image

Ana içeriğe git
Konu: 10A solar şarz devresi (arıza) (765 Kez okunmuş)

10A solar şarz devresi (arıza)

herkeze hayırlı çalışmalar

bir haftadır  uğraştığım solar şarz  devresini çalışır vaziyete getiremedim testini yapan arkadaşlar devrenin çalışır durumda olduğunu dile getiriyorlar
 devreyi test amaçlı 18v 5A korumalı güç kaynağı ile besliyorum.

devre de bir adet sonsuz tur 100 k potans
ırfz9540 fet
19TQ015 shotky diyod yerine mbr1560 var   
lm358 opamp var
görünen sıkıntı şu  ki ;  potans hiçbir şekilde cıkışa etkisi yok , ın neyse out da o oluyor şarz voltajını degiştiremiyorum  belki devrenin çalışma yapısı farklıdır düşüncesi ile  aküyü test e tabi tuttum akü şişti  şarj akımıda 4,5 A anlamdım gitti

emareler
şeması
http://320volt.com/wp-content/uploads/2013/06/solar-panel-charger-gunes-pili-sarj-devresi.jpg
paylaşılan konu
http://320volt.com/0a-20a-solar-sarj-regulator-devresi/
pcb şeması

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Ynt: 10A solar şarz devresi (arza)

Yanıt #1
18 volt 5 amperle besliyorsun ama 10A lik bir şarj cihazı yapıyorsun besleme kaldırmaz yanar diyotları yakar + trafonuda yakarsın 18 volt 10 amper gücünde 11 amper gücünde bir trafoya ihtiyacın var
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #2
şarj cihazı 10 amper cekicek 10 ampere ihtiyacı var ama sen 5 A verebiliyorsun en fazla ee nolur trafo ısınır ısınır bakırların üstündeki yalıtkanlar erir trafon yanar cöpe cıkar diyotlarda eğer 10 amperi kaldıracak diyotlarsa diyotlara bişey olmaz ama onlarda 10 amperin altındaysa onlarda fazla akım gectiği icin yanacaktır köprü diyotmu kullanıyorsun ?

Yanıt #3

baskı devre

Yanıt #4
beslemenin cıkışını şuan ölc bir değer alacakmısın diyotların cıkışını ölc

Yanıt #5
bide o iki entegrenin bacakları bakırlarla değiyormu kısa devre yaptırırsın değerse eğer kısa devre yaparsa hem entegren yanar hemde beyzine bağladığın potansiyometre iş görmez

Yanıt #6
 devrede farklı bir durum var  çıkamadım işin içinden

Yanıt #7
akü şişti diyorsun akünün şişmesinin nedeni ya fazla voltaj vermenden kaynaklıdır yada doğru akım olmadığı icindir

Yanıt #8
4,5A ile şarz olduğunu belirttim

Yanıt #9
Amper başka birşey Volt başka birşey  amper güc demektir volt gerelim demektir

Yanıt #10
furkan kardeşim devre  18v ile besleniyor  akü bir yük oluşturdugu için voltaj 16v  13 V kadar düşüyor ve  4,5A ile şarz ediyor  akü 7A  bir saat te 4,5 iki saaat te 9 A yapar   şarz yapar 10/1 şarz etme kuralına göre gidersen  akünün sişmesi normal benim derdim potans neden görev yapmıyor    >:(

Yanıt #11
akü çıkışını boşta ölçtün mü stk?
akünün şişmesini dikkate al, patlar matlar. içinde gaz sıkışması olmuştur şu anda. kapağı mapağı açarken patlarsa gözüne neyin gelir.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #12
yav kardeşim potans niye görev yapmak bir cıkar sağlam mı diye bir bak ölc ohm kademesinde sonra entegrenin ayar yaptığın bacağına bağlı olduğundan emin ol entegreyide ölc sağlammı bak sonra potansın bacakları soğuk lehimmi değilmi bak diyot kademesine alıp bacaklara değdir potans ayar bacağı ile bir iletimi varmı bak dicemde zaten ayar ayağına bişey bağlı değilse entegre calışmaz cıkışından bişey alamazsın kısa devre var bak sen ona bence kısa devre var potansa girmeden direk gidiyordur beyze tüm cıkışı ypıyordur ve potansta iş görmüyordur

Yanıt #13
bu 3 üncü kart ve 5 inci potans. potanslar normal bir yerde basit ama etkili bir sıkıntı
var

Yanıt #14
akü çıkışını boşta ölçtün mü stk?
akünün şişmesini dikkate al, patlar matlar. içinde gaz sıkışması olmuştur şu anda. kapağı mapağı açarken patlarsa gözüne neyin gelir.

seron gardaş 12,5v  gibi bakındım bakındım bulamadım akü yamuldu gittti :-D ama muhtemel çalışacak gıbi umudum var