Ana içeriğe git
Konu: Buna benzer vumetre için.... (1063 Kez okunmuş)

Ynt: Buna benzer vumetre için....

Yanıt #30

Benim kafam  aşureye döndü. şimdi lf353 entegresini devrenin neresinde kullanacaz. 3830 entegresinden önce mi sonra mı? Birde bu 3830 entegresi 16 lira bu kadar pahalı mı doğru entegreyi mi bahsediyorum bi bakın buradan

Yoh gurban. LF353 ü kullanmayacaksın.
BA3830 u kullanırsan LF353 e gerek kalmıyor.
Ama ola ki 741 li açık şemayı benimseyenler olursa BPF den sonra LF353 lü devreyi kullanırlarsa (Kanal adedi kadar) daha iyi ve kaliteli spectrum yapabilirler diye vermiştim o şemayı.

Yanıt #31

Yoh gurban. LF353 ü kullanmayacaksın.
BA3830 u kullanırsan LF353 e gerek kalmıyor.
Ama ola ki 741 li açık şemayı benimseyenler olursa BPF den sonra LF353 lü devreyi kullanırlarsa (Kanal adedi kadar) daha iyi ve kaliteli spectrum yapabilirler diye vermiştim o şemayı.

Fiyatı normal mi hocam. hani cmoslar 1 lira bilemedin 2 lira bu 18 lira ediyo kdv li normal mi?

Yanıt #32

Fiyatı normal mi hocam. hani cmoslar 1 lira bilemedin 2 lira bu 18 lira ediyo kdv li normal mi?

Gayet normal.
Neden dersen.
Aynı devreyi 741 gibi ucuz entegrelerle yapsan 7 kanal için 16 adet entegre kullanmalısın. Her birisi 1 TL olsa eder 16TL
Devre ebatı ve kullanılan malzemeleri de sayarsan 18TL bence o entegre için değer.

Yanıt #33
yamyam hocam hakli bence entegreyi bulabildiğiniz için sanslisiniz artik bu  tarz entegreler getirilmiyor :)

Yanıt #34
https://www.youtube.com/watch?v=9SK2AxfELfw
Bana göre en iyi yapılmış spectrum analizer bu.
Vatandaş frekans ölçümü yapıyor ve DIN normlarına göre çalıştırmış.
Her ne kadar alçak frekanslar ile yüksek frekanslar arasında birkaç db lik ölçüm hatası olsa da sonuçta birşeyler ölçüyor :D
Ancak bu kadar LED'i çözünürlük için harcamış.
Tüm skalayı 1 db lik çözünürlükle ve 50-60db ölçüm alanına göre yapmış olsaydı gerçek bir spectrum analizer yapmış olurdu.

Yanıt #35
yamyam ustanın yorumunu değil, analizörü beğendim :)
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #36

yamyam ustanın yorumunu değil, analizörü beğendim :)

Ben o kadar bile uğraşmadan bi analizör yapsam ne diyeceen acep.
60db skala 1 db çözünürlük ve DIN NORM
Her bir sırada 60 adet LED ve her birisi hassas bir PPM gibi çalışıyor :D
Tabiiki ölçme unsurları dışında çalışma estetiği de düşünülerek yapılacak.
O zaman işi gücü bırakıp onu seyredersin :D
Şu an PC tabanlı Blackmann-Harris 140 db kullandığım için pek uğraşmıyorum haliyle :D

Yanıt #37
Hocam vediğin videodaki dirençler %1 lik dirençler mi ya da %1 lik dirençler mavi mi oluyor? Arada bu konuyuda sıkıştırayım didim 8)
Bu bir bitirme teziyse belki mantıklı yoksa ne bileyim külli para ben o paraya osiloskop alırım ne dersiniz?

Yanıt #38
MSGEQ7
İle çok kolay yapılabiliyor ama türkiyede bulamadım ben Çin'den aldım

Yanıt #39
lm3915 var.   yapılmış tubitak projesi var.  ısı sensörü yerine ses gireceksin o kadar.
devre adı   elektronik termometre

Yanıt #40
Neredeyse iki yıllık bir aradan sonra merhaba arkadaşlar. İşim bilgisayar üzerine olmasına rağmen, küçüklükten bu yana olan içimdeki elektronik sevdasını dizginleyemeyerek yine buradayım.
   Yeni bir konu açmak yerine buradan devam edeyim dedim. Konu yine vumetre konusu yanlız bu kez kabloya bağlı bir vumetre değil yani sesi dinleyerek ledleri yakacak, tahmin ettiğiniz üzere devrede mikrofon olacak. İnternette biraz araştırmayla tda2822 li bir devre buldum ve yaptığım mikfonun dibinde bağırırsanız lm3915 in bir kaç ledi yakıyor o kadar. Ben de lm358 + tda2003 + lm3915 bir devre yapayım dedim en azından anfi sesi yükseltir daha hassas olur. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Burada lyt dosyası var http://turbobit.net/v1kjkgfj677l.html   sorunun nerede olduğu konusunda yardımcı olursanız  bahtiyar olacağım.

Yanıt #41
Neredeyse iki yıllık bir aradan sonra merhaba arkadaşlar. İşim bilgisayar üzerine olmasına rağmen, küçüklükten bu yana olan içimdeki elektronik sevdasını dizginleyemeyerek yine buradayım.
   Yeni bir konu açmak yerine buradan devam edeyim dedim. Konu yine vumetre konusu yanlız bu kez kabloya bağlı bir vumetre değil yani sesi dinleyerek ledleri yakacak, tahmin ettiğiniz üzere devrede mikrofon olacak. İnternette biraz araştırmayla tda2822 li bir devre buldum ve yaptığım mikfonun dibinde bağırırsanız lm3915 in bir kaç ledi yakıyor o kadar. Ben de lm358 + tda2003 + lm3915 bir devre yapayım dedim en azından anfi sesi yükseltir daha hassas olur. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Burada lyt dosyası var http://turbobit.net/v1kjkgfj677l.html   sorunun nerede olduğu konusunda yardımcı olursanız  bahtiyar olacağım.
Bak sana bir öneri.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7318.0.html
Konu içerisinde @Mustafa281  için mikrofon devresi tasarlamıştım.
Bu devre ile bir kondenser mikrofon kullanılarak çıkış empedansının 100K gibi olduğu durumlarda yaklaşık 4-5V gibi değerlere ulaşabilmektesin.
Bu da demektir ki LM3915 in girişine orijinal redresör devresini yapabilirsen yaklaşık 100K giriş empedansın olacaktır. Bu empedansta ise mikrofon pre amplisinin çıkışı 4-5V olacağına göre,
LM3915 i de 1V tan 10V referans seviyesine ayarlayabildiğine göre.
İdeal bir SPL metre (Ses şiddetini ölçen alet) yapmış olacaksın.
NOT:
İlk verilen devrede bazı modifiyeler yapılmıştır. Sonlara doğru bu değişiklikler baskı devresi ile birlikte verilmiştir.

Yanıt #42
Onursal Hocam DIN PPM bunların tozunu attırır. Bunlar DIN PPM in yanından bile geçemezler.EBU PPM den hiç bahsetmiyorum.  :))
L G 42 LM 620S LED TV
N E X T 10000 UHD Android Hibrit 4K
N E X T YE MACHINA 3D - ID 0001628
N E X T YE 2000 X CI PLUS
A S U S K53 SD

Yanıt #43
Onursal Hocam DIN PPM bunların tozunu attırır. Bunlar DIN PPM in yanından bile geçemezler.
DIN PPM in maliyeti takribi 200-300TL
Şimdi arkadaşlara 10 dolarlık entegrelerden 4 tene al desem yaş odunla kovalarlar beni  :))
ŞU DIN PPM in çalışma şeklinin you tube'sini bi koy da arkadaşlar seyretsinler  :))
Dur yaaf ben gudurdum.
Bari EBU PPM i ben senin yerine buraya koyayım da arkadaşlar seyretsinler.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ntU_W9gzv9I

Yanıt #44
Elinize sağlık Onursal Hocam Süper. Ben bile buradan tekrardan keyifle izlerim.Arkadaşlar DIN PPM de görsünler.
https://www.youtube.com/watch?v=5Z4O3L6Pm6A
L G 42 LM 620S LED TV
N E X T 10000 UHD Android Hibrit 4K
N E X T YE MACHINA 3D - ID 0001628
N E X T YE 2000 X CI PLUS
A S U S K53 SD