Ana içeriğe git
Konuyu Çözüldü
Bu konu çözüldü olarak işaretlendi ve daha fazla dikkat gerektirir.

Konu: ölçüm aletine adaptör taktım (324 Kez okunmuş)

• sonerbicer
  • [*][*][*]
  • Tilki, aslan artığı ile doyar.
ölçüm aletine adaptör taktım
 ;D  ölçüm aletimin pili bitmişti  akşam akşam pil almaya  gitmeye üşendim 
 bende eski modemin 9 voltluk adaptörünün ucunu  kestim  ölçüm aletininde  pil baglantılarını kestim  bagladım yapıştırdım
on numara  ölçüm aletim  oldu  pil derdine  son:))))
bir  fikir olsun size  diye  yazdım  belki bunu daha  geliştirirsiniz   direnç diyot  vs takarsınız  evladiyelik  kullanırsınız   yada  ne bileyim işte   uzman olan sizsiniz  geliştirin

• elektrofizikci
  • [*][*][*][*]
Ynt: ölçüm aletine adaptör taktım
Yanıt #1
bari pil yatağına uygun soket takıp "tak-çıkar" bir şey yapsaydınız. Mobil özelliğini de kaybetmeseydi cihaz... ölçü aletinden kestiğiniz parçadan bir tane daha alın. Eskisini yerine takın. Yenisine de adaptöre takın... Birbirine takmalı olsun... bazen pilli bazen kablolu kullanırsınız...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

• sonerbicer
  • [*][*][*]
Yanıt #2
bari pil yatağına uygun soket takıp "tak-çıkar" bir şey yapsaydınız. Mobil özelliğini de kaybetmeseydi cihaz... ölçü aletinden kestiğiniz parçadan bir tane daha alın. Eskisini yerine takın. Yenisine de adaptöre takın... Birbirine takmalı olsun... bazen pilli bazen kablolu kullanırsınız...

soket takmadım ama  o pil şapkacıgını az  uzun kestim gerektiğiginde  adaptörü bantlı yerden ayırıp  pil soketini takıp pilliye dönüştürürüm  

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #3
soner abi,
eve bir tane ucuzundan havya,
biraz lehim al.
ayrıca bir adet 9V adaptör erkek soket (adaptörün ucundan kestiğinden)
bir adet adaptör dişi soket (kestiğin soketin zıt olanından adı üstünde ;D ) alırsan elektrofizikçinin dediği gibi şimdiki yaptığından daha iyi, on numara bir ölçü aletin olur. pil bittiğinde adaptörü çıkarır o sokete takarsaın, adaptörü bulamadın, pili takarsın. çok güzel olur. bir de dikkat etmelisin adaptör ile pili aynı anda bağlarsan pil hasar görür, içindeki sıvılar sızar, cihazın içi mahvolur. soketin uçlarını doğru bağladığın taktirde adaptörü takar takmaz soket pil bağlantısını kendisi kesiyor.
Usta değilim. Bu nedenle bana "usta" demeniz beni rahatsız eder.
Sadece bildiğim kadarıyla katılım yapan ve sohbet etmeyi seven biriyim.
Benden yardım talep edecekseniz bunu gözönünde bulundurunuz.
Anlayışınız için teşekkür ederim. Saygılar selamlar.

• datamen
  • [*][*]
Yanıt #4
Yurdum insanın pratık cozumlerı ıste  avrupalılar olsa oturur 1 hafat dusunurler  yapsammı yapmasammı dıyee :)

• sonerbicer
  • [*][*][*]
Yanıt #5
soner abi,
eve bir tane ucuzundan havya,
biraz lehim al.
ayrıca bir adet 9V adaptör erkek soket (adaptörün ucundan kestiğinden)
bir adet adaptör dişi soket (kestiğin soketin zıt olanından adı üstünde ;D ) alırsan elektrofizikçinin dediği gibi şimdiki yaptığından daha iyi, on numara bir ölçü aletin olur. pil bittiğinde adaptörü çıkarır o sokete takarsaın, adaptörü bulamadın, pili takarsın. çok güzel olur. bir de dikkat etmelisin adaptör ile pili aynı anda bağlarsan pil hasar görür, içindeki sıvılar sızar, cihazın içi mahvolur. soketin uçlarını doğru bağladığın taktirde adaptörü takar takmaz soket pil bağlantısını kendisi kesiyor.

kardeş dedimya  eski modem  vardı onun adaptörünü kullandım aynı modemin  soketinide söktüm ama işte  lehimleyemedim  tabanca havyam var lehim telimde  var  tek sıkıntı lanet soket yerinde  durmuyor  kıskaç veya  mengenem yok  ben temas eder etmez  kaçıyor:)) lehimde  hiç ama  hiç  iyi değilim  bazan tesadüf lehim yapıyorum o zamanda  lehim bölgesi dag gibi oluyor koca bir  öbek  oluyor orada

• fatihsel
  • [*][*]
Yanıt #6
DC yazan birçok ürün adaptörünün içinde hiçbir doğrultucu diyot yok. Çünkü modem gibi cihazların içinde nasıl olsa hep bir doğrultucu var diye trafoyu paketletip üzerine DC adaptör yazıyorlar. Adaptörlere dikkat etmeli.

Yanıt #7
Benimde ölçü aletimin pili zayıftı değerleri doğru göstermiyordu 12 v modem adaptör ucunu kestim pil yatağına + -  bağlantı yaptım voltaj yüksek diye galiba ölçü aleti kökten gitti. Fikirleriniz varsa konu hakkında paylaşır mısınız?

• cevat1
  • [*][*]
Yanıt #8
Benim fikrim var.
Cihazlarin orjinalligini bozmayın.
1 adet pil 1 tl. 6 ay kullanin. Deger mi?
Antin kuntin işlere...

• ozgurece
  • [*][*][*][*]
Yanıt #9
Ölçü aleti Kaç voltla çalışıyor ?  3V ?  9V ? Sanıyorum bu konuda bilginiz olmadığı için 3V ölçü aletine 12 Volt verdiniz. Muhtemelen Sigorta ve girişteki elemanlar zarar görmüş olabilir. Siz ölçü aletini açın Board ın detaylı resimlerini burada paylaşırsanız Forumdaki arkadaşlar size sırasıyla yapılması gerekenleri ,onarım yapılabilecek durumdaysa yardımcı olurlar.
  • Son Düzenleme: 01 Aralık 2016, 21:58:50 - ozgurece
L G 42 LM 620S LED TV
N E X T 10000 UHD Android Hibrit 4K
N E X T YE MACHINA 3D - ID 0001628
N E X T YE 2000 X CI PLUS
A S U S K53 SD

• cevat1
  • [*][*]
Yanıt #10
Benimde ölçü aletimin pili zayıftı değerleri doğru göstermiyordu 12 v modem adaptör ucunu kestim pil yatağına + -  bağlantı yaptım voltaj yüksek diye galiba ölçü aleti kökten gitti. Fikirleriniz varsa konu hakkında paylaşır mısınız?

Atasözü
"Çarşıdaki pirince giderken, evdeki bulgurdan olmak"

Değermiydi? 1 liralık pil için, ölçü aletini yakmaya...

• cevat1
  • [*][*]
Yanıt #11
Ölçü aleti Kaç voltla çalışıyor ?  3V ?  9V ? Sanıyorum bu konuda bilginiz olmadığı için 3V ölçü aletine 12 Volt verdiniz. Muhtemelen Sigorta ve girişteki elemanlar zarar görmüş olabilir. Siz ölçü aletini açın Board ın detaylı resimlerini burada paylaşırsanız Forumdaki arkadaşlar size sırasıyla yapılması gerekenleri ,onarım yapılabilecek durumdaysa yardımcı olurlar.
Islemci yanmıştır. Yüksek voltajda sigorta atar.

• Mustafa281
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #12
Islemci yanmıştır. Yüksek voltajda sigorta atar.
Ölçü aletini adaptörle çalıştırmak çoğu değere yanlış zemin hazırlamak demektir pil ayrı adaptör ayrı benim bildiğim ölçü aleti adaptör yani cereyan ile beslemek uygun değildir.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #13
Ölçü aleti adaptörle çalıştırılabilir. Çıkış gücü tırtırsız, humsuz olmak zorundadır. Pil gerilimine de tam uyumlu olursa hiçbir sorun olmaz.
Yalnız bilmeden, rastgele yapılan bu tip uygulamalar arızayla sonuçlanır. Yukarıda yapılan yorular hep doğru. Pil ucuz zaten. Adaptöre gerek yoktu ama, pili çabuk biten cihazlarda adaptör kullanmak, bilinçli uygulamak şartıyla uygun olabilir. Naçizane düşüncem bu.

Konuya dönecek olursak, eğer sigortası atmamışsa, yanmıştır.
Usta değilim. Bu nedenle bana "usta" demeniz beni rahatsız eder.
Sadece bildiğim kadarıyla katılım yapan ve sohbet etmeyi seven biriyim.
Benden yardım talep edecekseniz bunu gözönünde bulundurunuz.
Anlayışınız için teşekkür ederim. Saygılar selamlar.