ayarlı bir MT3608 , onun da ucuna seri bağlı iki 18650 pili ekledim ve şarj ettim. Görseli şu şekilde:

Yanıt #25
Tebrik ederim.

İyi çalışmalar, kolay gelsin.

Yanıt #26
Tebrik ederim.

İyi çalışmalar, kolay gelsin.

Teşekkür ederim sizin de katkiniz azimsanamaz o video ışık tuttu bu konuda. Bu arada 4 pille de denedim çalışıyor sistem. İyi çalışmalar diliyorum.

Yanıt #27
1 adet laptop bataryasi söktüm icinden 6 tane 18650 pil ve 1 tane devre cikti. Devre gördüğüm kadariyla pcb bms denilen kontrollü olarak  seri bağlı lityum pilleri sarj  eden bir devreye benziyor. Gerilim verip denemedim. 4 adete kadar seri bagli pil sarj eder bu devre göründüğü kadarıyla. Deneyip sonucu paylaşırım.

Yanıt #28
Sökülen piller sağlam mı?
Sağlamsa, şarj edin bakalım. Sonuç ne olur.
Sonucu bekliyorum.

Yanıt #29
Sökülen piller sağlam mı?
Sağlamsa, şarj edin bakalım. Sonuç ne olur.
Sonucu bekliyorum.

Piller kalitesiz gibi görünüyor araştırdım bulamadim ne olduğunu. Cr18650 - H2 - W11 yazıyor. Internette çıkmıyor. Şarjda su anda piller deneyeceğim bendeki pil test cihaziyla. Sonucu yazarım.