Ana içeriğe git
Konu: Li-Ion Pil Bloğu Şarj Devresi (1026 Kez okunmuş)

Li-Ion Pil Bloğu Şarj Devresi

Herkese merhaba.

Ekteki şematik görünümde kullanılan piller, 3,7 Voltluk 3400 mAh Li-Ion pillerdir. İstediğim şey 2 motoru şemadaki gibi sürebilirken, pillerin tamamını tek bir soketten şarj edebilmek.

Bunun için aralara switch'ler koyabilirim tabi ki ama istediğim şey bu işi pratik bir şekilde yapabilmek. Benzer bir şeyi internette tristörlü-triyaklı devreler ile görmüştüm, ancak elektronikçi olmadığım için tam olarak nasıl yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla.

Ynt: Li-Ion Pil Bloğu Şarj Devresi

Yanıt #1
Yardımcı olabilecek kimse yok mu? :(

Yanıt #3
Dostum tam olarak kaç adet lityum pil seri bağlanacak? Resimdeki adet mi? Yoksa daha az mı? Adet belirlenip voltaja göre bişeyler söylenebilir.

Bu noktada devre mi yapmak istiyorsunuz yoksa hazır şarj aletide alırım dermisiniz?

Kolay gelsin.

Yanıt #4
Resimdeki adetler doğrudur.

Devre yapmak gerekecek sanıyorum...

Yanıt #6
benımde 22.2 voltluk 5 pil için sarj devresı lazım
yada soyle yapabılırmıyım
5 pili seri baglasam sonra her pil için ayrı ayrı (balans için) uclarına sarj devresı baglasam ve bu sarj devrelerını bırbırlerıne paralel baglasam bu 5 pili balanslı ve kontrollu bıcımde sarj edebılırmıyım
tesk

Yanıt #7
benımde 22.2 voltluk 5 pil için sarj devresı lazım
yada soyle yapabılırmıyım
5 pili seri baglasam sonra her pil için ayrı ayrı (balans için) uclarına sarj devresı baglasam ve bu sarj devrelerını bırbırlerıne paralel baglasam bu 5 pili balanslı ve kontrollu bıcımde sarj edebılırmıyım
tesk
herbirine ayrı devre ve her devreyide ayrı güç kaynağıyla beslemen gerekli.5 şarj devresi 5 te besleme devresi.ben bu şekilde hallettim.şarj devresi int.te 1-2 tl civarı beslemeyide bit pazarından tel.şarjları topladım 50 kuruş 1 tl arası

Yanıt #8
Merhaba 4 adet 18650 pili seri baglayip sarj  etmek için 16.8 volt 1 amper vermemiz bir problem oluşturur mu? Teşekkür ederim şimdiden ilginize.

Yanıt #9
Oluşturmuyor şarj edebilirsiniz.

https://youtu.be/ABuxClAMmp4

Yanıt #10
Tamam o zaman hocam ben seri baglayip yapayim bunu dediğiniz gibi sarj edeyim. 16.8 volta ayarlamak icin bir lart modül var elimde. Mt3608 i sarj icin kullanacagim bu durumda. Hatta lityum pil sarj unitesi de var onu da baglarim olmazsa. Dediginiz gibiyse balans sarji şart değil

Yanıt #11
Bu arada video için de tesekkur ederim. Takip ettigim bir şahısti ama bu calismasi dikkatimden kacmis. Iyi forumlar dilerim.

Yanıt #12
 18650 piller farklı özellikte ise, balanslı şarj gerekir. TP4056 lı devre de kullanabilirsiniz.

Yanıt #13
18650 piller farklı özellikte ise, balanslı şarj gerekir. TP4056 lı devre de kullanabilirsiniz.

Hocam bu islerde cok tecrubeli değilim. TP4056 devrelerim var. Onu nasıl yapabilirim acaba balanslı olarak? Ayni özellikte olan pillerim de var ayrica farklı olanlar da var.

Bi ara diyot ekleyerek denedim ve calismisti ama uzun süreli sarj etmeyi denemedim. Tp4056 ile seri şarj etmek istiyorum

Yanıt #14
TP4056 ile tek tek şarj yapabilirsiniz. Balanslı devreler internette mevcut, hazırı da mevcut. Biraz araştırırsanız, öğrenmek istediklerinizi bulabilirsiniz.

TP 4056 seri bağlantıda bende kullanmak istiyorum . 5 li düzenek kurdum. Şarjlı matkap devresi icin.
Eksik ekipmanlarım var. Siparişlerimi bekliyorum. Bitirince sonucu paylaşırım.