image

Ana içeriğe git
Konu: Meanwell 24 volt 14 amper smps modifikasyon yardım ( hem voltaj hem akım ayarı ) (2162 Kez okunmuş)

Meanwell 24 volt 14 amper smps modifikasyon yardım ( hem voltaj hem akım ayarı )

Değerli arkadaşlar tekrar merhabalar.

Aslında konuyu daha önce açtığım konudan devam edecektim ancak konu farklı yönde ilerlediği için yeni bir konu açmak istedim. Şu an için elimde aşağıda resimlerini göreceğiniz meanwell marka 300 - 360 watt gücünde 24 voltluk bir smps adaptör var. Bu smps aslında arızalı. Bir müşterimden geldi. İçiini açtığımda soğutucu fanını sökmüşler ve devre kartı üzerinde bir kaç parça zorlanmış bir taş direnç yerinden sökülmüştü. Taş direnç kutu içindeydi ancak ben aldıktan sonra arabbanın içinde düşmüş. Değerinde 22 J yazıyordu. 5 wattlık bir dirençti. ya 22 ohm 5 watt yada 0.22 ohm 5 watt. Ama aklımda kalan 22 ohm idi. Bu gün elektronikçiden iki direncide aldım. Uygun bir zamanda direnci takıp test edeceğim. Kartta hiçbir patlak yanık gözle görülmüyor. Çalıştırmadan önce de ölçüm yapacağım.

Asıl konu çalıştırabilirsem TL494 ile yapılmış bu smps i modifiye ederek ortalama 5 - 24 volt arası kontrol sağlasam ve en önemlisi akım sınırlama fonksiyonu da eklersem benim için çok kullanışlı bir güç kaynağı olacak. Bu konuda bilgili arkadaşlarımdan yardım rica ediyorum. Resimlerde incelediğim kadarıyla bir hatta şönt dirençleri var. Burda fazla akım çekildiğinde yada kısa devre halinde kendini korumaya alıyor diye düşünüyorum. Yine aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz.

Sizlerinde yardımı ile üstesinden gelebileceğimi düşünüyorum. Daha önce benzer bir smps de çıkıştan geri besleme hattındaki dirençleri değiştirerek 8 - 30 volt arası bir ayarlı güç kaynağı yapmıştım. Şimdi yine dirençleri değiştirmek ve asıl önemlisi akım kontrol modu ( sabit akım ) eklemek istiyorum.

Şimdiden yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim. Resimlere geçiyorum.

Not : resimlere tıklanınca boyutu büyüyecektir. Daha ayrıntılı görebilirsiniz.

Ynt: Meanwell 24 volt 14 amper smps modifikasyon yardım ( hem voltaj hem akım ayarı )

Yanıt #1
@serkan_48
abi o taş direnç snubber devresinin ve tahmin ettiğin gibi 22R olmalı:)
[mergedate]1431634738[/mergedate]
@serkan_48
Ve neden bozulduğu ne olduğu hakkında bir bilgi edinebildin mi??

Ynt: Meanwell 24 volt 14 amper smps modifikasyon yardım ( hem voltaj hem akım ayarı )

Yanıt #2
Daha test etmedim. Dediğim gibi gözle görünen bir arızası yok. Sigorta atmamış. Mosfet v.b. kısa devre olduğunu sanmıyorum. Fikrim direnci takınca ve soğutmak için bir fan eklediğimde çalışacağını düşünüyorum.

Yanıt #3
O direnç olmasa da fan da olmasa o güç kaynağı çalışır abi:)sadece trafo biraz ses yapar:)çlışmıyorsa eğer bu halde başka bi sorun vardır:)

Yanıt #4
Şu saatte lehimle uğraşmak istemiyorum. Eğer bu hali ile çalışır dersen bir voltaj vereyim. Çıkış varmı ölçeyim. Peki soğutucu şasesine bağlamadan voltaj versem yüksüz bişey olur mu hemen ısınmaz sanırım. Yoksa şaseye monteleyip vidalamam lazım.

Yanıt #5

Şu saatte lehimle uğraşmak istemiyorum. Eğer bu hali ile çalışır dersen bir voltaj vereyim. Çıkış varmı ölçeyim.

@serkan_48
abi bence deneyebilirsin aslında seri lamba ile denersen daha iyi olur elinde varsa:-)
ölçüm yapacağın yerler ile ilgili bilgi verebilirim abi eğer bakacaksan:-)
[mergedate]1431636089[/mergedate]
yok abi bağlamana gerek yok soğutucuya.yük bağlama yeterli:-)

Yanıt #6
Voltaj verdim. Evet trafo biraz sesli çalıştı. Çıkış ledi yanıyor. Çıkış voltajı 8 volt ile başlayıp 14 volta kadar çıktı. 24 olmadı. Bende enerjisini ayırdım. 8 volttan 14 volta 5-6 saniyede ulaştı hızlı bir şekilde değil.

Sanırım farklı bir arıza var.

Yanıt #7

Voltaj verdim. Evet trafo biraz sesli çalıştı. Çıkış ledi yanıyor. Çıkış voltajı 8 volt ile başlayıp 14 volta kadar çıktı. 24 olmadı. Bende enerjisini ayırdım. 8 volttan 14 volta 5-6 saniyede ulaştı hızlı bir şekilde değil.

Sanırım farklı bir arıza var.

eger ölçebileceksen bi kaç nokta göstereceğim şimdi abi sana:)resim üzerine işaretleyim:)

Yanıt #8
ölçerim.

Yanıt #9

ölçerim.

Şu küçük trafonun önünde iki küçük transistör var ve önlerinde birer zener var:)onları bi kontrol eder misin??

Yanıt #10

Şu küçük trafonun önünde iki küçük transistör var ve önlerinde birer zener var:)onları bi kontrol eder misin??

Her yönde ohm veriyor. ama kısa devre yada açık devre değiller. Tam doğru ölçüm için sökmem lazım.

Çıkış ayar trimpotunu tam kısıp tam açtım çıkış voltajı değişmedi. Ayrıca trafoyu süren transistörler 10 saniyede orta halli ısınıyor. Daha fazla tutmak istemedim voltaj altında.

Yanıt #11

Her yönde ohm veriyor. ama kısa devre yada açık devre değiller. Tam doğru ölçüm için sökmem lazım.

Çıkış ayar trimpotunu tam kısıp tam açtım çıkış voltajı değişmedi. Ayrıca trafoyu süren transistörler 10 saniyede orta halli ısınıyor. Daha fazla tutmak istemedim voltaj altında.

abi sen ölçtürdüğüm transistörlerden temin et sorun fikrimce orda:)bazen bozuk olsada test ederken doğru gösteriyor değerleri o transistörler:)

Yanıt #12
Bu küçük trafo tl494 ün besleme trafosu değilmi ? Eğer doğru ise  tl494 ün bacaklarındaki voltajı ölçebilirmiyim. kaç volt olmalı?

Yanıt #13

Bu küçük trafo tl494 ün besleme trafosu değilmi ? Eğer doğru ise  tl494 ün bacaklarındaki voltajı ölçebilirmiyim. kaç volt olmalı?

yok abi yarın güzelce o devreyi parselleyim senin için neresi ne işe yarıyor diye:)o trafo pulse trafosu(güç transistörlerini sürüyor ve kontrol devresi ile şebeke voltajını izole ediyor:)bazen yüksek akım geçtiğinde yada parazit olduğunda pulse trafosunu süren o küçük transistörler bozulabiliyor:)ondan dolayı da tam çıkış alamıyorsun muhtemel biri çalışıyor diğeri çalışmıyor:)o ısınma işine gelince tahminimce snubber devresinden dolayı o aşırı ısınma tabi ek olarak puls trafosunu süren transistörlerinde etkisi vardır buna eğer bozuksa biri veya ikisi:)

Yanıt #14
Evet doğru bu trafo sürüyor. Yarın bu transistörlerden bulabilirsem alıp değiştiririm. Zenerin ne olduğunu biliyormusun.

Benden bu akşamlık bu kadar. Yarın devam ederiz olur mu iyi geceler.