Ana içeriğe git

Konu: 4013 entegresini nasıl bağlarım? (526 Kez okunmuş)

4013 entegresini nasıl bağlarım?
merhaba elektronikte yeniyim.
4013 entegresi ile flip flop devresi yapmak istiyorum.devreyi kendim düşündüm ve proteus ta çizmeye çalıştım ama galiba yapamayacağım.yardımınıza ihtiyacım var.
amacım butona bastığımda (basıp bırakıyorum) 4013 e bağlı led yanmayabaşlayacak.şkşncş basıp bırakışımda ise led sönecek. bir transistörle denedim olmadı.transistörsüz de olmadı.resimleri aşağıda veriyorum.
4013 hakkında internetten araştırdım ama devreler karmaşık geldiğinden anlayamadım.
nasıl bağlamam lazım?

Ynt: 4013 entegresini nasıl bağlarım?
Yanıt #1
4013 D tipi F/F entegresidir.
D tipi F/F leri toggle çalıştırmak için D ucu Q' ucuna bağlanmalıdır. toggle çalışma modunda bir F/F, şekilde görüldüğü gibi bir frekans bölücü olarak çalışır. Reset ve Set uçları Q çıkışının başlangıç durumunu belirler. kullanılmadığı durumda şaseye bağlanabilir.

• Son Düzenleme: 30 Mart 2015, 17:48:06 - mustafayilmaz
Forum yazışmalarında noktalama ve yazım kurallarına dikkat edelim.
Türkçe'mizi koruyalım!!!

• pwm.c
  • [*][*][*][*]
  • Nazmi
Yanıt #2
CLK girişini dirençle pull-up yada pull-down yapman gerekiyor. boş bırakamazsın.
örnek devre:
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Yanıt #3
çok teşekkür ederim.deneyip durumu bildireceğim :)
[mergedate]1427742096[/mergedate]
uygulamada çalışıyor.inşallah gerçekte de çalışır.yardımlarınız için teşekkürler.
bu devrede buton yerine mikrofon koysak da sese duyarlı anahtarlama şeklinde kurabilir miyiz?

[mergedate]1427742625[/mergedate]
buton yerine transistör ile ldr koydum.uygulamada ldr yerine mikrofon bağlasam olur mu acaba?

[mergedate]1427748518[/mergedate]
şema çok düzensiz ama affola :)

[mergedate]1427748629[/mergedate]
bir de proteus'ta 4013 entegresinin 6 bacağı var ama benim aldığım bu linkteki gibi.
http://www.dorukanstore.com/CD4013,PR-17712.html

• pwm.c
  • [*][*][*][*]
  • Nazmi
Yanıt #4
4013 entegresinin 14 bacağı ve içinde 2 tane filip-flop vardır. proteus programı besleme pinlerini göstermez.
Buton yerine LDR ve termistör gibi sensörleri direk bağlayabilirsin ancak mikrofon için preamplifikatör eklemen lazım.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Yanıt #5
teşekkürler. öğrenmenin en iyi yolu uygulamaymış demek ki. şimdi de preamplifikatör ü araştırıp öğrenmem gerekecek. çok sağolun yardımlarınız için.sıkıştığım yerde yine size danışacağım.