Ana içeriğe git
Konu: Meanwell 24 volt 14 amper smps modifikasyon yardım ( hem voltaj hem akım ayarı ) (2095 Kez okunmuş)

Ynt: Meanwell 24 volt 14 amper smps modifikasyon yardım ( hem voltaj hem akım ayarı )

Yanıt #15
tabi yanılıyor da olabilirim sekonderde transistör kılıfında bir shotky  diyot var onu kontrol edebilir misin?dıştaki iki bacak diyotların anotları orta bacak ikisinin birleştiği ortak katot:)
[mergedate]1431638587[/mergedate]

Evet doğru bu trafo sürüyor. Yarın bu transistörlerden bulabilirsem alıp değiştiririm. Zenerin ne olduğunu biliyormusun.

Benden bu akşamlık bu kadar. Yarın devam ederiz olur mu iyi geceler.

olur abi sorun değil:)zenerler de 1N4148 abi:)diğer yerleri de ölçelim yarın ben bi resim koyayım buraya ölçülecek yerlerle ilgili:)iyi geceler:)

Ynt: Meanwell 24 volt 14 amper smps modifikasyon yardım ( hem voltaj hem akım ayarı )

Yanıt #16
@serkan_48
abi ne yaptın devreyi?!dun gece bilgisayarı ciğerine kadar söktügüm için(şarj soketi bozuldu)geri dönüş yapamadim bir türlü:-)

Yanıt #18

http://320volt.com/meanwell-s-350-24-guc-kaynagi-semasi/

teşekkür ederiz tam nokta atışı olmuş:)

1.Giriş Sigorta Kısmı
2.EMI Filtre
3.Doğrultma Kısmı
4.Ana Trafoyu Süren Güç Katı
5.Kontrol Katı
6.Snubber Devresi
7.Ana Güç Trafosu
8.Sekonder Doğrultucu Shotky Diyot
9.Sekonder LC Filtre Katı
10.Sekonder Kalibre Katı
11.Kısa Devre,Akım Sınırlama,Fan Sürücü Katı

Not:Buraya koyduktan sonra farkettim.5 nolu bölgede kırmızı büyük kutupsuz bir kondansatör var.O kontrol devresine ait değil.3.Nolu bölge ile Ana güç trafosunun arasında bulunuyor.Ve o kondansatör ana güç katına ait:)))

Yanıt #19
bu paylaşmı yapmanız, bilmeyenlerin öğrenmesi açısından gerçek anlamda öğretici ilk ve tek davranış olmuş.
teşekkür ederiz.

değilse yalvarsan da kimse yapmaz bunu (!)
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #20

bu paylaşmı yapmanız, bilmeyenlerin öğrenmesi açısından gerçek anlamda öğretici ilk ve tek davranış olmuş.
teşekkür ederiz.

değilse yalvarsan da kimse yapmaz bunu (!)

Elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz:)Yorumlarınız için teşekkürler:)

Yanıt #21
@toyer şema için çok teşekkürler şimdi indirip inceleyeceğim. Çok faydalı olacak benim için.

@kifvet

smps üzerindeki nerdeyse tüm yarıiletken ( entegreler hariç ) ölçtüm. küçük trafonun yanındaki iki transistörü boarddan söktüm arkasındaki zener diyotlarıda söktüm isimleri 1N4752 idi. Transistör ve diyotlar sağlam. trafoyu anahtarlayan transistörler ( 2 adet ) 2SC3320 transistörler sağlam. Çıkıştaki tek hızlı diyot sağlam. 22 ohm wattlı direnci yerine taktım.

Şu an devre hala sorunlu. Voltajı verdiğimde zırıltı sesi geliyor. yüksüz konumda çıkış voltajı 14 - 17 volt arasına yükseliyor. Ancak 24 volt alamadım. Trafoyu süren güç transistörleri bir süre sonra hafiften ısınmaya başlıyor.

Başka nereleri kontrol edeyim. TL494 ün beslemesi referans voltajları gibi..

Birde aklıma gelen smps üzerindeki akım sınırlama bölümü yüzünden cihaz çıkışı kısıyor olabilir mi? HA17358 entegresi ( Bildiğimiz LM358 opamp ile aynı sanırım ) şemadan gördüğüm kadarıyla soğutucu fanın devrini kontrol için konulmuş.

Akım sınırlama şemadan hareketle şönt dirençleri üzerinden TL494 kontrol ediyor. Birazdan bu yol üzerine yoğunlaşayım bakayım.

Nereden hareket edeyim?

Teşekkürler.

Yanıt #22

@toyer şema için çok teşekkürler şimdi indirip inceleyeceğim.

@kifvet

smps üzerindeki nerdeyse tüm yarıiletken ( entegreler hariç ) ölçtüm. küçük trafonun yanındaki iki transistörü boarddan söktüm arkasındaki zener diyotlarıda söktüm isimleri 1N4752 idi. Transistör ve diyotlar sağlam. trafoyu anahtarlayan transistörler ( 2 adet ) 2SC3320 transistörler sağlam. Çıkıştaki tek hızlı diyot sağlam. 22 ohm wattlı direnci yerine taktım.

Şu an devre hala sorunlu. Voltajı verdiğimde zırıltı sesi geliyor. yüksüz konumda çıkış voltajı 14 - 17 volt arasına yükseliyor. Ancak 24 volt alamadım. Trafoyu süren güç transistörleri bir süre sonra hafiften ısınmaya başlıyor.

Başka nereleri kontrol edeyim. TL494 ün beslemesi referans voltajları gibi..

Birde aklıma gelen smps üzerindeki akım sınırlama bölümü yüzünden cihaz çıkışı kısıyor olabilir mi? HA17358 entegresi ( Bildiğimiz LM358 opamp ile aynı sanırım ) sorunlu olabilir mi?

Nereden hareket edeyim?

Teşekkürler.

o dediğiniz de olabilir.ve opamp da arızalı da olabilir.devre şemasını bi inceleyeyim ama ben o küçük transistörler doğru gösterse de bozuk olabileceği kanaatindeyim hala.çünkü çok defalarca başıma geldi.değiştirdiğimde sorunu çözdüm.ordaki ufak transistörlerin ismi ne hangi seri???

[mergedate]1432046781[/mergedate]
@serkan_48
güç transistörlerinin ısınması da benim o küçük transistörler üzerinde durma nedenklerimden birisi.Güç transistörlerinin BASE akımı yetersiz gelirse transistörler ara ara DOYUM bölgesinden LINEAR bölgeye geçecek ve o transistörleri yükselteç gibi çalıştırmaya başlayacaktır.Isınmanın bi sebebi de budur.Çıkış gerilim dalgalanması da bundan kaynaklanabilir.

Yanıt #23
@kifvet Opamp fanın hızını kontrol içinmiş. Onu eledik.

transistörlerin adı  D1835  yani yanlışım yoksa 2SD1835

TL494 ün sağlamlığından nasıl emin olabilirim. ( osiloskobum yok osiloskop olmadan )

Yanıt #24
@serkan_48
kontrol katının güç kaynağı da aslında ana güç trafosudur.ana güç trafosundaki voltaj değişimi direk kontrol katını da etkiler.Genelde kontrol katı besleme gerilim 12V değerindedir.Normal çıkış 24v idi.Teorik olarak çıkış 14Vye düştüğünde(Çıkış nerdeyse yarıya inmiş)o halde kontrol katı voltajı da hemen hemen yarıya inecek ve 6V olacaktır.devre yinede çalışır ve çıkışı normal değere getirir.Eğer çıkış normale gelmiyorsa sürücü katı öncelikle araştırılmalıdır.

Yanıt #25
elimde 1 adet pc power supply var. Onun üzerine bakayım bu benzeri transistör varmı elimdekilerede bakayım birde bu transistörlerin datasheetine bakalım geliyorum. Şu devreyi çalıştırmak istiyorum.

Elimde benzer smps power supply lerde var onlarada bakayım

Yanıt #26

@kifvet Opamp fanın hızını kontrol içinmiş. Onu eledik.

transistörlerin adı  D1835  yani yanlışım yoksa 2SD1835

TL494 ün sağlamlığından nasıl emin olabilirim. ( osiloskobum yok osiloskop olmadan )

@serkan_48
Devre şemasını biraz daha detaylı inceleyin bence atladığınız bi yer var:))(Opampın bi görevi var ve 2 tane orada.fan kontrol dışındaki opamp bizi ilgilendiren bir noktaya bağlı)
o transistörler yerine C2655 kullanabilirsiniz.
TL494ü osiloskop olmadan incelemek zor ve bozulma ihtimalleri düşük.Bazı devre elemanları ile bir çok çıkışı korunuyor.

Yanıt #27
D1835  = 2SD1835

Bipolar Transistör

50 volt 2 amper Low Vce npn single np

Şemayı inceliyorum. Elimde başka bir power supply de aynı transistörlerin yerinde C1815 var şimdi onun değerlerine bakıyorum

Edit baktım değerleri amper değeri tutmuyor.
[mergedate]1432049063[/mergedate]
LM358 ile ilgili termal protection diyor başka bir özelliğini göremedim ? Nedir?

Devrenin akım sınırlama fonksiyonu şönt direncinden alınan bilgi yine TL494 e gidiyor.

Bir dikkatimi çeken nokta sanırım ısı aşırı yükselirse sanıyorum TL494 e kapan komutu gönderiyor galiba bu opamp.

Yanıt #28

LM358 ile ilgili termal protection diyor başka bir özelliğini göremedim ? Nedir?

Devrenin akım sınırlama fonksiyonu şönt direncinden alınan bilgi yine TL494 e gidiyor.

Bir dikkatimi çeken nokta sanırım ısı aşırı yükselirse sanıyorum TL494 e kapan komutu gönderiyor galiba bu opamp.

evet yaklaştınız :)opamp TL494ün 4.pinine bağlı.Burası TL494 çıkış dutycycle değerini kontrol etmeye yarayan bir bölüm:)eğer opampda bir arıza varsa bunun etkisi direk TL494 çıkışına etki edecektir.Bunu anlamanın yolu 4.pine giden opamp ucunu o pinden ayırmaktır:)

Yanıt #29
hemen test edelim