image

Ana içeriğe git
Konu: Windows işletim sistemleri hk. (610 Kez okunmuş)

Windows işletim sistemleri hk.

Merhabalar, anket belli. Windows 8.1 Pro ve Windows 10 Enterprise kullanan varmı varsa memnunlar mı oylarsanız sevinirim :)
Et-tekraru ahsen, velev kâne yüz seksen...

Tekrar etmek iyidir, yüz seksen kere de olsa...

Ynt: Windows işletim sistemleri hk.

Yanıt #1
Ben windows 8.1 pro kullandim memnun degilim niye pc biraz eski pentium e2180 islemci 1gb 667mhz ram var cok kasiyordu bazi donanimlar win7 desteklerken win8 desteklemiyordu bende win7ye dondum rahatim

Yanıt #2
Anladım yorumunuz için teşekkürler :) Windows 8 de oyunlarda ve programlarda kurulumlarda çok sıkıntı yaşandığını kimisinin kurulmadığını vesaire söyleyen arkadaşlarım vardı. Ama windows 8.1 Pro kullanıpda bu tarz sorunlar kalkmış denirse sanırım windows 8.1 pro ya geçebilirim. Birazda windows 10 u inceledim internetten görünüm vesaire olarak hoş gözüküyor. Ama işlev konusunda nasıl acaba kullanan varsa bilmek isterim :)

Yanıt #3
Kullandığın hdd hızlı ise w8.1 ve w10'a geç. Ama öyle 50/60 mb sn yazan hdd ile geçme bunlara. Canına okuyor ömrünü eskitiyor resmen.

Yanıt #4
apocan,
şu an 8,1 pro denemekteyim ve süresinin bitmesine bayağı var.

tecrübelerim doğrultusunda;

şahsen kullanmakta olduğum/ihtiyaç duyduğum tüm programları sorunsuz çalıştırdı. proteus gibi programlarda da sorun çıkarmadı. görev yöneticisine baktığımda işlemcinin normal (%1-3-5 boşta) seyrettiğini, ramın WinXP ile aynı olduğunu 500-600MB ram kullanımı olduğunu gördüm ve gayet akıcı şekilde çalıştığını gördüm; bu nedenle düşük donanımlarda da çalışabilir. zira şu anda intell atom gibi kıytırık yavaş işlemcili bilgisayarların satışını hızlandırmıştır bu sistem. ANCAK: çok eski donanımlarda uyum sorunu olabiliyor ve sıkıntı çıkarabiliyor. deneme yanılma yoluyla kurup bir deneyebilirsin. Xp gibi sistemi yormadan gayet güzel çalışıyor. tek sıkıntı başlat menüsüne alışman gerekecek onuda shell diye bir program var ben sana linkini veririm istersen. bunu kurarsan başlat menüsü aynen XP ve 7 deki gibi oluyor.

Win 10 a gelince henüz piyasaya sürülmedi diye biliyorum. şu an deneme sürümü ücretsiz dağıtılmaktadır. geçen ay sanal makinede denedim;

kurulum esnasında "en az 4GB ram istiyorum" diye kurulumu iptal etti sanal makine ayarlardan 4Gb ram ayırttırdı bana. kurulduktan sonra da ram kullanımının 7 den biraz fazla olduğunu gördüm(1,5-1,6GB-boşta driver kurulumsuz)
ayrıca ara sıra sapıtıyordu mesela masüstünde kendi kendine 3-4 tane bilgisayarım menüsü ortaya çıktı kendi kendine sonra 3ünü silince hepsi gitti. program vs kurulumda da sıkıntı çıktı.

şu anda modern windows kullanacağım dersen 8.1,
en iyisini kullanacağım dersen XP kullanmalısın. en iyi en stabil sistem şu an XP. microsoft XP yi bu kadar iyi yaoarak büyük bir hata yapmıştır zira şu ankiwindowsların satılmasının beklenenin altında olmasının nedeni WinXP nin bir kullanıcının tüm ihtiyaçlarını full karşılamasıdır. desteği kesilse bile sorunsuz çalışan güzel bir sistemdir. inanmazsan yamyam abiye sor.  ;)
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #5
@seron abi ha sen söylemişsin ha @Mr_YAMYAM söylemiş benim için farkı olmuyor :) Çünkü ne sıklıkla bilgi aktarımı aldığını az çok görüyoruz, çabalıyorsun ve tüm herşeyi kapmaya çalışıyorsun o konuda zaten bize burda örnek oluyorsun :) Vaktini ayırıp açıklayıcı bir şekilde yazdığın içinde teşekkür ederim :) Windows 8.1 Pro kurdum bende 2 gündür kullanmaya başladım şuana kadar hiç sorunum yok gerekli tüm programlarımı, oyun ve ıvır zıvırlarımı yükledim bir tenecik bile sıkıntı yaşamadım :) Başlat menüsü konusuna gelince aslında birazda bu değişiklik için kurdum ben ya :) Yoksa dediğin gibi shell vb programlar var onları kurup halledebiliriz :) Ama modern duruyor birde göze çok hoş geliyor bence :) Performans konusunda da gayet iyi gidiyor şuan.
Uyumluluk sorununa gelince benim eski bilgisayara kurdum ekran kartı biraz eski olduğundan dolayı tanımadı yoksa ram harcaması konusunda dediğin gibi az harcıyor ancak ekran kartımı tanımazsa bir cacık yapamam o pc de :) o yüzden ona tekrar XP SP3 kurdum :) Abi diyorsun ki şuan en stabil o, evet haklısın bence de öyle. Ama şöyle birşey var ilerde programların güncellemesinde vesaire XP uyumluluğunun olmama ihtimali var sanırım. Eğer böyle bir sorun olursa XP için çok kötü olur sanırım. Gerçi windows tilki hesabı dönüp dolaşıp XP üzerine yoğunlaşacak bence ama hayırlısı bakalım :D

Yanıt #6
win8 - win10 kullanmadım ama, win10 daha stabildir diye düşünüyorum.

vista - win7  ikilisi gibi. vista daki sorunlar win7 ile düzeltildi. şuan vista kullanan var mı?

win9 niye çıkmadı acaba ? Microsoft saymayı bilmiyor mu?  :

Yanıt #7

win8 - win10 kullanmadım ama, win10 daha stabildir diye düşünüyorum.

vista - win7  ikilisi gibi. vista daki sorunlar win7 ile düzeltildi. şuan vista kullanan var mı?

win9 niye çıkmadı acaba ? Microsoft saymayı bilmiyor mu?  :

Ben kullanıyorum :D
Gerekçesi de Dinamik diskleri destekleyen işletim tek sistemi olmasıdır.

KAYNAKÇA:
http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-vista/what-are-basic-and-dynamic-disks

Yanıt #8
varmış :)
ben zaten sizi denedim hocam :)

dinamik bir disk bölümü dolduğunda, başka bölümün boş kısımlarını kullanmaya başlıyor anladığım kadarıyla.  temel disklerde bölüm dolduğu anda veri yazamıyoruz daha fazla. sanal makinalarda bu tarz bir disk yapısı vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Yanıt #9

varmış :)
ben zaten sizi denedim hocam :)

dinamik bir disk bölümü dolduğunda, başka bölümün boş kısımlarını kullanmaya başlıyor anladığım kadarıyla.  temel disklerde bölüm dolduğu anda veri yazamıyoruz daha fazla. sanal makinalarda bu tarz bir disk yapısı vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Ben deneme tahtasımıyım >:(
Dinamik disk dolunca sağa sola bulaşıp diğer diskleri kullanmaya başlamaz :D
Disk dizilimleri, içeriği (MFT) ile ilgilidir. Temel disklerde her bir bölümün MFT tablosu kendi içindedir. Yani o bölüm bağımsız bir disktir.
Dinamik diskler birbirine eklenen disk alanı gibidir. Bu alanlardan birisi, MFT nin olduğu bölümden kopartılırsa (UNMOUNT) ayrı bir PC de veya donanım altında verileri okunamaz.
BAKINIZ SCSI disk dizilimi veya RAID tipleri.

Yanıt #10
Windows 7 Ultimate kullanıyordum ondaki tüm programları, oyunları vesaire sorunsuz kurdm ve çalıştırıyorum. Ram kullanımı windows 7 ultimateyle kıyaslarsak bayağı fark ediyor. 2x4(8gb) ram var windows 7 ultimatede %75-85 kullandığını görüyordum maks olarak. Şimdilik bunda maksimum %59-63 arası gördüm. Yine 7/24 aynı oyun vesaire açık ama fark büyük.

Yanıt #11
merhabalar
32 bit ile 64 bit işletim sistemi  arasında ki fark nedir  format attırdım hiç birşey yükleyemiyorum  ne oldu anlamadım
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #12
peki 64 bit işletim sistemine geçmek için tekrarmı format gerekir

Yanıt #13

özelliklerı bu anakart destekliyor  remde 4 gb  işlemcide de muhtemelen destekler

Yanıt #14

peki 64 bit işletim sistemine geçmek için tekrarmı format gerekir

evet, 32 den 64e direkt (setupla veya yükseltmeyle) geçiş olmaz.
alnız anlamadım. neden hiçbirşey kurulmuyor? sistem ne? XP, 7, 8 ?

kurarken hata mesajı ne geliyor onu yazarsan çözmeye çalışalım.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.