image

Ana içeriğe git
Konu: Meanwell 24 volt 14 amper smps modifikasyon yardım ( hem voltaj hem akım ayarı ) (2327 Kez okunmuş)

Ynt: Meanwell 24 volt 14 amper smps modifikasyon yardım ( hem voltaj hem akım ayarı )

Yanıt #30

D1835  = 2SD1835

Bipolar Transistör

50 volt 2 amper Low Vce npn single np

Şemayı inceliyorum. Elimde başka bir power supply de aynı transistörlerin yerinde C1815 var şimdi onun değerlerine bakıyorum

Edit baktım değerleri amper değeri tutmuyor.

C2655 veya geçici olarak C945 kullanılabilir.Ama ayak bağlantıları tutmayabilir.Buna dikkat ederek devreye ekleyin

Ynt: Meanwell 24 volt 14 amper smps modifikasyon yardım ( hem voltaj hem akım ayarı )

Yanıt #31
opampın çıkışında R45 vardı TL494 ün 4 nolu pin yolu üzerinde bir ucundan direnci ayırdım durum hala aynı. Değişen bir şey yok.

C945 e baktım akım olarak 150 ma görünüyor. Sorun olmasın hemen yanmaz mı? ayak bağlantılarını kontro lederim de transistörün akımının yetmemesi düşündürüyor. Biri 2 amper diğeri 150 ma

Yanıt #32

opampın çıkışında R45 vardı TL494 ün 4 nolu pin yolu üzerinde bir ucundan direnci ayırdım durum hala aynı. Değişen bir şey yok.

C945 e baktım akım olarak 150 ma görünüyor. Sorun olmasın hemen yanmaz mı? ayak bağlantılarını kontro lederim de transistörün akımının yetmemesi düşündürüyor. Biri 2 amper diğeri 150 ma

o kısmı eleyebiliriz şimdi o halde:)
öyle bişey olması zor dikkat ederseniz transistöre seri 1.5k direnç var.yani devre çalışacaktır yine de.

Yanıt #33
hemen transistorleri değiştiriyorum

[mergedate]1432050816[/mergedate]
Transistörleri C945 ile değiştirdim. Sonuç herhangi bir değişiklik yok. Arıza aynen devam edyor.

@kifvet

Yanıt #34

hemen transistorleri değiştiriyorum

[mergedate]1432050816[/mergedate]
Transistörleri C945 ile değiştirdim. Sonuç herhangi bir değişiklik yok. Arıza aynen devam edyor.

@kifvet

pekala:)o iki transistörün emiterleri birleşip iki diyota paralel bir kondansatörden geçip topraga bağlanıyor. O iki diyotu kontrol edin ve kondansatörü değiştirin.

Yanıt #35

pekala:)o iki transistörün emiterleri birleşip iki diyota paralel bir kondansatörden geçip topraga bağlanıyor. O iki diyotu kontrol edin ve kondansatörü değiştirin.

Diyotları ölçtüm  sağlam. Kondansatör 1 mF 50 volt idi 1 mF 63 volt ile değiştirildi.

Durum aynı. Cihazı fişe taktığımda zırıltılı voltaj 14 volt civarında fişi çektiğimde zırıltı 10 saniye kadar daha devam edip ses sonunda kesiliyor. Bu durum bir bilgi verir mi?

Yanıt #36

Diyotları ölçtüm  sağlam. Kondansatör 1 mF 50 volt idi 1 mF 63 volt ile değiştirildi.

Durum aynı. Cihazı fişe taktığımda zırıltılı voltaj 14 volt civarında fişi çektiğimde zırıltı 10 saniye kadar daha devam edip ses sonunda kesiliyor. Bu durum bir bilgi verir mi?

bu durum pek bilgi vermez aslında.giriş kapasitörlerinin boşalmasından dolayı o ses bi süre daha geliyor.şu anda başka bişey gelmiyor aklıma ama o girişteki kırmızı büyük kondansatörü deneme test etme imkanımız var mı??
[mergedate]1432054010[/mergedate]

1.Buradaki hasar ne sonucu oluşmuş?
2.Buradaki diyotları sökün.
3.Bu noktaya 12V-1A(mümkünse saç trafolu) harici güç kaynağının (+) ucunu ekleyin.
4.Numaralı yere de harici güç kaynağının (-) ucunu bağlayın.
Devreyi bir çalışıtırın ondan sonra sonucu bildirin.

Yanıt #37
1 numaradaki darbe bu smps in kapağındaki fanı sökmek için açtıklarında çarpınca darbe almış.

2 - bu işlemle TL494 ü haricen beslemiş mi olacağız?

Yanıt #38

1 numaradaki darbe bu smps in kapağındaki fanı sökmek için açtıklarında çarpınca darbe almış.

2 - bu işlemle TL494 ü haricen beslemiş mi olacağız?

evet haricen beslemiş olacağız:)

trafonun üzerindeki bantta da bir yırtılma olmuş bobinin ardında hemen.devre hasar almış gibi geldi o yüzden sordum.

Yanıt #39
2 nolu diyotların çıkışı ile şase arasında ilk çalışma anında 12 volt okuyorum 5 saniye sonra bu voltaj 13 volt oldu. Yani dc besleme voltajı var sorunsuz gibi görünüyor. Yinede söküp akü yada adaptörle besleyeyim mi?

Hasarlı noktalara baktım herhangi bir durum yok. Benimde dikkatimi ilk çeken nokta oralar oldu.

TL494 beslemesi normal.
[mergedate]1432056164[/mergedate]
Acaba çıkış voltajından feedback alan trimpotlu devrede sorun olabilir mi yada referans voltajı bunların teorilerini çok iyi bilmiyorum. Çıkıştan geri doğru bir inceleyeyim. Devre üzerindeki bir çok direnci ölçtüm sorun görünmüyor.

Yanıt #40

2 nolu diyotların çıkışı ile şase arasında ilk çalışma anında 12 volt okuyorum 5 saniye sonra bu voltaj 13 volt oldu. Yani dc besleme voltajı var sorunsuz gibi görünüyor. Yinede söküp akü yada adaptörle besleyeyim mi?

Hasarlı noktalara baktım herhangi bir durum yok. Benimde dikkatimi ilk çeken nokta oralar oldu.

TL494 beslemesi normal.

işte bu bilgiler bize yorum şansı verir:)kafam durdu galiba bugün:)orayı kontrol ettirmek aklıma gelmedi:)
bu durumda çıkış filtresini kontrol etmek gerekir.ama bi kaç sıkıntı var aklımın almadığı.o 12V olan çıkış devre çıkışı normale döndüğünde daha da yükselecek.hadi diyelim trafo doğru çıkış verdi ve sekonder filtrede kayıp var.geri besleme dutycyle değerini max yapana kadar o voltajı artıracaktır.Oradaki 12V voltaj bu sefer 20V civarı okunmalı.Çok garip bir durum:)))

Yanıt #41
Bu arada feedback devresi üzerindeki R25 1.8 k ohm olması gerekirken devre üzerinde 1.6 k ohm ölçüyorum. çok etken midir?

Yanıt #42

TL494 beslemesi normal.
[mergedate]1432056164[/mergedate]
Acaba çıkış voltajından feedback alan trimpotlu devrede sorun olabilir mi yada referans voltajı bunların teorilerini çok iyi bilmiyorum. Çıkıştan geri doğru bir inceleyeyim. Devre üzerindeki bir çok direnci ölçtüm sorun görünmüyor.

TL494
2.pinde 2.5V
15.pinde 0.068V okunmalı eğer toyerin verdiği şema ile sizin devre aynı ise.
[mergedate]1432057017[/mergedate]

Bu arada feedback devresi üzerindeki R25 1.8 k ohm olması gerekirken devre üzerinde 1.6 k ohm ölçüyorum. çok etken midir?

yerine göre değişir.ama baktığımda geri besleme dirençlerine bu devrede etki etmiyor o direnç pek.

Yanıt #43
2. pinde voltaj yok. :(